O mica dezbatere PRET / roi si familie albine

Creat de tassevasi, Februarie 27, 2011, 04:57:54 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Pentru ca ma consider un incepator ,numai cu 3 iernari si 6 stupi , pe care sper sa,i scot cu bine in mai , va pun spre dezbaterea dvs  a situatiei urmatoare :
  Am dat comanda unei rude din PH de 15 roi pe 3 rame , el mi,a zis ca,mi face ROI la 100 lei / buc . Fiind un om ,cu multa exp ,ma gindesc  ca atunci cind mi,a zis ca,mi face ROI la 100 ,o fi luat in calcul ca eu sunt la inceput si un roi mai bun e de la 4 rame in sus ,macar 2 cu puet capacit .
  Eu cred ca pretul nu,i mare , mai ales acum cu aceasta cerere .
  El mi,a zis ca ma costa in "jur la 30" lei /rama , acum tinind cont ca,i 100lei /roi ,poate,mi da 4 rame la roi , ca mai ramine o mica diferenta   si loc de negociat . :wink2:
  Eu a,si putea sa fortez nota cu ce am acasa , din 6 sa fac 24 , dar nu vreau sa risc asa mult ,din 3 a,si face  6  si sa ramin cu 3 fam bune de la care sa scot ceva .
  Ar mai fi o varianta sa cumpar familie , dar cine vinde in primavara 15 apr  si din acestea sa fac eu cite 4 roi .
  Scopul cred ca l,ati inteles, marirea nr. de stupi la 26 .
  Acum va intreb pe cei care v,ati mai confrutat cam  cu  aceiasi  problema , cum ati facut ?
  Cu banii nu stau  f bine ,mi,a acceptat in 2 transe ( pensie mica, de).
  Eu stiu acum ca mult mai bine ar fi sa mi,i faca  pe 4-5 rame .
  Daca mi,i da pe 3 ram, credeti ca iau tepa ,  cum mi,au spus altii?
   Mi,a zis sa,i duc cutiile din timp , el nu are cutii in plus .
  Cind i,i iau , sa mai ma duc cu cineva , ma gindesc ca se supara ,
sa,i  controlez eu obligatoriu inainte de  incarcare , sa ,sa , sa , sunt numai intrbari in minte .
  De aceia cu respect  fac apel la dvs sa,mi dati cit de cit sfaturi , sa pot lua o decizie buna si  sa am convingerea ca nu am fost " tepuit ".
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:


bucovineanu

A face 24 roi din 6 familii, nu este in nici un caz o solutie de luat in discutie. Din 6 familii se pot face cel mult 12 daca vrem sa avem cu ce intra in iarna si asta depinde de priceperea apicultorului, de momentul ales pentru divizare, de vremea din anul respectiv.
In varianta a doua, roi pe 3 rame, sunt iarasi prea mici. La 3 rame pot avea puiet pe o singura rama. Riscul e destul de mare. Trebuie stiut daca roii respectivi sunt cu regine tinere sau batrane, e obligatoriu sa aiba regine fecundate si sa fie facuti cat mai timpuriu. Pentru a avea sanse sa treaca iarna e nevoie sa fie ajutati cu rame cu puiet din alte familii si sa fie stimulati. E destul de greu de dat sfaturi, mai ales de la distanta.
In apicultura, ca si de altfel in alte domenii,  pentru a avea succes trebuie niste investitii pentru ca albinele nu vor ramane datoare si investitia se va amortiza mai repede decat in ate domenii.

D006

  Cererea de material biologic este enorma , acum si un"rahat" daca il pui pe rame tot il vinzi  :nono:
  Anul acesta va fi anul tepelor pentru  "botanisti" !   :hi:

filip

Nu asa se dezvolta apicultura.
Eu am avut 110 stupi buni in toamna ,in primavara nu stiu daca raman cu jumatate.
Am cunostinte despre apicultura ,am tratat ,dar situatia ma depaseste.
Daca reusesc sa salvez 50 si eventual sa mai fac 15-20 roi sunt multumit.
In apicultura realizari marete nu se obtin peste noapte.
Apopos cine nu ma cunoaste a vedea albumul,nu spun prostii
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

teo

anul acesta o sa fie anul care o sa racoreasca  pe multi  insetati care vad numai venituri  neranbursabile prin apicultura ,stiti la ce ma refer

Florin-braileanul (FlorinI)

tasse, ...
ai un lucru bun, si altul,... mai putin bun

bun e pretul
rau e nr de rame

pe unde am mai intrebat si eu, preul pe rama e de 300-400, dar roiul e de minim 5-6 rame

mai negociaza...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sfantul spiridon

rama va fi cel putin 50 de lei, asa ca pretul e unul bomba
mai bagi niste sirop, ceva cules bun, putina ploaie, apifonda si tot asa
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

tassevasi

Citat din: sfantul spiridon din Februarie 27, 2011, 07:28:09 PM
rama va fi cel putin 50 de lei, asa ca pretul e unul bomba
mai bagi niste sirop, ceva cules bun, putina ploaie, apifonda si tot asa
Fiindu,mi ruda  si apreciind ca va  sari pretul /rama la mai mult de 40 lei ,am FIXAT deja  pretul  la 30 si / roi la 100, cu scopul de a mai primi o rama (deci 4/roi ) , in functie de cit de mult , apreciaza gradul de rudenie , nevoia de bani si in final milogeala mea . :)
 
Apreciez expunerea domn  Bucovineanu si Filip pt experienta dinsilor de a da un sfat bun .
  Florine asta doresc ,sa mai negociez ,vreau sa,l ajut si pe Flavius , dar el vrea de la 5 in sus , asa e cel mai bine ,"dar" exista acest "DAR "
  Numai bine , va multumesc si mai astept si alte pareri pertinente . :hi:
   

ilalexandru

Eu fac nuclee pe doua rame cu puiet...care toamna le iernez pe trei rame pt matci in primavara. Deci de la acei roi pe 2 rame cu puiet sa nu te astepti la mare lucru. Difera totul de la an la an, de la apiciltor la apicultor. Stiu persoana care, exact ca tine, a facut 10 roi pe doua rame puiet...datorita unei conditii favorabile i-au iesit toate in primavara cu o dezvoltare foarte buna. In anul urmator a facut 100 de roi pe doua rame puiet(in timpul salcamului)...in primavara urmatoare a ramas exact cu...0. Toti i-au murit peste iarna. Asa ca.... Si inca un lucru..eu la peste 150 familii, daca fac anual 10 roi e bine, exceptie anul trecut cand am facut vreo 30 pt a popula un pavilion si apoi am cam regretat, slabind familiile de albine cu cate o rama de puiet, dar nereusind sa le mai ajut pe cele ceva mai slabute. Nu merg pe ideea de inmultire excesiva...vreau ca la tei, floare toti stupii mei sa fie uniformi, plini de albina. Ideea prosta in lipsa culesului, buna in caz de cules bunicel si foarte buna in caz de an bun. Legat de aceasta, acum doi ani, cand floarea soarelui nu prea a mers bine, am avut un stup pe pavilion, care fura albina de la ceilalti, plina de albina dar si de miere. Ramele capacite de sus pana jos. Pe cand la ceilalti...2-3 rame goale. Ai albina...faci productie. Sacrifici productia...faci roi, faci bani....mai ai familii?
Domnule Filip puteti detalia putin cazul dumneavoastra? de ce pierderi asa mari? Ce a dus la asta?

albinasebes

totusi 50 lei rama mi se pare exagerat
multi cumpara pt bani europeni dar parca sa dai 500 lei pt un stup pe 10 rame e prea mult
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

filip

#10
"Domnule Filip puteti detalia putin cazul dumneavoastra? de ce pierderi asa mari? Ce a dus la asta?"
Un raspuns cert nu pot da.
Tratamente am facut cu Varachet forte si Mavrirol.
Am banuit ca ar putea fi foitele,dar fenomenul e raspandit si la cei care au cojnite
Toti apicultorii cu experienta zic ca e un virus.
In toamna stupi impachetati pe 6-7 rame acum sunt pe 2-3 rame maxim,asta la cei care mai traiesc.
In zona mea sunt sute de stupi morti.
Astept sa se incalzeasca timpul sa vad ce pot face.
Apropos,miere au toti sa mai treaca o iarna[Miere de calitate}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: albinasebes din Februarie 28, 2011, 10:15:07 AM
totusi 50 lei rama mi se pare exagerat
multi cumpara pt bani europeni dar parca sa dai 500 lei pt un stup pe 10 rame e prea mult

poate sunt eu mai "cu arici la buzunare", dar cred ca un pret decent , corect si reciproc avantajos ar fi de 25 lei /rama, iar un roi sa fie de 6 rame, adica la 150 lei.
daca mai cumperi si cu stup, atunci s emai aduga inca cca 100 - 150 lei

parerea este personala, sa nu se inteleaga ca incerc sa impun un pret pe piata
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

   "Apropos,miere au toti sa mai treaca o iarna[Miere de calitate}"


Daca la dvs sa intinplat aceasta nenorocire ,  noi cei care suntrm la inceput ce sa mai zicem , mare ,mare ,mare pacat ,iti vine sa stai in banca ta .
  Numai bine  :hi: :hi:

AUREL_C.

  Imi pare rau de ce se intampla in zona domnului Filip. Posibil sa fie un virus...intesant ca periodic apar asemenea focare in diferite colturi ale tarii. Acum3-4 ani au murit multi si la noi in Bistrita (se pare ca nici anul acesta nu este prea roz). Trebuie neaparat duse probe la laboratoarele DSV din zona. Dar din cate stiu doar pemtru varoza si nosemoza sunt gratuite.

tassevasi


  "poate sunt eu mai "cu arici la buzunare", dar cred ca un pret decent , corect si reciproc avantajos ar fi de 25 lei /rama, iar un roi sa fie de 6 rame, adica la 150 lei.
daca mai cumperi si cu stup, atunci s emai aduga inca cca 100 - 150 lei

parerea este personala, sa nu se inteleaga ca incerc sa impun un pret pe piata "

Cel mai avantajos pt cumparator acesta,i pretul ,dar mai exista si vinzatorul ,fara de care nu se poate face tranzactia .
Acum eu m,am cam obisnuit cu gindul ca nu am sa gasesc mai mic pretul , asa ca am sa fac tranzactia  cu 4 rame .
Numai bine  :hi: :hi: