rasa, casa , masa;

Creat de valter, Noiembrie 02, 2009, 10:01:53 PM

« precedentul - următorul »

valter

As propune sa trecem in revista stadiul in care ne aflam personal, cat si din ce cunoastem la nivel national, prin comparatie, a celor trei factori care influienteaza randamentul in apicultura.
Cat poate influienta rasa pe care o cresteti, daca este loc pentru imbunatatirea ei, care ar trebui sa fie primele masuri ce trebuie luate in aceasta directie.
Cunoastem de asemenea ca stupii sistematici, cei verticali cu predilectie i-si  dovedesc eficienta si saltul cantitativ , calitativ in obtinerea sorturilor de miere monoflora.
Cat, cum, ce si cand putem folosi hraniri de stimulare, completare si necesitatea lor.
Putem sa cumulam cei trei factori?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Un coleg de breasla care posta pe celalat taram spunea despre selectie ca reprezinta ''cheia de bolta'' a apiculturii.
Nivelul redus al productiilor din romania au ca si cauza primordiala, dupa parerea mea, lipsa unei selectii generalizate.
Ce inteleg prin selectie generalizata:
-realizarea selectiei de catre cei care indeplinesc conditii minimale de cunoastere, izolare, material genetiv valoros la dispozitie, respectarea graficelor de lucru;
-posibilitatea vanzarii materialului genetic selectionat, evaluarea acestuia in oricare din locatiile beneficiarilor, fidelizarea beneficiarilor asupra unei linii ce-i satisface nevoile de productie; miere, polen, venin etc;
-diminuarea fenomenului de roire;
-finalmente, realizarea unui salt calitativ al matcilor selectionate cat si a descendentilor din acestia.
Pentru realizarea acestui deziderat exista o conditie esentiala- realizarea feetbatkului intre cel ce foloseste materialul genetic si cel cere=l produce.
Consider ca printr-o selectie sustinuta nivelul productiei medii pe stup poate creste cu cel putin 50%.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Intradevar prin selectie permanenta productia poate sa creasca cu pana la 50%.Dar selectia nu trebuie sa inceteze niciodata, deoarece nu se poate controla imperecherea reginelor. In fiecare an trebuie inlaturate reginele care nu corespund, care dau productii sub medie si inlocuirea lor cu regine obtinute de la familiile recordiste. Mai trebuie tinut cont de un aspect: reginele obtinute intr-o zona nu vor da rezultatul asteptat in alta zona, cu alte conditii de clima si cules. De exemplu, reginele obtinute pe malul Dunarii nu vor da rezultate multumitoare in Maramures sau Bucovina.

centrifuga

Desi nu rimeaza cu casa,masa si rasa,cred ca f.importanta este si starea de sanatate a familiei;
aceasta,starea de sanatate elibereaza sau ingradeste manifestarea celor trei rime!

milu56

Domnule Valter,ce rasa este mai indicata pentru Romania?

bucovineanu

Mai indicata este rasa locala care este adaptata de zeci de mii de ani pe aceste meleaguri. Prin introducerea de rase aduse de aiurea pentru un castig imediat, nu facem decat sa distrugem ce avem bun.

milu56

Sa inteleg,rasa autohtona,astept parerea domnului Valter.

andrei_calinescu

Rasa autohtona selectionata, re-selectionata, re-reselectionata, re-re-reselectionata.
In nici un caz rasele aduse din exterior.

bucovineanu

Foarte adevarat. Numai prin selectie permanenta putem avea rezultate care sa ne multumeasca.

valter

Daca parerea mea conteaza, atunci, alta decat cea autohtona nu cred ca poate fi.
Re re-ul nominalizat de andrei calinescu se gaseste sigur in cateva locuri din tara, unele reprezentative ca Cislau, Poieni-Iasi, Horezu-Valcea, Bucurestix2.
Parerea lui andrei cred ca ar trebui sa conteze mult mai mult prin prisma faptului ca domnia sa poate face o comparatie intre rasa romanesca si rasele , hibrizii ce au fost urmariti in franta de-a lungul ultimilor ani.
Occidentalii fac experimente cu alte rase si hibrizi ca urmare a nivelului foarte ridicat al selectiei rasei autohtone care nu le mai poate oferi un salt genetic semnificativ sau a unei hibe, gen foarte agresive, s.a.
Apis carnica car[patina poate oferi neasteptat de multe satisfactii daca se va trece la selectie in fiecare stupina.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Eu am intemeiat stupina pe albina locala provenind de la Cislau , dupa revolutie am vrut sa incerc marea cu degetul asa ca am incercat fel si fel de matci dar mereu rezultatele au lasat de dorit . Mereu am crezut ca sunt subiectiv in aprecieri si cred ca doar matca mea este cea mai buna dar in urma unor discutii cu mai multi apicultori si ei au ajuns la aceiasi concluzie : fenotipul local este cu siguranta mai bun decat orice rasa importata.
  Cred ca este bine sa ne selectionam cat mai bine propria rasa de albina.

filip

Eu am format o linie din CARPATINA locala cu GALBENA de BANAT.
Sunt foarte multumit de rezultate,in poza o sa apara si dusmanul albinelor
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_m ... YFAUYCWWDI :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

eu nu sunt departe de horezu-valcea...anul acesta am aflat de calitatea reginelor de la horezu...nu aveti cumva un numar de telefon...adresa, ceva..cu respect!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: andrei_calinescuRasa autohtona selectionata, re-selectionata, re-reselectionata, re-re-reselectionata.
In nici un caz rasele aduse din exterior.
Putin rasista opinia.
Dar sa ne uitam si la restul de animale domestice.
Da, este nevoie de lucrari genetice de imbunatatire cu rasa locala dar cum nimeni nu se prea ocupa cu asa ceva la un nivel inalt uni prefera munca de selectie genetica deja facuta de alti prin alte locuri.
La fel se intampla si la porumbei, vaci, porci, etc.

sfantul spiridon

Citat din: filipEu am format o linie din CARPATINA locala cu GALBENA de BANAT.
Sunt foarte multumit de rezultate,in poza o sa apara si dusmanul albinelor
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_m ... YFAUYCWWDI :)
de unde ati luat albina asta...galbena de banat..am auzit numai lucruri bune de ea...si ceva mai putin bun...grabnic -roitoare
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro