Metode de management

Creat de printisor, Octombrie 26, 2010, 11:10:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 04, 2010, 11:16:21 PM
Citat din: printisor din Octombrie 26, 2010, 11:10:49 PM
-Metoda de management Wilson in care tinerele regine sint....
-Metoda de management Rauchfuss se foloseste cind culesul principal este in vara( august)....
-Metoda de management Ian Maxwell metoda f simpla care se foloseste...
-Metoda de management Bert Mason in care familiile de albine ierneaza intr-un corp...
-Metoda de management Raymond Zimmer vag cunoscuta si prin partile Transilvaniei.

Are cineva habar despre aceste metode? In ce constau?
Descriere, detalii?

Printisor ne mai spui si noua ceva? Macar un link, un pdf...
Lasa ca el e administrator dincolo.
:rotfl:

gheco

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 11:26:55 PM
El raspunde de genul:
<<Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.>>

Pacat ,mare pacat...ca e un psiho.at.


Adevar ai spus.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

valter

O NOUA  metoda de conducere a stupinei incepe sa-si cadeasca loc in viata celor mai experimentati stupari din Romania- eu as intitula-o ''fortaj timpuriu''(sau cum ar zice un prieten adevarat{centrifuga}-''anus contra naturii).

Cum am vazut eu metoda(personal nu am aplicat-o):
-trezire timpurie a familiilor- pungi cu mancare februarie debut:
-folie completa simultan;
-apisacaz incepand cu prima geana de primavara, concomitent cu proteina injectata la greu;
-in unele zone incalzire electrica(neamt, gorj...);
-unificari timpurii, chiar desfiintarea unor FAV;
-MANCARE, MANCARE, MANCARE LA GREU.

Partial sau mai bine zis in cea mai mare patre din cei ce aplica metoda rateaza culesul de fs.


Mesterii o sa zica...ha!ha1 ha! noi folosim altfel de matci si ''ai luat teapa''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

  Eu cand am vazut prima data postarile lui nea Gica Romanescu cu incalzirea electrica a stupilor mi-a venit sa rad si sa consider acest sistem o prostie . Dar dupa ca am stat de vorba cu omul si mi-a explicat pe larg sistemul si ca la rezistente se da drumul cand apare puietul si ca este un consum mic de curent am inteles ca si acest sistem se poate explica in anumite conditii.
  La fel cu iernatul in sopron sau locuri inchise .
  La fel cu laptele praf administrat dupa 15 ianuarie.
  La fel si cu siropul dat de la 1 februarie .

  La urma urmei sunt puse fata in fata doua sisteme : unul este pastoral intensiv incepand cu 15 martie si altul este un stationar combinat cu un pastoral limitat . Totul depinde de fiecare om in parte.
  Unii pleaca cu putini stupi in pastoral agresiv si obtin o productie medie de peste 100kg/familie . Altii fac stationar cu multi stupi si obtin 50 kg./fam .  Cand se trage linie si unul si altul au cam aceiasi productie numai ca a fost obtinuta prin metode diferite.

valter

Da ...oarecum ai dreptate...doar intr-o mana si de ce:
-cei ce fac pastorat intensiv au cu mult mai multe kg. miere media pe stup;
-cei ce fac stationar au cu mult mai putine kg. de miere medie pe stup.
Nu ca unii ar fi zmei iar altii freierei...practica demonstreaza ca management...e altceva decat gandesc eu...tu...si altii mici, chiar foarte mici, dar cu pretentii( f) mari.

Eu am trait timpurile celor 10-13 ''salturi'' si x kg/ familie, astazi ma gasesti(de regula) in acelasi loc din primavara pana in toamna...pana la urmatoarea provocare.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Numarul de stupi pe km patrat este iarasi un factor in productia de miere pe stup dar multi nu il iau in consideratie.
De asemenea afecteaza sanatatea albinelor fff mult.
De aceea aici la polenizare se tine 50m intre paleti cu stupi.
Randy Oliver recomanda 25 de familii pe locatie.

D006

Cand incepem sa facem calcule este bine sa avem si un punct de referinta.  Eu am ca referinta statistica oficiala unde Romania detine 1.000.000 de familii de albine si anul trecut a avut o productie de 21.000 tone de miere, deci o medie de 21kg/fam. In clipa in care un stupar obtine dublu acestei cantitati cred eu productia este satisfacatoare mai ales cand se obtine la statinar.
  Inca un amanunt important : potentialul zonei !  chiar daca sunt 100 de familii sau 200 acea zona tot 5 tone de miere poate oferi anual , deci atentie la incarcatura cu stupi in raza economica.

valter

Andrei am o rugaminte mare la tine(eu te simaptizez sincer) poti sa-i povestesti lu Randi Oliver despre mine...as trece si eu la CV meu un al doile stupar american cu care an conversat(prin intermediul lu'fiimea) ca eu sunt zero englis.
O informatie, un dialog, un exercitiu nu strica nimanui in domeniul cunoasterii.
Sincwer te simpatizez.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

#38
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 08, 2010, 07:10:41 PM
Cand incepem sa facem calcule este bine sa avem si un punct de referinta.  Eu am ca referinta statistica oficiala unde Romania detine 1.000.000 de familii de albine si anul trecut a avut o productie de 21.000 tone de miere, deci o medie de 21kg/fam. In clipa in care un stupar obtine dublu acestei cantitati cred eu productia este satisfacatoare mai ales cand se obtine la statinar.
  Inca un amanunt important : potentialul zonei !  chiar daca sunt 100 de familii sau 200 acea zona tot 5 tone de miere poate oferi anual , deci atentie la incarcatura cu stupi in raza economica.

Domnule esti intr-o eroare fantastica ca si colegul Andrei RN.
Si sa ma justific:
-daca am studia literatura de specialitate am vedea ca potentialul melifer Tara Noastra este fantactic;
-din potentialul orerit de Dumnezeu noi valorificam 30-40%...restul(ce ramane) se pierde in neant;
-datorita unor conditii dependente de pastori(informatia proasta si planificare lui Ardelean, Chrca) dau rateuri adunand pe 300 ha coliandru 3000 de stupi, disperare si transmite de ''bezele varroa'';
-productiile obtinute de cei '''adevarati stupari'' sunt clasificate la peste 150 kg miere pe lada...nu spune la nimeni!...o sa ne clasifce mincinosi;
-fraerastenii ca mine scot 10-11 kg miere pe lada la stationar, dar mint ca sunt ''cocosii galici'' ai lu' procesatorulLUPU.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Pai ce ai dori sa-i spun?
Daca vrei vi cu mine pe la el la vara ca ma invitat.
Luam si cateva regine.

valter

Azi ma urc  pe barja la Medgidia...io vedea cand ajung sa vad flacara...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Baiiii, carmeste mai spre sud ca nimereti la alti.  :hi:
Ghideaza-te dupa pasarile calatoare si ajungi sigur ori in Florida ori in California.
De fapt 2 studenti au facut un experiment.
Au facut o cutie maricica si unul sa bagat in ea si celalalt a dus-o la "posta".
A doua zi a ajuns la destinatie si mult mai ieftin.
A facut posta scandal cand a aflat.
:rotfl: :rotfl: