O mica dezbatere PRET / roi si familie albine

Creat de tassevasi, Februarie 27, 2011, 04:57:54 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


tassevasi

Citat din: marian sima din Martie 09, 2011, 06:25:10 PM
Pretul depide si de zona si de cine ii vinde,daca cauti pe linga orase unde apicultorul este internaut  este bine informat si mai are si o virsta mai mica ,atunci pretul este mare,daca mergi prin sate mai indepartate de oras la 30km apicultorul este mai in virsta si pe copii lui nu-i intereseaza apicultura atunci si pretul este mai mic.

Ai dreptate Mariane ,portretul descris de tine se potriveste ,chiar in searara asta am vorbit cu unchiul acesta .          Mi,a zis ca dupa salcim poate sa mi,i faca si pe 5 rame la pretul care  l,am fixat deja , nu la toti 15 dar la jumatate spera .
M,am bucurat cind mi,a spus ca nu mi,i facea el cu rame putine ,cum am zis eu la inceput , ca  ala nu mai e stupar .
  Asa ca de la 3 rame am ajuns la 5 , nici nu m,a gindeam acum citeva saptamini  .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

ilalexandru

Incepi sa ajungi la vb noastra....mai merge ridicat nr de rame....macar cu inca una

tassevasi

Citat din: ilalexandru din Martie 09, 2011, 11:23:24 PM
Incepi sa ajungi la vb noastra....mai merge ridicat nr de rame....macar cu inca una

Domnul ilalex. , daca reusesc sa mi,i faca pe toti cu 5 ram , sunt multumit ,ce e bine ca au trecut cu totii aceasta iarna , ca aceasta era conditia .
Nu vreau sa fiu f insistent ,dar ar mai fi loc de negocieri .
Recunosc ca m,ati ajutat  f mult si pt asta va multumesc .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

ilalexandru

INcearca totusi sa tii faca pe 4 rame puiet. DAca nu se poate, ia nu numar mai mic. Si uite, ca sa nu zici ca te-am batut la cap degeaba, fa un experiment. Zii sa-ti formeze un roi pe 2 rame de puiet, unul pe 3 rame, si restul cel mai bine, la 4 rame. Si atunci o sa faci singur diferenta intre dezvoltarea respectivilor roi. Daca faci experimentul asta, si o sa-l impartasesti la altii, poate pe tine te vor crede mai repede decat pe noi, astia ceva mai experimentati. Mai pune si tu 10-20 de lei la roi, dar ia-i pe 4 rame puiet

andrei_calinescu

3,4 ,5 rame de puiet, e in regula, dar ce nu trebuie uitat e siropul, as spune vital pentru dezvoltarea roilor.
Deci in functie de cati roi vei avea/cumpara, calculeaza 6l sirop pentru dezvoltare si prevede in jur de 10 l pentru completarea rezervelor de iarna.
Noi asa facem roii, timpuriu cu o rama de puiet capacit si una de miere ambele rame acoperite cu albina. Mai scuturam o rama de albina peste si o matca fecundata si acesta este startup-ul. Dupa aceea socotesc o rama introdusa la saptamana cand se administreaza si 1l sirop. Ramele pot fi foite artificiale, cu siropul administrat sunt crescute imediat si matca le ia imediat la ouat.
Stolonii astia incepem sa-i facem la sfarsitul lui martie, translatand la clima noastra, pot fi inceputi la rapita.

Bătrânul

Pretul corect decind lumea este pretul a doua kg de miere de salcim..   In ce priveste tratamentele incep pe 1 august (dupa ultima extragere de miere comerciala) Concomitent  cu administrare de sirop 1/1 si FAC SAPTAMINAL PINA este zbor si pina ia siropul . Deasupra tot anul ACOPERIT CU FOLIE ,urdinis cu gratar si COMPLECT DESCHIS.  Filip prietene am spuso si anul trecut. Anul acesta am iernat citeva familii cu fund antivaroa ( curul gol :rotfl:)fara inchidere sub plasa la  -20 Celsius si spre mirarea mea sint chiar mai bine decit celelalte..... :bzz:  CAM 13-14 TRATAMENTE!!!

andrei_calinescu

Domnule Batranu, cu ce frecventa schimbati matcile, ca la numarul asta de tratamente, spermatecile se cam prapadesc.
Noi din necesitatea de a trata intensiv lucram cu matci nu mai batrane de un sezon.

marian sima

Daca lucrati cu matci de un sezon inseamna ca se poate lucra si cu matca din botca de roire.Cit despre tratamente eu unul nu am mai auzit sa tratezi de 13-14 ori.

andrei_calinescu

Cu orice, picking,  salvare, roire,  etc.
La mia de stupi nu ai timp sa rationezi, se aduc matci din Grecia, Cipru, Slovenia, Argentina ,Italia si in curand Romania.
Si mie mi se pare exagerat nr de tratamente, mai ales ca acum sunt formule cu remanenta mai lunga(Apivar, Taktic, Mavrirol,etc).
AM observat insa ca sunt unele produse care actioneaza mai virulent decat altele in cazul sterilitatii matcilor, ca spre ex Taktic-ul.
Anul trecut dupa castan(sfarsit de august) am folosit Apivar.

tassevasi

Citat din: andrei_calinescu din Martie 11, 2011, 03:15:13 PM
3,4 ,5 rame de puiet, e in regula, dar ce nu trebuie uitat e siropul, as spune vital pentru dezvoltarea roilor.
Deci in functie de cati roi vei avea/cumpara, calculeaza 6l sirop pentru dezvoltare si prevede in jur de 10 l pentru completarea rezervelor de iarna.
Noi asa facem roii, timpuriu cu o rama de puiet capacit si una de miere ambele rame acoperite cu albina. Mai scuturam o rama de albina peste si o matca fecundata si acesta este startup-ul. Dupa aceea socotesc o rama introdusa la saptamana cand se administreaza si 1l sirop. Ramele pot fi foite artificiale, cu siropul administrat sunt crescute imediat si matca le ia imediat la ouat.
Stolonii astia incepem sa-i facem la sfarsitul lui martie, translatand la clima noastra, pot fi inceputi la rapita.

Multumesc Andrei ,asta inseamna ca trb sa ma pregatesc cu 300kg de zahar in urmatoarea perioada si hranitoare la 2 kg .
Ilalex. ,nu stiu zona de unde esti (am inteles de deal) ,dar ma bucur ca te,ai  deschis la suflet ,nu numai pt mine, ci pt multi altii care sunt in dezvoltare si vor sa cumpere .
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

ilalexandru

DEpinde de zona in care esti plasat...poate nici nu ai nevoie de sirop. POate! Stiu apicultori care ajung la mine in zona, la salcam 3, si nu pleaca pana nu extrag salcamul. In zona lor au cules foarte abundent si ar strica mierea. Pe cand in zona mea, dupa salcam, nu mai merge nimic. Unii au norocul sa aibe o zona melifera foarte buna, altii deloc

milu56

Asa este dar sunt si zone unde ramane necterul in floare fara sa il atinga albina,aici ar trebuii studiu si masuri.......

balasbebe

Preturile au crecut foarte mult. Ieri am primit o oferta: la 70 de roi si familii 10000 de euro. Nu mi-a venit sa cred. Oferta a fost cat se poate de serioasa.

pharaonu75

Asta inseamna cam 600 de lei pentru un roi/familie!
Mi se pare enorm, insa daca persoana respectiva este dispusa sa plateasca atat, asta nu inseamna ca asta este si pretul corect.
Cel mai probabil oferta v-a venit din partea unuia care a accesat fonduri europene pe masura 112. Fie i-au murit o mare parte din familii, fie nu a ajuns la numarul de stupi prevazuti in planul de afaceri.

Investitia de 600 lei pe un roi o amortizezi foarte greu... din pacate vanzatorii din ziua de astazi ar fi in stare sa iti ceara pentru un roi de albine o suma de bani pe care tu sa o amortizezi in 4-5 ani!
Nu spun ca banii trebuiesc amortizati imediat, insa sumele de 500-600 lei pentru un roi mi se par de domeniul fantasticului, ca sa nu spun altfel!
Sa nu mai vorbim ca unii ar fi in stare sa ceara acesti bani pe roi in genul celor descrisi de Andrei Calinescu, formati dintr-o rama de miere si una de puiet capacit!
Dar pana la urma nu este vina celui care cere, ci a celui care da acesti bani!

Domnule Balas, sa nu spuneti ca ati refuzat acea oferta! :wink:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube