Problema ciudata

Creat de reformistul, Iunie 06, 2011, 08:33:26 PM

« precedentul - următorul »

reformistul

Va rog pentru cei care s-au mai lovit de asemenea caz sa dea un sfat: am observat zilele trecute la un stup albina moarta in fata urdinisului, mai mult de 100 de albine. Am vazut ca albina din cuib nu prea urca in cat si nu baga miere in faguri si am considerat ca e necesar sa umblu in cuib dupa aceste semnale. In cuib surpriza: nu am gasit matca, dar nu am gasit nici puiet sau larve. Doar miere,polen si pastura. Exista riscul sa fie intoxicatie cu polen sau nectar sau poate fi mai grav? Familia este foarte, foarte slaba. Alaturi de aceasta am si o familie foarte puternica la care in fata urdinisului am gasit albina moarta tot multa, insa nu la fel de multa ca la stupul anterior, dar mai multa decat la ceilalti. Ce parere aveti? Am pus 2 rame cu puiet de toate varstele ,la cel foarte slab, din alt stup pentru a trage botci. Exista risc de bezmeticire?

mape 48-petru manea

nu trebuia sa pui rama cu puiet de toate varstele
o scoti afara si pui o rama cu ouasau larve de o zi  ( larvele de o zi sunt mici si culoare sidefie )
mortalitatea poate fi cauzata de stropiri cu insecticide sau furtisag ---daca albinele moarte sunt chircite sigur a fost furtisag :hi: :hi: :hi:

reformistul

Imi cer scuze, cand am zis puit de toate varstele am vrut sa spun si de larve. M-am exprimat gresit. La furtisag nu trebuia sa faca si fagurii praf?

mape 48-petru manea

nu pentru ca mai sunt albine in stupul slab
ai mai multe fam. sau numai astea doua ?
cele moarte sunt chircite ?
trebuie sa dai mai multe detalii

reformistul

Am mai multi stupi. Insa doar la astia au fost probleme. In rest e ok. albinele, asa uscate cum le-am vazut eu, de la soare, sunt stranse, incovoiate.

mape 48-petru manea

acum este clar---a fost furtisag
stupul slab a fost atacat de albinele stupului vecin
la stupul slab urdinisul facut la 1 cm
daca sunt albine f. putine mai bine il desfiintezi
dupa culesul de salcam si la mine a fost pericol de a declansa furtisagul
atentie la hranirea roilor si a nucleelor
nu lasa rame cand lucrezi la stupi descopetite  sa ai bucati de panza si sa le acoperi

reformistul

Acum este clar si se justifica si albina moarta de la stupul puternic de linga cel slab. Am sa reduc urdinisul maine. Albine sunt in el, e pe 12 rame, si albinele ocupa bine cuibul. Am sa fac si ceva poze. Multumesc pentru ajutor.  :thanks:

stefan1

  Parerea mea este ca nu a fost nici un furtisag. Daca era, nu mai ramanea miere in stup, mai cu seama ca este fara matca si deci se apara mai greu. S-ar si vedea lupte la urdinis si albine inlantuite.  Eu cred ca albinele din stupul orfan au simtit mirosul de matca din stupul vecin si unele incearca sa intre in el, incat cele moarte din fata aluia sunt tot din cel mic. Cat de departati sunt unul de altul?
  Nu ai vazut urme de botce in cel orfan? O explicatie a starii de fata ar putea fi ca stupul a ramas fara matca dintr-un anumit motiv, a tras botce, dar noua matca s-a pierdut, totusi nu de foarte multa vreme, altfel s-ar fi bezmeticit. Si asa e foarte posibil ca unele albine sa devina ouatoare chiar daca ii vei da puiet si botce.
  Daca ai mai multe familii, nu ai in nici una ceva botce, chiar necapacite, ca din ele scot matci mult mai frumoase decat daca pleaca de la larve de albine, plus ca castigi cateva zile, care nu-s de neglijat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

reformistul

Stupii sunt unul langa altul. Nu am avut botci ca as fi pus. La inceputul lunii mai in stup am avut si matca si puiet care a eclozat. Acum nu era nici urma de puiet, larve sau oua. Si nici matca. Am redus urdinisul la cel foarte slab. Duminica le-am dat rama cu larve.

stefan1

Citat din: reformistul din Iunie 07, 2011, 07:59:20 AM
Stupii sunt unul langa altul. Nu am avut botci ca as fi pus. La inceputul lunii mai in stup am avut si matca si puiet care a eclozat. Acum nu era nici urma de puiet, larve sau oua. Si nici matca. Am redus urdinisul la cel foarte slab. Duminica le-am dat rama cu larve.

  Amanuntele date ar fi in sprijinul la ce am presupus. Nu ai spus la avatar unde ai stupina. Conteaza. Daca tu nu ai botce, trebuie ca ai un stupar in zona care sa-ti dea 1-2 botce. Pe cele necapacite le accepta neconditionat daca nu are matca. Daca s-a bezmeticit, problema poate aparea inainte ca botcele sa eclozeze. Atunci albinele trantorite le pot distruge.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

reformistul

Stupina e in Iasi. Da, il tin sub observatie. Maine iar intra la control.

apicmd

BPR!!!!

reformistul

Azi aveam deja 3 botci in stupul slab. Albina moarta...maxim 10-15 , dupa ce am micsorat urdinisul. Se pare ca totul intra in normal. Cred ca a fost furtisag si familia puternica de linga a atacat. Acum va trebui sa vad cauzele incidentului.

stupar

Dupa inrdeptarea vremii,la munte au inceput sa roiasca in prostie.5 familii au roit in data de 9 iulie am prins 3 roi,care au iesit in zece minute.Dupa care am trecut la control si am mai gasit la 5 familii botci de roire.Mentionez ca dupa salcam din 100 de familii am facut 30 de roi artificial.Eu de 28 ani ma ocup de albine,dar in iulie rareori am avut roi.Matcile din iulie nu prea au randament.
Au mai patit careva asa ceva? :hi:

bucovineanu

Dupa o perioada in care vremea nu e prielnica pentru zbor e normal sa se produca acest fenomen, chiar si in iulie. In acest an in mai si prima parte a lunii iunie albinele au avut cules bun si de aceea au intarziat roirea.