Apa in prisaca

Creat de PricopArthur, Martie 04, 2008, 12:24:02 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Cum dati apa la albine? In apa din primavara folositi si sare?
La mine deja au inceput sa bea de la adapatorul meu. Acum cativa ani, nu le-am pus la timp apa si au navalit pe apa de la gastele puse la ingrasat ale vecinei.
Cum convingeti albinele sa vina la adapatorul vostru?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Eu am in apropierea stupinei la circa 50 m un parau, care delimiteaza frontiera dintre Romania si Ucraina asa ca am scapat de grija apei pentru albine. Ele isi iau apa atat din Romania cat si din Ucraina.

viorel_v2000

Citat din: bucovineanuEu am in apropierea stupinei la circa 50 m un parau, care delimiteaza frontiera dintre Romania si Ucraina asa ca am scapat de grija apei pentru albine. Ele isi iau apa atat din Romania cat si din Ucraina.
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

PricopArthur

Citat din: bucovineanuEu am in apropierea stupinei la circa 50 m un parau, care delimiteaza frontiera dintre Romania si Ucraina asa ca am scapat de grija apei pentru albine. Ele isi iau apa atat din Romania cat si din Ucraina.

Inseamna ca albinele tale au pasaport!
La noi, in granita cu Bulgarii au fost probleme cu tratamentele facute la bulgari, si albinele moarte la romani.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Eu spun in gluma ca ele importa miere fara taxe vamale.
Dincolo este padure. O singura data am avut probleme cu tratamentul. Era primavara, ciresii infloriti si au stropit padurea din elicopter. Au disparut mare parte din culegatoare,dar avand mult puiet sau refacut.

D006

Citat din: PricopArthurCum dati apa la albine? In apa din primavara folositi si sare?
La mine deja au inceput sa bea de la adapatorul meu. Acum cativa ani, nu le-am pus la timp apa si au navalit pe apa de la gastele puse la ingrasat ale vecinei.
Cum convingeti albinele sa vina la adapatorul vostru?
In vara anului trecut podul de la Vama era rupt de ape si traseul era deviat prin Solca, asa ca am vazut niste frumuseti nemaipomenite in acea zona in drum spre Campulung, foarte frumoase, dv unde stati ?

D006

Sursele de apa necontrolabile sunt un pericol adevarat . Mai simplu ati construi un adapator dintr-o scandura de cca 2 m pe care , prin picurare cu un mecanism de la o perfuzie (se gasesc la Tehnicomedicale) si un bidon de 5 litri ati improviza un mecanism grozav . Controlabil (Apa , putina miere pentru ademenire , sirop sau necesarul de sare (1g / bidon))

PricopArthur

Ingenioasa ideea cu perfuzia. Eu folosesc un bidon cu robinet, dar este greu de reglat debitul.
Miere multă şi inimă curată!

D006

simplu tata , la cauciuc

PricopArthur

Am mai folosit 2 caturi goale in care am pus o folie, ca si o groapa in pamant, tot cu folie. Cativa plutitori rezolva problema albinelor grabite.
Miere multă şi inimă curată!

neculai.luca

Si eu am in apropiere surse de apa la indemana albinelor, unele curate(izvoare, mlastini ) , altele mai putin...( paraiase , vase cu apa pentru gaini, caini, etc. ).Nu -mi place cand le vad ca trag la surse de apa de unde eu n-as bea...Dar trebuie sa recunosc ca preferintele mele nu coincid totdeauna cu ale lor ! Si totusi , insist sa le obisnuiesc la o sursa de apa curata.
Pentru aceasta instalez adapatorul pe care-l voi prezenta mai jos imediat de la zborul de curatire cam din 15-20 febr., pun in el apa calda cu un adaos de o lingura de sare la 10 litri de apa. Am o mare satisfactie cand vad scandurile adapatorului pline cu albine ! Desi ,cum spuneam , mai umbla si la alte surse.
Dar este o conditie obligatorie ca adapatorul sa fie instalat de la primul zbor, altfel se obisnuiesc la alte surse si sunt mult mai greu de atras ! Se mai poate pune putin zahar pe scandura la inceput , trag mai multe.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Iata si adapatorul in functie, intr-un loc insorit :
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Inca o vedere. Debitul il reglez cu un betisor pe care-l introduc in tubul de plastic.Scandura nu trebuie sa ramana fara apa penru ca isi cauta alta sursa !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

PricopArthur

Adapatorul meu azi.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Si un detaliu.
Asa cum am spus, nu sunt multumit de reglarea debitului. Trebuie probabil un robinet cu bila.
Miere multă şi inimă curată!