Metode de management

Creat de printisor, Octombrie 26, 2010, 11:10:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

Este calitatea mai importanta decat cantiatatea in viata?

D006

  cantitatea insasi este o calitate ! restul este doar vrajeala...

orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din Octombrie 29, 2010, 08:18:47 PM
L-am cunoscut personal pe Tibi Keoteles si va spun cu mana pe inima ca stie cu " ce se mananca " stuparia !  avea sigur dreptate , cu stupi putini poti obtine [roductie mare pe familie dar pe general esti mic copil . La multi stupi chiar si la un cules mediocru faci o productie considerabila fata  de cel cu putini stupi.
dar ce se intimpla cu numarul mare de stupi cind presupun doi ani la rind ii an ploios

D006

  Ai doua variante :
   1) pleci in pastoral
    2) Ai vazut pe sosea acele cisterne mari de inox ?  iti faci un abonament si vremea nu mai este o problema.

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 29, 2010, 08:34:04 PM
  cantitatea insasi este o calitate ! restul este doar vrajeala...
Esti sigur ca intelegi termenul de cantitate si calitate?

valter

Tot pe drum ...pe drum...a naibii provocare daca vre unul bate pe subiect...
Definitie management nexam.Abordare subiect in ''inima lui''nexam. O parere...buna, rea nexam. Ori suntem nexam...ori suntem secretosi nevoie mare.

Ar fi initial de discutat doua variante privind(managerierea) dezvoltarea familiilor de albine.
Prima- deosebit de timpuriu familiile sa ne umplem buzunarele de la rapita si salcam- uneori nesigura si sub <<influienta roirii>>.
A doua- corespunzator evolutiei albinei autohtone- cu varful productiei pe faneata si floarea soarelui-pe final de an.

Aici... gasim argumente, artificii si abgradari functie de rasa(hibridul) matcii, tehnici de lucru, tipuri de stupi performanti(EXCLUS ORIZONTAL), mod de stuparit(stationar, pastoral), traditiile zonei, scopul activitatii de stuparit(multiplicare, productie miere, alte produse...) si cate bordeie...

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Din ceie ce fac eu.
Nu dezvolt devreme stupii de productie...da fortez nucleele de crestere a matcilor.
Valorific rapita si salcamul fara sa unific, intaresc familii sau uniformizez. Care-i bun da , care nu...salut ''la gara''.
Pregatesc si dezvolt multe nuclee de fecundare si nuclee pentru familii ajutatoare imediat dupa recoltarea salcamului.
Cu doua saptamani inainte de inflorirea florii soarelui burdusesc familiile de productie cu cate una, doua rame de puiet gata de eclozare...pentru a aduce intreg efectivul(90-95%) in situatia de a valorifica aceasta recolta la maximum...pana acum arareori am dat gres.
Povesti...de mos.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Ba nu-s povesti... mai spune ca mai vreau...
Asa invat si eu cate ceva din experienta altora! :wink:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

ce spune Valter chiar sint povesti dar ADEVARATE :nod: :nod:

D006

O sa crestem si noi mari intr-o zi.  :hi:

orbanstefan64

cred ca deja unii dintre noi sint deja maturi :hi:

valter

La moda astazi pentru profi(eu incerc sa devin in urmatorii 50 ani-atunci voi avea 96) este sa trezeasca familiile f devreme...asta inseamna pentru iarna 2010-2011 la 25.01-05.02.2011 cu cate o pungulita de ''marfa a'ntaia''(salcam...dupa buget) si paleative( folie complet, stramtorare 1-2 rame, curenti<<220v-380v, obturare fund cu sita)pentru marele cules(la care cei mai multi nu au acces-albina carnica-carpatina are efectiv rezonabil spre bun) de salcam, pompeaza ''apisacaz'' si se cred superprofitabili(cu bumbu curu.ui strans-daca es analizele) si tin bumbul pana la iunie15 cand epuizeaza matcile(de orce rasa, hibrid)>

Canon 1. Refacerea septelului decimat de lipsa de polen(salcamul saraceste familia de albine ca sa nu zic ca o stoarce) se face destul de tarziu si avem ''reclamatii la soiurile de floarea soarelui...da, cum ei fac si teiu(la greu) se trezesc ca in august, septembrie au din nou familii, dar nu au cules...si revin la apisacaz.

Succes deplin tuturor metodelor manageriale...indiferent de ''om''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Citat din: printisor din Octombrie 26, 2010, 11:10:49 PM
-Metoda de management Wilson in care tinerele regine sint....
-Metoda de management Rauchfuss se foloseste cind culesul principal este in vara( august)....
-Metoda de management Ian Maxwell metoda f simpla care se foloseste...
-Metoda de management Bert Mason in care familiile de albine ierneaza intr-un corp...
-Metoda de management Raymond Zimmer vag cunoscuta si prin partile Transilvaniei.

Are cineva habar despre aceste metode? In ce constau?
Descriere, detalii?

Printisor ne mai spui si noua ceva? Macar un link, un pdf...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

El raspunde de genul:
<<Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.>>

Pacat ,mare pacat...ca e un psiho.at.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 11:26:55 PM
El raspunde de genul:
<<Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.>>
A spus el asa ceva? Daca DA, de unde stie? Din experienta?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube