O mica dezbatere PRET / roi si familie albine

Creat de tassevasi, Februarie 27, 2011, 04:57:54 PM

« precedentul - următorul »

danut


valter

Citat din: danut din Martie 15, 2011, 09:24:31 PM
Aia cu pinguinul mi-a placut ,a fost tare! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Prietene, crede-ma pe cuvant...erau 40.000 de stupari, 2000 profesionisti si semi', acum Romania planurilor cincinale are 1999 profesinisti  reali si cel putin 39.999 de pinguini(bolnavi dupa banii europeni) in plus fata de cei 40.000 de alti pinguini anteriori.

Efectivele Romaniei in urmatorii ani vor scadea vertiginos/ similar perioadei 90/96...si se v-a confirma, altfel am sa tac...mult timp.
Cantitatea de miere v-a scadea semnificativ...pinguinii mananca mullta miere...la intern.
Ce i-mi doresc...sa vad procesatorul SEF(de la Blaj) cum mai modereaza pretul celor care i-au imbogatit candva...timp in care el(si alti ignoranti) au facut trup comun inspre ingenuncherea celor care le fusesera fideli.

Am o speranta desarta...sa nu mor si sa vad pretul mierii in Romania in 2014 si raportarile MAPDRA privnd cantitatea de miere pe ultimii ani de raportate...de' negresit si balanta politicilor practicate privind efectivele(real realizate), privind productia de miere(la extern), privind disparitia(sau restrangerea de activitate) a firmelor de procesare.

Traim...deci muncim.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

ilalexandru

Asta e fost una dintre iernile mai nasoale....cine stie cate pierderi efective sunt! Insa dupa iarna ce o sa vina...o sa fie jale. Am uitat sa mentionat asa zisa epidemie de loca....cica ar fi, cica n-ar fi. Insa sigur sunt cazuri din ce in ce mai mult! Jale o sa fie la incepatori...multi nu stiu ce e ala puiet de albina sau de trantori....si deja si-au cumparat sau au planuri sa cumpere 30- 50 familii. Cand o sa le apara loca in familii...nici nu o sa observe. CIne o sa aibe de pierdut intr-un asemenea caz? Si acel apicultor incepator si cel apicultor experimentat. Fondurile UE date la toata lumea o sa faca un mare rau Romaniei apicole. Anul trecut se gaseau familii de albine de vanzare foarte usor...anul asta parca au disparut

Bătrânul

Tocmai din cauza celor relatate de voi ma straduiesc sa ajut pe cei ca Valter , Pupemea si multi altii care pun osul zilnic la treaba sa cistige un ban prin munca si meserie nu numai din "proiecte " . Pentru ei TOTI fac piata buna nu numai pentru mine ca pina la urma 99% dintre newbii vor disparea in primi doi ani. Cei care calculeaza inainta sa fi lucrat macar un an cu albine VENITURILE COLOSALE cu regula de trei simple se vor lasa de albinarit in primele doua sezoane. Voi ceilalti 1% FITI BINEVENITI pentru VOI vom da si roiurile mai ieftin  ^:)^ Stim sa distingem la prima stringere de mina :bzz:

milu56


valter

Citat din: milu56 din Martie 16, 2011, 07:57:44 AM
Cred ca acum e momentul de a vinde......

Eu cred ca nu.
Cel putin doua lucruri ma determina sa faca acest lucru.Daca vand la neaveniti stupii vor pieri in scurt timp.Si cu cat se pun la vanzare mai putini stupi cu atat pretul de vanzare va creste. :wink2:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

andrei_calinescu

#66
Valter, am mai vorbit, iti dau perfecta dreptate privitor la apicultorii oportunisti.
Vorbind strict de tehnologie, cred ca mai castigat e cineva care vrea sa devina apicultor, daca cumpara dupa rapita roi pe 2 rame(una miere+una puiet) si albina acoperitoare + o matca de an. Plus 2 butoaie de fructoza si ramele asociate. E o economie la pretul de achizitie plus ca daca duce aceste startapuri la rangul de familii iernabile, e o chestie.

A doua treaba pe care o vad cu efecte in timp si deloc de bun augur, e ca sub aceasta presiune a preturilor, indusa de UE, se va intampla ca in vest. Fiecare se va aproviziona cu ce poate si de unde poate la capitolul material biologic. Si atunci sa vezi degradari, incrucisari si albine struto-camile.
Functionarii astia de la UIE nu e prosti deloc. Se simte miros de feromon de Buckfast in aer.


marian sima

Poate ca uni gen Pupumea stiu ceva,pai cum sa nu avem si noi CCD,daca scoti mierea de la albine si le dai 100% indulcitori,ca si la om,mierea intareste sistemul imunitar indulcitori i-l scad si un mic virus e de ajuns,uni dintre asajisi mari apicultori enumerati mai sus au mers pe tone de ap-----------t acum 2 ani se bateau cu pumnul in piept ca au vagoane de miere,cind sau trezit nemti si alti sa faca analize au pierit si vagoanele de miere,si matci straine tot domniile lor introduc,dar o sa fie efectul bumerangului si uni (nu dintre apicultori mici)o sa primeasca lovitura sub centura.Nu am acesat nimic si m-am hatarit sa nu accesez dar stiu cum sa ma dezvolt durabil si i-l ajut si pe cel care este la inceput ,asa cum eu am fost invatat si ajutat de alt apicultor,fiecare i-si face socoteala lui,sintem in capitalism si fiecare se dezvolta cum poate piata regleaza totul.Eu unul am iesit mai bine acum din iarna decit anul trecut.Puietul matcile ponteaza la capacitae maxima ,o greseala este ca am matcii tinere 90% din botci de schimbare linistita si vreau sa intre in roit dar nu stiu daca se poate ,daca nu folosesc alte procedee.Eu unul mizez ca nr de stupi va creste in Romania poate si productia .

andrei_calinescu

Marian, te rog frumos sa nu creem astfel de polemici care nu-si au rostul.
Stimularea/completarea cu biostimulatori nu e raspunzatoare de CCD. Era o discutie pe care am avut-o cu Ioan Guist privitoare la mai multe aspecte tranzitorii.
Cauzele care au dus la acea concluzie erau legate de crearea de focare de boli ce va urma in anii viitori.
Plus alte cauze cum ar fi ceara din fagurii artificiali care nu stim ce origini are.
Imi pare rau ca am publicat acea farama dintr-o discutie privata , drept pentru care am s-o si sterg. Sensul ei era un semnal de alarma privitor la rigorile sanitare care se vor impune de-acum incolo in stupini.

marian sima

Dl Andrei albina ca si omul are un cod genetic,daca ii dai 100% altceva sa consume aceasta se va reflecta in durata de viata si in comportamentul ei,este ca si cind ai baga gaz la o masina pe motorina,orice organism sanatos cu o alimentatie sanatoasa trece mai repede peste boli,un organism care nu este hranit corespunzator cade prada virusilor,de ce aceasta molima a atacat numai tarile dezvoltate?Pai atunci cind alimentezi de la cisterna in hranitoare de 8 kg trebuie sa te astepti la ceva.Eu sint de acord cu stimularile si ca ele sint necesare dar uni dau tone ,pai astea nu mai sint stimulari.Si privitor la focarele de infectii fiecare este raspunzator pentru zona sa ,pot evita un focar in zona mea daca ne cunoastem intr-e noi si i-l ajutam pe cel incepator,daca zic lasa sa moara capra vecinului,eu voi fi urmatorul care am probleme.Focarele apar acolo unde nr de familii este mult prea mare decit poate sa tina zona,e normal sa apara probleme acolo unde este mia de familii pe o zona nu prea melifera.Stiti ce se intimpa daca pe o pasiune sint prea multe bovine?Maninca una de unde s-a balegat alta.Asa e si la albine n albine trec pe unde a trecut una infectata ,mai rau se mai viziteaza si intre ele,asa ca suprapopularea poate sa fie un focar de infectie,si prietenul dv Guist o stie, el zice altceva dar nu pacaleste pe nimeni.

andrei_calinescu

Marian, iti respect punctul de vedere dar nu sunt de acord cu el.
Ioan Guist ca si Valter isi iau stupii in spate la sfarsitul lui martie si se "exileaza" in lunca dunarii la polenizare la salcie.
Eu atat ma limitez in a spune, nu mai continui sa discut in numele unui om deosebit.

Bătrânul

Citat din: andrei_calinescu din Martie 17, 2011, 12:31:34 AM
Marian, iti respect punctul de vedere dar nu sunt de acord cu el.
Ioan Guist ca si Valter isi iau stupii in spate la sfarsitul lui martie si se "exileaza" in lunca dunarii la polenizare la salcie.
Eu atat ma limitez in a spune, nu mai continui sa discut in numele unui om deosebit.
Bunul Dumnezeu sa-i ocroteasca si sa-i ajute in munca si in viata  ^:)^ ^:)^ ^:)^ SINT STUPARI CUM NU SINT MULTI !!! :bravo:

marian sima

Sa ajute pe toata lumea,si daca uni nu se fac cunoscuti asta nu inseamna ca nu exista,abatete pe la Mihai Bravu (giurgiu)si prin alte zone si vei cunoaste stupari  mai mari decit cei enumerati ,ma abtin sa mai zic ceva de dl Guist desi aveam mai multe ,dar ginditiva un pic ,cind l-ati vazut pe ioan explicind apicultorilor incepatori asa cum le explica Dragos in filmulete si cum explica diverse tehnici de apicultura ,sa fim oameni seriosi si sa nu mai idolatrizam pe unul care le provoaca probleme altor apicultori ,sau asta e problema ,sa dispara astia mai mici ca sa ramina aia mari,vad o anume rautate la adresa celor incepatori (oportunisti cum ii numiti dv) oportunisti sint alti si iar ma abtin sa zic cine.Referitor la fondurile europene ,pai alte tari au fonduri mai mari decit noi ,aia nu sint oportunisti?Eu nu am accesat dar nu i-l consider pe unul care a accesat oportunist ,e dreptul lui,omul investeste i-si asuma niste riscuri ,si va spun eu ca de albine se apuca cei pe care ii duc mintea. :nod:

tassevasi

#73
           "" ,sa fim oameni seriosi si sa nu mai idolatrizam pe unul care le provoaca probleme altor apicultori ,sau asta e problema ,sa dispara astia mai mici ca sa ramina aia mari,vad o anume rautate la adresa celor incepatori (oportunisti cum ii numiti dv) oportunisti sint alti si iar ma abtin sa zic cine.Referitor la fondurile europene ,pai alte tari au fonduri mai mari decit noi ,aia nu sint oportunisti?Eu nu am accesat dar nu i-l consider pe unul care a accesat oportunist ,e dreptul lui,omul investeste i-si asuma niste riscuri ,si va spun eu ca de albine se apuca cei pe care ii duc mintea. ""

Mariane ,Mariane,...multe sti si multe intelegi printre rinduri ,se cunoaste ca ca esti hirsiit de mic cu stupii.
  M,a bucur pt tine cum gindesti .
Dintr,o mica dezbatere despre roii ce urmeaza sa ,i cumpar ,  s,a ajuns  la discutii f  serioase ,din care am inteles lucruri multe si inportante .
  Deaceia  va multumesc tuturor  inca odata .
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

mape 48-petru manea

Chiar ma gandeam si eu ,cand d-ul Tase a deschis acest topic nimeni nu banuia la ce discutii
se va ajunge .Discutii unde fiecare sa-si spuna parerea si fara jigniri :bravo: