VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

In ajun de Craciun am avut ultimul zbor de curatire, de atunci am avut temperaturi negative pana la -20 .Abia azi am avut 4 grade dar ploua de sa topit toata zapada. Deci am avut 3 saptamani de iarna, prognoza pe saptamana aceasta arata temp pana la 7 grade.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Citat din: Cradle din Ianuarie 12, 2015, 12:38:35 AM
In ajun de Craciun am avut ultimul zbor de curatire, de atunci am avut temperaturi negative pana la -20 .Abia azi am avut 4 grade dar ploua de sa topit toata zapada. Deci am avut 3 saptamani de iarna, prognoza pe saptamana aceasta arata temp pana la 7 grade.
Care 3 saptamani ca au fost mai multe?! Uitandu-ma pe mediile multianuale imi dau seama ca este o iarna clasica, in care avem temperaturi ce oscileaza in jurul valorii de 0 grade si 2 reprize de ger puternic. De fapt pentru zona Romaniei 2-3 reprize scurte de ger -20 grade intr-o iarna sunt normale.

Apropo, am inteles ca ar urma al treilea val de ger cu temperaturi la fel de scazute la inceputul lui februarie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

oroles tu esti la bacau , nu ai fost la noi in zona sa sti cum a fost iarna. in vest si nord-vest a fost o iarna blanda in afara de cele 2 reprize mici de ger. Daca nu crezi uitete la meteo cum a fost pe net. Vreme rece a fost de la craciun pana acuma. De ieri a inceput sa se incalzeasca si asa va fi toata saptamana. Ca va veni sau nu alt ger nu am de unde sa stiu si nu bag mana in foc, momentan ma bucur de soare si 3-4 grade. Iarna din Moldova cu cea de aici nu se compara.

gore

Pana acum iarna a fost buna, sambata 10.01, duminica 11.01, au fost intre 8-10 grade. Albinele au iesit la zbor la fiecare stup, putine e adevarat, dar e foarte bine. Cred ca daca toata saptamana aceasta tine cald, asa cum este acum, matca incepe ponta, mancare este, polen este, astept primavara.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming


Eugen B

Nu stiu cat este de adevarat articolul, dar vad ca vremea iar se incalzeste, cel putin la mine, dar in oltenia vad ca e si mai cald

Eugen B

De aproape 1 sapt e vreme buna. Si din cate vad la meteo o sa fie tot asa inca 1 sapt. Se pare ca nici iarna asta nu a fost o iarna ca la carte

Adrian.B.

Va intreb si eu, care site meteo este mai de incredere ? Personal, accuweather nu e de incredere.

gore

Incearca si instaleaza in bara Google YOWindows, este vremea data de institutul norvegian de meteorologie. Vezi ca are doua variante, alege-o pe aceea care se adauga in bara google, pt. ca cealalta varianta are vremea numai pentru 3 zile, pe cand cea pt. bara, are vremea pe 7 zile. Eu urmaresc vremea de cca 2 ani cu acest program si sunt foarte multumit, Cum este afara asa este si in program, se actualiyeaya in fiecare ora. Succes.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Adrian.B.


Eugen B

Eu anm folosesc si este destul de bun. Azi temperatura mult peste normal.

Muntoiu Radu

se anunta cam o saptamana de ger incepand cu weekendul urmator (6/7 feb). In afara de o eventuala restrangere de cuib si hrana pusa deasupra ghemului (pt linistea stuparului mai mult) se mai poate face ceva in zilele ramase pana atunci ?

D006

Citat din: Muntoiu Radu din Ianuarie 27, 2015, 06:32:56 PM
hrana pusa deasupra ghemului (pt linistea stuparului mai mult) ...
... si stresul albinelor  :)

Eugen B

De multe zile nu a mai inghetat noaptea, dar in seara asta a inghetat. Se pare ca inceputul lui februarie va fi normal d p d v al temperaturilor. Din cate am vazut la meteo de la sfarsit de februarie inceput de martie vremea se va incalzi pe zi ce trece aici in zona, sper sa si fie asa.

pharaonu75

La mine ploua de trei zile, cu mici intreruperi. Si se mai anunta ince vreo trei zile cu ploaie.
Asta trebuia sa fie zapada, asa cum era normal pentru aceasta perioada, insa incalzirea globala isi face din ce in ce mai mult simtita prezenta.
Si ne mai intrebam de ce nu dau nectar florile, de ce avem seceta crunta la sfarsitul verii si toata toamna, de ce nu mai avem ierni "stabile" ca alta data...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube