Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2018, 07:37:57 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 09, 2018, 06:00:33 PM

Mai usor cu comparatiile intre manifestatiile pasnice din Romania si cele din Franta ca nu seamana deloc.


Aha!!
Ce legătura are nuți și pesede cu Jandarmeria franceza?
Pentru un jandarm in exercițiul funcțiuni este puțin important ce partid este la putere sau dacă revendicările protestatarilor sunt îndreptățire!
Evident. Nu pică bine. Nu am auzit ca la Parchetul Național Francez sa se adune o coada pentru a depune plângeri împotriva jandarmilor! Și nici macroul nu a ieșit sa pună gaz pe foc!
Asa este ! Nu conteaza ce partid este la putere, nazistii, comunistii, fripturistii, nu conteaza, jandarmul este... jandarm, un om care slujeste partidul de la putere, un om care prefera de multe ori ca pentru bani sa execute ordine impotriva propriei sale constiinte. Aveti dreptate, nu conteaza cine este la putere !
Va salut.

tinumaftei

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 10, 2018, 12:22:48 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2018, 07:37:57 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 09, 2018, 06:00:33 PM

Mai usor cu comparatiile intre manifestatiile pasnice din Romania si cele din Franta ca nu seamana deloc.


Aha!!
Ce legătura are nuți și pesede cu Jandarmeria franceza?
Pentru un jandarm in exercițiul funcțiuni este puțin important ce partid este la putere sau dacă revendicările protestatarilor sunt îndreptățire!
Evident. Nu pică bine. Nu am auzit ca la Parchetul Național Francez sa se adune o coada pentru a depune plângeri împotriva jandarmilor! Și nici macroul nu a ieșit sa pună gaz pe foc!
Asa este ! Nu conteaza ce partid este la putere, nazistii, comunistii, fripturistii, nu conteaza, jandarmul este... jandarm, un om care slujeste partidul de la putere, un om care prefera de multe ori ca pentru bani sa execute ordine impotriva propriei sale constiinte. Aveti dreptate, nu conteaza cine este la putere !

Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!

PS Aud ca macroul s-a apucat sa arunce cu bani in stânga și in dreapta, mai ceva decât împușcatul pe 21 Decembrie !

Kov iulian

Ce facusi bre Macrou, cedezi asa de repede?
Nu dai si tu vina pe Soros sau pe statul paralel?
Nu ii ameninti si tu un pic pe aia?
Nu scoti si tu oameni in strada sa arati ca o ai mai mare ( Multimea)?
Esti tanar nu ai probleme si frustrari in ce priveste marimea si vigoarea (multimii)?

Nu trimiti asupra lor oameni inarmati cu munitie de razboi sa stie ca tu esti stapanul lor si ei sunt sclavii tai?
Nu ii pui pe aia sa ii calce in picioare pe "sclavi" chiar daca se predau cu mainile in aer ?

Si nu te opresti aici (tu si partidul tau) impreuna cu USR si rezistenti astia.
Cum adica sa ii sanctionezi pe tirani care ucid oameni nevinovati si neinarmati?
Nu ai voie sa dai o lovitura de stat, sa tragi in oameni neinarmati asa la vraja (sa se creada ca e revolutie) ca gata pui sechestru pe averile lor?


Nici un Europarlamentar PSD sau ALDE nu apare in lista celor ce sprijina noua lege europeană Magniţki.
Cu alte cuvinte sprijina tacit "dreptul" tiranilor de a ucide si a scapa fara sanctiuni. 
Citathttps://adevarul.ro/international/europa/editorial-lege-europeana-magnitki-pedepsi-abuzatorii-drepturilor-omului-despotii-1_5c0a4100df52022f753559a2/index.html
Serghei Magniţki a fost un avocat rus care şi-a pierdut viaţa la vârsta de 37 de ani, după ce a expus corupţia din regimul Putin.

Modul în care guvernul rus a încercat să-şi acopere crima şi să îi exonereze pe cei implicaţi a devenit un simbol al impunităţii şi cleptocraţiei în întreaga lume. De aceea sacrificiul îndrăzneţ al lui Magniţki a trecut de frontierele naţionale şi a vorbit oamenilor de pretutindeni.

Legile Magniţki, care impun interdicţii de intrare în ţară şi îngheţarea activelor în cazul încălcării drepturilor omului, au devenit emblematice. În secolul 21, multe încălcări ale drepturilor omului sunt comise pentru câştiguri financiare.

De aceea, blocarea activelor financiare deţinute de abuzatori în străinătate şi a dreptului acestora de a călători este una dintre cele mai eficiente modalităţi de a îi pedepsi.

Nu îi putem ierta pe generalii din Myanmar care ucid populaţia rohingya, pe traficanţii de arme care încalcă embargoul asupra Sudanului de Sud, pe violatorii din Republica Centrafricană sau pe ucigaşii jurnalistului saudit Khashoggi.

cornelioandanciu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2018, 02:59:10 AM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 10, 2018, 12:22:48 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 09, 2018, 07:37:57 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 09, 2018, 06:00:33 PM

Mai usor cu comparatiile intre manifestatiile pasnice din Romania si cele din Franta ca nu seamana deloc.


Aha!!
Ce legătura are nuți și pesede cu Jandarmeria franceza?
Dupa ce banditii au format nuclee dure in toate partidele, putem vorbi oare despre alegeri libere ? Sau,,, putem vorbi doar despre libertatea de a alege ce bandit dorim !
Pentru un jandarm in exercițiul funcțiuni este puțin important ce partid este la putere sau dacă revendicările protestatarilor sunt îndreptățire!
Evident. Nu pică bine. Nu am auzit ca la Parchetul Național Francez sa se adune o coada pentru a depune plângeri împotriva jandarmilor! Și nici macroul nu a ieșit sa pună gaz pe foc!
Asa este ! Nu conteaza ce partid este la putere, nazistii, comunistii, fripturistii, nu conteaza, jandarmul este... jandarm, un om care slujeste partidul de la putere, un om care prefera de multe ori ca pentru bani sa execute ordine impotriva propriei sale constiinte. Aveti dreptate, nu conteaza cine este la putere !

Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!

PS Aud ca macroul s-a apucat sa arunce cu bani in stânga și in dreapta, mai ceva decât împușcatul pe 21 Decembrie !

  Este foarte discutabil.
Va salut.

Kov iulian

#5584
Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2018, 02:59:10 AM
Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!
Intr-o lume fara Karma se poate ca o putere ajunsa la putere prin smenuri si prin intermediul unei minoritati slabute intelectual (sau a unei "aristocratii")  sa isi bata joc de o majoritate de 15 mil.
Intr-o lume in care functioneaza karma mainile patate cu sange vor sfarsi la fel.

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Decembrie 11, 2018, 11:04:07 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2018, 02:59:10 AM
Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!
Intr-o lume fara Karma se poate ca o putere ajunsa la putere prin smenuri si prin intermediul unei minoritati slabute intelectual (sau a unei "aristocratii")  sa isi bata joc de o majoritate de 15 mil.
Intr-o lume in care functioneaza karma mainile patate cu sange vor sfarsi la fel.

Eu credeam ca militati pentru democratie!

Kov iulian

Citat din: tinumaftei din Decembrie 12, 2018, 07:20:49 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 11, 2018, 11:04:07 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2018, 02:59:10 AM
Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!
Intr-o lume fara Karma se poate ca o putere ajunsa la putere prin smenuri si prin intermediul unei minoritati slabute intelectual (sau a unei "aristocratii")  sa isi bata joc de o majoritate de 15 mil.
Intr-o lume in care functioneaza karma mainile patate cu sange vor sfarsi la fel.
Eu credeam ca militati pentru democratie!
Karma, nu se voteaza democratic. karma e karma.

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Decembrie 13, 2018, 12:49:14 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 12, 2018, 07:20:49 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 11, 2018, 11:04:07 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2018, 02:59:10 AM
Pe naziști, comuniști, legionari nu i-a adus poporul la putere. Au venit singuri, prin forța armelor.
Un guvern investit legal, după alegeri libere, nu poate fi înlăturat prin violenta.
Asta in democratie!!
Intr-o lume fara Karma se poate ca o putere ajunsa la putere prin smenuri si prin intermediul unei minoritati slabute intelectual (sau a unei "aristocratii")  sa isi bata joc de o majoritate de 15 mil.
Intr-o lume in care functioneaza karma mainile patate cu sange vor sfarsi la fel.
Eu credeam ca militati pentru democratie!
Karma, nu se voteaza democratic. karma e karma.

Și atunci de ce ieșiți și va dați cu fundul de pământ in Piața?!!
De ce nu înghițiți gazele alea, ca tot de la karma vin?

Kov iulian

#5588
Citat din: tinumaftei din Decembrie 14, 2018, 10:37:41 AM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 13, 2018, 12:49:14 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 12, 2018, 07:20:49 PM
Eu credeam ca militati pentru democratie!
Karma, nu se voteaza democratic. karma e karma.
Și atunci de ce ieșiți și va dați cu fundul de pământ in Piața?!!
De ce nu înghițiți gazele alea, ca tot de la karma vin?
Chiar asa ce le lipseseste astora de ies mereu ca oile blande, ba la revolutie si se aseaza in fata gloantelor, ba la mineriade si se aseaza in (cu) fata batelor (pumnilor si bocancilor), ba pe 10 August.

Privind si facand comparatie cu alti de exemplu cu Francezi bag de seama ca, karma romanilor e cam moale in timp ce la francezi de-a lungul istoriei a fost mai tare, (mai ascutita un pic) si aluneca de sus in jos facand dreptate.

Posibil sa ma insel pentru ca si la romani Karma a fost tare la un moment dat, ascutita si intra de jos in sus prin dos.

stefan1

  https://www.digi24.ro/stiri/economie/radiografia-financiara-a-coruptiei-cat-ne-costa-si-cum-ne-loveste-in-buzunare-1017880

  Parlamentul European a publicat în 2016 un studiu al Rand Corporation în care costul direct al corupției în România este estimat la aproximativ 25 miliarde EUR pe an (alte estimări duc până la 66 miliarde EUR). Împărțind la 5 milioane de angajați, ajungem la aproximativ 2000 lei/lună. Dacă re-calculăm în detaliu, ajungem la aceeași cifră anuală de aproximativ 25 miliarde euro, înțelegând însă mai bine unde se duc acești bani:

   -  Pensii speciale: 1.8 miliarde euro

   -  Furt și incompetență în sistemul de sănătate: 2.2 miliarde euro (30% din bugetul total al CNAS)

   -  Salarii mari către bugetari inutili, conectați politic sau corupți: 1.8-3.6 miliarde EUR (100-200.000 bugetari din 1.2 milioane, cu venituri brute medii de 1500 EUR pe lună)

   -  Investiții inutile și/sau prea scumpe: 2.9 miliarde euro (50% din bugetul total de investiții al statului – 25% din supraevaluare, 25% investiții inutile)

   -  Evaziune fiscală tolerată și încurajată de ANAF la firmele "prietene": 13.6 miliarde euro (40% din totalul evaziunii fiscale)

    Furtul din bugetele locale și din firmele cu capital de stat nu sunt incluse în calcul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Victor Ponta ramane un critic avizat (ca il cunoaste bine) al lui Dragnea si a politicii lui.

Derogare de la răspunderea privind informațiile
Pana acum, planificarea anuala a bugetului se baza pe niste date economice pentru a caror corectitudine semna Prim-Ministrul si Ministrul de Finante. A construi pe date false se pedepsea cu inchisoarea. (De vazut ca Grecia asa a intrat in criza, ea publicand date economice false pentru UE si dand pomeni electorale tot mai mari. Acum isi vand insulelesa mai scape de datorii). Acum, prin OG, guvernantii nu mai trebuie sa semneze pentru corectitudinea datelor economice pe care se bazeaza noul buget.

  Ce spune ponta?

   "Faimoasa ordonanţă adoptată vineri spune aşa: prevederile articolului 30 alineat 5 din Legea 69/2010 republicată nu se aplică privind planificarea bugetară pe 2019, adică declaraţia pe proprie răspundere a primului ministru şi a ministrului de Finanţe. Deci înseamnă că doamna Dăncilă şi cu domnul Teodorovici chiar ştiu că ceea ce spun în buget e o minciună, altfel nu şi-ar fi luat această măsură de prevedere... domnul Vâlcov e cel mai deştept că el nu semnează nimic, fraierii care semnează însă, doamna Dăncilă şi cu domnul Teodorovici, nu-s aşa de fraieri, şi-au trecut în ordonanţă că prin derogare de la Legea responsabilităţii fiscal-bugetare de data asta nu trebuie să ateste corectitudinea datelor (...)", a susţinut el.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Nimic nu e mai trist decât faptul ca subestimati adversarul. Ați crezut ca sunt prosti? Ba.
Au început pe când încă nu guvernau: transport gratuit pe CFR. Apoi anularea a 100 și ceva de taxe. Îmi aduc aminte ce săreați in sus: nu se poate! Ba chiar s-a putut! Nu era clar ca vor lua bani din alta parte? Dar au dovedit ca își cunosc interesele
Opozitia nici măcar nu mai Bânguie ceva!
Cât timp opozitia nu va derula inapoi "filmul" ca sa facă o analiza serioasă, nu va câștiga. Ideea ca Veorica e inculta și ca PSD va face implozie e complet ineptă. Are PNL mai mulți academicieni pe metru pătrat? Are Sica Orbán IQ mult peste Veorica? De KWJ nici nu mai vorbesc! E ținut tot timpul in offside. Ii sufla Cioloș in ceafa. Ce scandaluri am fi avut dacă ar fi guvernat o coaliție PNL USR UDMR pmp!!! Un fel de CDR întors de la autopsie.
Luați lecții de la pragmatismul PSD!
Ce păcat însă ca toată energia o investesc in furăciuni!

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2018, 09:16:27 AM

Luați lecții de la pragmatismul PSD!
Ce păcat însă ca toată energia o investesc in furăciuni!
Nu inteleg ce s-a intamplat de vorbesti de rau psd-ul. Pana acum ii aparai.  :smile:

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Decembrie 28, 2018, 10:08:28 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2018, 09:16:27 AM

Luați lecții de la pragmatismul PSD!
Ce păcat însă ca toată energia o investesc in furăciuni!
Nu inteleg ce s-a intamplat de vorbesti de rau psd-ul. Pana acum ii aparai.  :smile:
Fraza pe care ați citat-o am mai scris-o de câteva ori in aceasta pagina. Iar despre Dragnea și toți politicienii care au fost cândva la guvernare (cu prea putine excepții) am spus aprioric ca sunt hoți.
Faptul ca am criticat opozitia și rezistentii pentru slăbiciunea de înger și ca am apreciat unele inițiative pesede probabil ca va dus in eroare.
Nu sunt politicianist. Și unii și alții au și lucruri bune și lucruri rele. Dar gândirea politicianista este o bariera pentru o apreciere onesta. Politrucul nu poate ieși din linia partidului chiar dacă îl duce capul ca partidul lui greșește.

cornelioandanciu

Toti sint(em) o apa si un pamant ! Nu va puneti increderea in om !
Va salut.