SECTIUNEA III Nutritia si alimentatia albinelor

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:37:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu este bine sa fierbem zaharul pentru ca rezulta HMF. Fiecare face cum vrea, dar nu e bine sa-i invatam gresit  pe incepatori.  :nono:

D006

Totusi e o smecherie la mijloc , dupa fierbere  se diluiaza cu apa si cred ca si HMF-ul scade in limita admisa.   :wink:

bucovineanu

Nu din apa rezulta HMF ci din zahar. Cantitatea de zahar este aceeasi  daca o fierbem in 1l de apa sau in 5l de apa.

D006

Se face mult caz pt acest HMF care este in concentratie de zeci de ori mai mare in produsele de cofetarie sau bomboane si nu moare nimeni.
In bomboane este de 200 ppm prezent acest HMF.
Sa nu mai vb de cozonaci sau orice alt aliment cu zahar care este incalzit.
Eu fac siropul cu apa calda de la robinet si ce am observat este ca atunci cand pun zeama de lamaie se observa o scadere serioasa a vascozitati siropului. Se subtiaza vizibil.

milu56

Citat din: dragos200610000 de euro , iar acum e pe drum o subventie de 25000 de euro.
  Pentru un om care face apicultura in timpul liber mi se pare OK.
Nu inteleg dece trebuie sa ne laudam cu asemenea subventii,asaceva nu se da,omul la care lucrez eu acum dl. Milu are 600 de stupi si ia in jur de 12.000 de euro pe an,cum sa se dea in Romania 25.000 de euro? Gica Balut Tg.Neamt.

D006

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
A mai inventat un personaj.
Te manca viermele invidiei chiar daca e doar virtual.

milu56

Citat din: AndreiRN:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
A mai inventat un personaj.
Te manca viermele invidiei chiar daca e doar virtual.
O sa fac ceva poze la stupi ca sa vezi ca nu e inventie.

D006

Ar fi un pas inainte.
Doar ai grija sa nu fie pe balcon.
Si sa nu fie o poza luata de pe net ca se poate face analiza.
Daca ti-o face "angajatul" langa stupii ta incepi sa castigi credibilitate.

D006

Am gasit o reteta  de infuzie de plante medicinale  pentru albine de  C. Antonescu :
  "...   ca adaos  la prepararea zaharului pentru hranirea albinelor  - la nevoie - o infuzie  din urmatoarele plante medicinale : cimbrisor , isma , tei , roinita, sunatoare, musetel , pelin ,  sau     galbenele , coada soricelului , coada calului , macese , soc.
        Se iau cate 4 - 5 gr. din fiecare planta pentru un litru de sirop  de zahar  sau 1,5 kg. pasta de miere cu zahar pudra . Amestecul se macereaza circa 10 min cu 10% apa rece . Apoi se adauga apa clocotita pana la un litru . Se amesteca bine  si se lasa acoperit  timp de 30 min. Infuzia  rezultata se strecoara  printr-o panza  sau tifon si se foloseste  ca mai sus , dupa ce i s-a adaugat  1 gr. sare de lamaie la un kg. de sirop sau pasta. "

bucovineanu

Nu cunosteam aceasta reteta, dar asa ceva am folosit dintotdeauna. Folosesc de obicei sunatoare, tei, coada soricelului, musetel, pelin. infuzia o fac de la inceput cu apafiarta. Cantitatea de plante nu o cantaresc ci o aproximez.

un_escu

In afara de cele de mai sus ,eu mai pun si ceapa sparta.Le dau intr-un clocot,apoi la racit cu un capac deasupra.Asa obtin lichidul pt. sirop.

milu56

Ceapa si usturoiul este bun antibiotic pt.albine dar sucul crud nu fiert.

apicraiova

Parerea mea este:
- zaharul se adauga dupa ce fierbe apa.
- nu se fierbe apa amestecata cu zahar.
:bzz: