Snelgrove

Creat de PricopArthur, Februarie 18, 2008, 02:08:20 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

In teorie am citit despre folosirea podisorului Snelgrove. In practica nu am incercat. Ma impiedica la stupii mei  faltul dintre caturi.
Foloseste cineva asa ceva ?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Folosesc cu succes podisorul Snellgrove.Este foarte util pentru prevenirea roitului.

PricopArthur

Rugamintea mea e daca puteti sa dati mai multe detalii.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

La o familie care a intrat in frigurile roitului formez un roi intr-un corp nou asa cum aratat la topicul"formarea de roi" cu regina batrana. In familia de baza distrug toate botcile in afara de una cu larva pe rama insemnata. Peste familia de baza asez podisorul Snellgrrove cu urdinisul in partea opusa si corpul cu roiul nou format. La 7 zile distrug toate botcile nou aparute in familia de baza si las numai botca de pe rama insemnata, sau o distrug si pe aceea si pun o botca de la crescatorie care urmeaza sa eclozioneze in urmatoarele 48 de ore. Dupa eclozionarea reginei tinere modific urdinisul podisorului pentru a ceda si albina culegatoare care s-a mai format in roiul de sus. Albina culegatoare va merge in familia de baza si pana se va imperechea regina tanara, daca exista cules, va umple ramele cu miere.Dupa ce regina tanara s-a imperecheat si are puiet in stadiul de larve, iau regina batrana si o trec la rezerva intr-un mic nucleu si inlocuiesc podisorul cu un ziar gaurit cu un cui. Peste noapte albinele vor roade ziarul si se vor uni.La doua trei zile organizam cuibul cu ramele cu puiet si astfel avem o familie cu regina selectionata care a strans miere si a suferit foarte putin in dezvoltare. Nu stiu daca am fost clar pentru toata lumea.

PricopArthur

E clar. Dar asa inlocuiesti matca batrana, si in timpul culesului faci o infuzie de culegatoare in fam de baza.
Aceasta miscare o poti face undeva dupa salcam, sau poate in timpul lui. Nu poti fructifica culesul de la rapita sau floarea soarelui in acest fel.
O folosire constanta a fam ajutatoare pe tot parcursul anului ar fi benefica?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Prin metoda descrisa realizezi doua lucruri deodata: previi roitul si introduci regina noua fara ca dezvoltarea familiei sa sufere.
Poate fi folosita familia ajutatoare tot timpul anului, dar acest lucru presupune a avea culesuri continue. Daca fortam dezvoltarea familiei de baza la rapita si la salcam nu va fi cules, va intra foarte usor in frigurile roitului.
Daca vom avea doua trei culesuri la salcam si unul la tei, la floare a trecut deja perioada roitului. Se pot obtine rezultate foarte bune prin folosirea familiei ajutatoare si a podisorului cu conditia sa nu existe pauze de cules in perioada roitului.

PricopArthur

Da. In momentul cand dai albina zburatoare fam de baza, si nu ai cules, sau a dat o negura si salcamul s-a ars, excedentul de albina va favoriza roirea.
Totusi, rapita e legata cu salcamul si apoi cu amorfa. Chiar se intrepatrund. Daca ai stupi cu fam ajutatoare din anul precedent, fara a uni, cand ar trebui sa faci prima inversare de urdinisuri?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Momentul in care inversam urdinisurile depinde de dezvoltarea familiilor si de temperatura exterioara.Daca temperatura in timpul noptilor scade mult si am facut recent inversarea familia de sus s-ar putea sa stagneze in dezvoltare, ba chiar sa raceasca puietul. Podisorul poate fi facut dintr-o rama ingusta si doua randuri de sita si atunci familia de jos imprumuta caldura celei de sus.Daca avem astfel de podisoare  putem face prima inversare in timpul culesului la rapita cu conditia sa avem podisor peste familia de sus.

PricopArthur

Am inteles. Eu nu am podisoare facute, si daca tot le fac, nu e mare lucru sa le fac cu sita pe toata suprafata (2 randuri).
Asa caldura de jos va incalzi fam ajutatoare.
Ai avut cazuri cand o fam de productie a intrat in frigurile roitului?
Cand faci prima infuzie de albina pui si inca un cat pt stransura?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Cand se lucreaza cu familii ajutatoare suntem pe muchie de cutit. Daca inceteaza culesul si daca regina are predispozitie de roire imediat basculeaza in partea cealalta.
Daca familia de jos are ramele bine acoperite odata cu cedarea culegatoarelor trebuie intercalat si un cat sub podisor.Apicultorul trebuie sa aiba intuitie si fler.
Experienta se dobandeste incercand. Invatam din reusite dar si din greseli.

PricopArthur

Ideea e sa ai intotdeauna in fam de productie rame care sa permita dezvoltarea fam, si sa nu se mareasca densitatea pe rama. Adica la fiecare infuzie de albina sa dai macar atatea rame in plus cata albina va veni din fam ajutatoare.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Multumesc pentru sfaturi.
Miere multă şi inimă curată!

dyaboliq001

Citat din: bucovineanu din Februarie 18, 2008, 03:17:59 AM
La o familie care a intrat in frigurile roitului formez un roi intr-un corp nou asa cum aratat la topicul"formarea de roi" cu regina batrana. In familia de baza distrug toate botcile in afara de una cu larva pe rama insemnata. Peste familia de baza asez podisorul Snellgrrove cu urdinisul in partea opusa si corpul cu roiul nou format. La 7 zile distrug toate botcile nou aparute in familia de baza si las numai botca de pe rama insemnata, sau o distrug si pe aceea si pun o botca de la crescatorie care urmeaza sa eclozioneze in urmatoarele 48 de ore. Dupa eclozionarea reginei tinere modific urdinisul podisorului pentru a ceda si albina culegatoare care s-a mai format in roiul de sus. Albina culegatoare va merge in familia de baza si pana se va imperechea regina tanara, daca exista cules, va umple ramele cu miere.Dupa ce regina tanara s-a imperecheat si are puiet in stadiul de larve, iau regina batrana si o trec la rezerva intr-un mic nucleu si inlocuiesc podisorul cu un ziar gaurit cu un cui. Peste noapte albinele vor roade ziarul si se vor uni.La doua trei zile organizam cuibul cu ramele cu puiet si astfel avem o familie cu regina selectionata care a strans miere si a suferit foarte putin in dezvoltare. Nu stiu daca am fost clar pentru toata lumea.
Domnule Bucovineanu,

Nu e suficient, la metoda expusa , doar un urdinis in cat, fara a mai folosii Snellgrove care are dezavantajul ca nu se potriveste fara adaptari  la corpurile cu falt?(intre corpuri podisor cu sita)
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".