Nu sunt comunist

Creat de puiu, Noiembrie 23, 2008, 09:56:21 PM

« precedentul - următorul »

puiu

Faptul ca fiecare scrie ce vrea dar,nu stie ce scrie este un lucru ce nu face cinste albinei.Unui forum de apicultura am decis sa nu-i mai dau importanta. Totusi am citit ca un apicultor a fost indignat ca este membru ACA si "nu a primit ajutorul din PROGRAMUL APICOL NATIONAL-cum e la alte asociatii legal constituite"...
Suntem ACA-"VALEA JIULUI-JUD.HD",alta decat ACA si nu am fost avantajati   in  2008 de acest program din cauza membrilor care nu au indeplinit conditiile solicitate.
   Acum membrii asociatiei(nu toti) au depus sau sunt in curs de inscriere comform legii:
        -inscrierea stupilor la Registrul Agricol al Primariei;
        -obtinera calificarii in domeniu apicol;
        -autorizarea sanitar veterinara a stupinei;
       -inscrierea in Registrul special de evidenta a expl. agricole la judet ca exploatatie apicola.
   Toate celelalte acte pentru obtinerea subventiei sau a altor ajutoare date de guvern vor fi facute de conducerea asociatiei printr-o simpla cerere-model-pusa la dispozitie apicultorilor.
    Legea e dura dar e lege.   :hi:

catel

Citat din: puiuFaptul ca fiecare scrie ce vrea dar,nu stie ce scrie este un lucru ce nu face cinste albinei.Unui forum de apicultura am decis sa nu-i mai dau importanta. Totusi am citit ca un apicultor a fost indignat ca este membru ACA si "nu a primit ajutorul din PROGRAMUL APICOL NATIONAL-cum e la alte asociatii legal constituite"...
Suntem ACA-"VALEA JIULUI-JUD.HD",alta decat ACA si nu am fost avantajati   in  2008 de acest program din cauza membrilor care nu au indeplinit conditiile solicitate.
   Acum membrii asociatiei(nu toti) au depus sau sunt in curs de inscriere comform legii:
        -inscrierea stupilor la Registrul Agricol al Primariei;
        -obtinera calificarii in domeniu apicol;
        -autorizarea sanitar veterinara a stupinei;
       -inscrierea in Registrul special de evidenta a expl. agricole la judet ca exploatatie apicola.
   Toate celelalte acte pentru obtinerea subventiei sau a altor ajutoare date de guvern vor fi facute de conducerea asociatiei printr-o simpla cerere-model-pusa la dispozitie apicultorilor.
    Legea e dura dar e lege.   :hi:
nici io nu am nmk cu comunistii, dar ma supara rau de tot GANDIREA COMUNISTA !
pai si nu observati ca "legea este lege" numa pt. fraieri? nu va uitati un pic ca statul roman isi bate joc de noi cu subventiile astea? noi astia cu fam. de albine putine n-om fi prosti sa dam la ACA sau la altii mierea cu 5-7 lei /kg, ca sa primim 20 de lei/fam. + ceva bani pt. medicamente, o vindem cu pret dublu asa incet de acasa, iar cei care au multe fam. nu au ce face ca sunt stramtorati si ce sa fac cu tone de miere?
dar, stati numa incet ca au aparut dupa cate am auzit altii care dau 75 de lei/fam. de albine. incet incet se ridica si romanul din noroi. nu o sa lucram ca fraierii sa fac bani altii pe munca noastra.
parerea mea. este doar o parere si nu trebuie sa fie toata lumea de acord cu mine.
poate altii au o a treia varianta.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

puiu

DOMNILOR APICULTORI
Cele 4-5 conditii de obtinere a unor sume date de guvern sunt acceptabile pentru noi,ne ajuta pentru supravietuire ca in cazul anului 2007 si 2008 pentru apicultorii din SUD-ul tarii,cei care nu au facut pastoral. Sunt adeptul unei gandiri din popor "o scobitoare daca o primesc de gratis,de ajutor, eu o folosesc si bugetul meu e degrevat de acest cost". In EUROPA e mai usor,dar apicultorii sau asociat. Cu respect! :hi:

balasbebe

toate cerintele nu sunt asa de dure, si greu de indeplinit. Acestea nu se fac in fiecare an. Le faci o data si gata. Chiar si acel curs, pana la urma a fost folositor. Au venit, cu tot felul de materiale, le-au prezentat, si am ramas cu ceva, despre stuparit. au fost si materiale, pe care nu le puteam afla din alta parte.