E sfirsit de an,ce realizari ati avut,ce sperante si planuri in 2008

Creat de filip, Decembrie 16, 2007, 11:13:35 PM

« precedentul - următorul »

filip

La fiecare sfirsit de an se face bilantul,ce realizari ati avut ?care sunt planurile pentru 2008?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cristian IONITA

legat de apicultura sau asa ... in "general"
ptr mine a fost un an foarte plin
1. am facut scoala de soferi ptr C+E (am luat si permisul bineinteles)
2. am cumparat un apartament (urmeaza sa-l platesc timp de 30 de anio de acum incolo)
3. am inceput un master la ASE
din pacate ... la sectorul apicultura ... nu prea am cu ce sa ma laud, productia de miere a fost mediocra, am incercat sa cresc matci dar ... nu am reusit, de inmultin nici nu am mai pus pba
ptr 2008
am de gand sa achit anticipat unul din cele 3 credite facute ptr achiz apartamentului si sa faca un RK la ARO pe care-l folosesc ptr pastoral.
mai doresc sa sporesc cu min 30% efectivul de stupi, sa fac matci si pastoral la salcam 2.
daca-mi ajuta dumnnezeu .... si gasesc ce trebuie mai vreau sa achizitionez un loc (teren, casa cu teren) de unde se poate face salcam 2.
sa dea dumnezeu ca dorintele tuturor sa fie indeplinite

PricopArthur

In general, am avut un an plin, cu multe realizari.
In apicultura nu am avut timp sa pun o foaie la cladit, chiar daca am facut cam 40 kg ceara, am tras bine la rapita si salcam, chiar daca teiul si floarea soarelui au deziluzionat.
Pentru anul viitor trebuie sa fac colectoare de polen sub capac, si la cativa stupi de modificat fundul stupilor cu plasa antivarooa.
Trebuie sa experimentez tratamente alternative antivarooa.
Toata cele bune
Miere multă şi inimă curată!

D006

anul acesta pentru mine a fost un an f bun primul an cand am realizat mai multa miere,,daca era si f soarelui eram ffff multumit dar asa sunt dor f multumit
pt anul care vine lucrez la 30 lazi noi si sper sa le si umplu cu albine
ce va fi vom mai vedea deocamdata cam atat
              cu stima acelasi marius

D006

La realizari apicole pot spune ca afost un an...cam slabut la miere ,..speram ca anul 2008,, --prin cantitatea de precipitatii care au fost in aceasta toamna--, sa avem mai mult de munca la extractia mierii ...

filip

Eu am achizitionat lazi,rame,podisoare de la  firma din Nehoiu in primavara,am cladit vre-o 500 rame ,am facut 20 roi si am adunat miere marfa 1500 Kg.Am vre-o 60 rame cu miere capacita pentru primavara,pentru stimulare si ca hrana daca e cazul.DE citiva ani nu am dat nici o picatura de zahar.La anul vreau sa depasesc 100 momentan am 80.Daca va fi cerinte de roi ma voi axa si pe roi.Va doresc un an asa cum va doriti,cu albine sanatoase,stupari de asemeni si sa trebuiasca sa cumparati vase multe sa aveti unde pune mierea. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pngflorin

Anul 2007, pt mine si familia mea a fost unul excelent.Casa pe care mi-am construit-o este gata, asteptandu-ne sa ne mutam in ea.Profesional a fost plin de impliniri.
Cat despre apicultura, in acest an m-am apucat de acest hobby, ma acaparat si am toate intentiile sa o fac cat mai bine.
In rest multumesc Bunului Dumnezeu, sintem sanatosi, ceea ce doresc la toata lumea.
SARBATORI FERICITE.

leoman

Anul 2007 a fost pt. mine un an "normal" si multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatos si eu si familia. Cel mai important "eveniment" a fost acela ca mi-am schimbat locul de munca. Nu stiu daca este mai bine, dar sper sa fie mai bine.
In privinta apiculturii, 2007 a fost pt. mine al doilea an de cand am albine si pot sa spun ca am fost cucerit definitiv. Am 54 de ani si imi pare foarte rau ca nu m-am apucat de aceasta nobila indeletnicire mult mai de tanar.
Pentru 2008 intentionez sa ating 18, 20 de familii si sa incep sa-mi produc singur reginele, iar in urmatorii 2-3 ani sa ma apropii cat mai mult de 100 de familii. Nu stiu (inca) cum o sa reusesc acest lucru, pt.ca baza materiala este f. scumpa, dar visez ziua cand voi renunta definitiv la servici si ma voi dedica in exclusivitate albinaritului (si aceasta zi sa nu fie ziua in care trebuie sa ies la pensie, ci cu cat mai multi ani mai repede).
Va doresc si voua, tuturor, sa vi se implineasca toate visele.

bucovineanu

Bine a-ti venit pe acest forum.Asteptam cu interes intrebari cu privire la probleme ce tin de apicultura. Se va gasi de fiecare data cineva sa raspunda.
Va uram ca dorinta de a avea 100 de familii sa se implineasca foarte repede.
Va uram sa aveti multa sanatate si butoaie pline cu miere.

viorel_v2000

Citat din: leomanAm 54 de ani si imi pare foarte rau ca nu m-am apucat de aceasta nobila indeletnicire mult mai de tanar.
Si mie :nod: desi am...numai 49.
VV

D006

An bun apicol pana dupa salcam.Apoi dezastru.Cine spunea ca nu sunt bune subventiile?Am achizitionat 65 soiuri noi de lalele.M-am lasat de fumat(1 saptamana).Am castigat un turneu de poker(1200$).Stat 1 zi in spital(piatra la rinichi).Cu bune si cu rele trecute,sper intr-un nou an mai bun.
  Ce-mi doresc mie va doresc si voua.

D006

anul 2007 a fost pentru mine un an nu prea bun, salcin cca450kg de la 50 fam, apoi tei 300 kg , si cam atit...anul 2008..... am visuri mari, am cumparat un pavilion in speranta ca poate fac salcim II si floarea soarelui(poate si rapita), cu pav;... zic eu ca o sa ma scuteasca de mlte probleme, incarcatul, betivani, securitate, confort...sper sa nu imi para rau...vreau sa incerc iar sa cresc matci, ca anul trecut nu mi-a reusit, sper la 20 roi si ceva miere ca sa-mi achit pavilionul...........deocamdata vremea vad ca nu tine cu mine(1.04.2008) caisul inflorit iar afara a plouat si a nins  :sad: .....din iarna am iesit binisor zic eu, 64 in toamna, 60 acum, am avut 4 matci lipsa....pe 50 ma bazez la salcim.....

bucovineanu

Bine ai venit pe forum.  Va urez ca planurile sa vi se indeplineasca tie si tuturor colegilor de pe forum.