Friguri

Creat de PricopArthur, Mai 16, 2008, 01:40:38 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Cum scoateti din frigurile roitului o colonie scapata de sub control?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Pentru a scoate din frigurile roitului o familie de albine, eu procedez asa cum am aratat intr-o postare anterioara la acest topic subiectul "Podisorul Snellgrove"

gudas valentin

Eu dupa 3 zile iau la mana rama cu rama tai toate botcile si inceputurile de botci,las doar 2 care cred eu ca-s mai frumoase si nu am avut probleme.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bee_lover

Se zice ca o familie intrata in friguri nu mai construieste, nu mai culege ca una normala deci numa pierderi,ar fi bine pe cat posibil sa se evite frigurile roitului.

gudas valentin

Cum?De lucru le-am dat, loc pt ouat a avut.Dar a plouat o saptamina cind a incetat ploaia au fost si gagicile in prun :uimit: Ori cum pana infloreste salchimul le trece,si ma-m ales si cu ceva roi :zzz:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

balasbebe

Iata cum scapi. Cum o ladita si un prun. Lasale sa roiasca, le prinzi si le pui la treaba. Timpul pierdut, este castigat mai tarziu.

D006

cauti matca si o pui intr-o lada goala pe pozitia stupului. scutiri mai bine de jumatate de albina peste si ai un nou stup care sigur nu va mai roii. cu ramele ori formezi cativa mici nuclei, ori le dai stupilor mai slabiti care sigur iti vor reteza botcile.

PricopArthur

Cred ca depinde si de momentul inceputului culesului. Daca acum incepe salcamul, si fam de albine e intrata in friguri ce ar trebui sa fac? Eu i-am luat toate ramele cu puiet fara albina, si i-am dat in schimb faguri claditi. Oare o sa stranga ceva miere?
Miere multă şi inimă curată!

pintilied

Cind merg la stupina sunt pregatit cu corpuri ,funduri si podisoare.Care are botci multe si mari,pun in locul ei un alt corp,caut regina si impreuna cu o rama cu puiet necapacit o trec in noua lada,mai scutur 1-2 rame cu albina si mut familia orfanizata in alta parte.La primul zbor de orientare toata albina zburatoare din lada mutata va reveni la vechiul loc al familiei.Daca sunt in preajma unui cules pun deasupra si un magazin.Neavind puiet de crescut toata albina va fi dirijata catre cules.
                                   La familia mutata ii dau o botca sau o matca.Botcile trase anterior le distrug la fel si botcile de salvare trase.Eventual, familia mutata o pun deasupra unei familii mai slabe unindule cu ajutorul unui ziar.Daca fac unirea ramin cu lada ca rezerva.Daca nu fac unirea am grija sa pun apa intr_un fagure (2-300 ml.) deoarece neavind culegatoare apa va fi necesara pentru cresterea puietului.
Nu tot ce zboara,face miere!