Cum construim un solar (sera)?

Creat de Porfy66, Aprilie 15, 2013, 10:14:36 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

penre mana se stropesc cu un lichid rezultat din macerarea timp de 10 zile  in apa a urzicii moarte!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cristi ciuc

Citat din: happy din Aprilie 19, 2013, 11:32:29 PM
Citat din: sandupop din Aprilie 16, 2013, 10:59:05 AM
Poate spun o prostie, dar un vecin al meu si-a facut un solar din plasa de armat betonul,...celebra plasa de Buzau,  a fixat-o sub forma de arcada, peste care a pus folie , daca ma lasa o sa fac niste poze
Folia pusa direct peste plasa de Buzau duce la deteriorarea ei dupa 1 an,este o idee proasta!
Există la Dedeman policarbonat de seră, care are proprietăți speciale, atât în ceea ce privește izolarea termică, dar este rezistent și la grindină.
Săptămâna trecută am ajutat un prieten să acopere solarul, pe care în anii anteriori l-a tot reabilitat cu folie. Policarbonatul nu se distruge când se cutează pe muchii.
Dar atenție: se vinde le dimensiunile 600cm x 200cm (180 lei bucata) sau 300cm x 200cm (900 lei bucata).
Plasele de buzău au și ele dimensiunea standard de 600cm x 200cm.
Ar fi interesant de combinat cele două materiale, iar dacă se respectă formele curbilinii probabil că materialul devine și mai rezistent la grindină.

Porfy66

Foarte tare ideea cu policarbonatul!  :thanks:
Merita luata in calcul!  :yes:
:hi: :hi: :hi:

cristi ciuc


RazvanTi

Citat din: cristi ciuc din Aprilie 21, 2013, 10:31:36 AM
...
Plasele de buzău au și ele dimensiunea standard de 600cm x 200cm.
...

ntz ntz ntz....
500X200 ai vrut sa zici
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Porfy66

Nu am mai facut solarul.  :sad: Au intervenit alte probleme mai presante plus ca ideea solarului a venit un pic cam tarziu. Iarna asta ma documentez mai in amanunt, iar in primavara cat mai devreme il voi face. Am ceva probleme si cu locatia. Unde am sursa de apa nu am loc si invers..
:hi: :hi: :hi:

cristi ciuc

Așa se întâmplă și la mine.... am multe în gând, ...dar puțin timp. :yahoo_cry:
O să-i vină timpul și solarului.
Răzvan, plasele de Buzău pot fi de mai multe dimensiuni.
Vezi oferta Dedeman.

happy

Citat din: Porfy66 din Octombrie 01, 2013, 07:53:03 AM
Nu am mai facut solarul.  :sad: Au intervenit alte probleme mai presante plus ca ideea solarului a venit un pic cam tarziu. Iarna asta ma documentez mai in amanunt, iar in primavara cat mai devreme il voi face. Am ceva probleme si cu locatia. Unde am sursa de apa nu am loc si invers..
:hi: :hi: :hi:
O idee proasta sa faci solarul primavara devreme.Cel mai bine il faci de acum,am patit si eu la fel si am pierdut un an.O sa vezi!Oricum policarbonatul de 4mm este cel mai indicat! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Porfy66

Din ce m-am documentat pana acum am ajuns la acceasi concluzie. Policarbonatul e o solutie viabila pentru solarii cu suprafata mica.
:hi: :hi: :hi: