se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

#45
Citat din: alvo din Ianuarie 22, 2013, 07:12:40 PM
www.mfinante.ro/transparent.html?method=transparenta&pagina.
primul proiect
Aici sunt date clare. Proiect de ordonanta, pag. 8. Supuse impozitarii sunt stupinele cu peste 100 de stupi. Norma de venit=102 lei/an. Sa vedem ce iese. 100x102= 10200lei /an (10200x3):100=318 lei, impozit forfetar anual. Daca cheltuielile sunt de 5200 pe an, impozitul va fi (5000x16):100=800 lei/an. Problema cea mai mare va fi legata de cei 5,5% pt CAS, si eventual altele. Si totusi, nu vor fi  multi cei ce  vor abandona  apicultura. Noul cod fiscal, este drobul de sare care ar putea sta pe cuptor.
Sa nu uiti Darie!

mirea-daniell

Daca o sa cititi proiectul de ordonanta cu ochii unui economist o sa vedeti ca apare un pasaj unde se refera la venituri neimpozabile si acolo spune clar ca veniturile care se realizeaza la stupine care sunt pana in 100 de stupi sunt scutite de impozit. Acest lucru se interpreteaza ca si daca ai 150 de familii, pentru primii 100 veniturile sunt exceptate de la plata.  Este fix ca la pensionari, pentru 740 nu platesc cass iar ce depaseste se impoziteaza. Pentru cei care au masura 141 sau alta masura sigur vor fi impozitati cu 3%l cei care sunt SRL pt ca vor fi vazuti ca microintreprindere, pentru cei care sunt PFA inca nu stiu cum vor fi incadrati. Cred ca venituri minus cheltuieli si mai departe 16% dar sigur ca daca o sa vada ca nu dau mare lucru la buget o sa o rezolve cumva si ii vor incaleca si pe ei. Ca de tot romanul trebuie impozitat, sunt multe gauri de umplut si multe guri flamnde de prea mult timp(4 ani de opozitie le-a cam crescut apetitul).
:nudie: :

antiopa din ardeal

 @Alutus
  Asa ar trebui sa se calculeze daca proiectul va fi aprobat. Eu sper sa fie o gluma proasta. :finger: Si daca va fi o treaba serioasa trebuie sa asteptam normele de aplicare fiind f. posibil ca acestea sa modifice calculele.

@mirea-daniell
Ar fi frumos doar ce e peste suta sa se impoziteze. Totul e interpretabil asa ca sa asteptam normele de aplicare.


Cred ca guvernantii au fost f. parsivi in elaborarea proiectului. Faptul ca limita este atat de mare (100 familii) nu este o intamplare ci o incercare de dezbinare. Procentul apicultorilor cu mai mult de 100 familii este mic. Dar cu siguranta in anii urmatori stacheta va fi coborata si intr-un final doar cei f. mici vor scapa. Daca acum nu luam atitudine, mai incolo va fi prea tarziu.
Parerea mea.

george b

Stai linistit ca nu e o gluma, cand e vorba de marit dari si taiat venituri TOTI sunt parolisti (vezi TVA, salarii, pensii, taxa auto etc.)
Ar fi si mai frumos ca modificarile majore care afecteaza grav mediul de afaceri sa fie anuntate cu un ceva timp inainte .......trai-ne-ar PLANUL DE AFACERI si viziunea pe termen lung.
Dezbinati suntem oricum...

cipriene

repet: nu declari, nu existi. nu existi, nu platesti. simplu  :finger:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mirea-daniell

Nu sunt de acord cu antevorbitorul....nu declari, nu existi, nu platesti, O stupina mare scoate ochii oricui, mai ales fiscului caci stiti bine unde traim si mai stim ca mai mereu  gaina vecinului e strut iar capra e elefant....si musai trbuie taxate aceste viziuni gigantice. Daca nu te stie fiscul sigur ai binevoitori prin zona care sa se laude cu ce ai tu. Sigur ai furat statul  cu niscai trantori harnici care iti umplu butoaiele cu miere.
Eu propun sa platim impozitul in natura  in luna august. Dresam albinele sa nu mai omoare trantori, ii colectam si ii ducem  la fratii lor de la  guvern ca oricum handicapatii care ne dau asemenea taxe  nu o sa isi dea seama ca si-au marit schema de functionare. Si uite asa facem si protectia mediului si o fapta buna . Rezolvam multe probleme cu efort minim.

:hippo:

alvo

catre admin:
modifucati numele sectiunii in  BANI DE LA APICULTORI

george b


filip

Cititi cu atentie stirea.Se impoziteaza APICULTURA de la 50 de fam in sus.A trecut doar o noapte.Ieri erau impozitate de la 100 fam in sus
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

E normal sa fie asa... doar noi le dam idei ... si mai urmeaza si alte nopti  :rusine:


bucovineanu

#55
Era normal sa fie impozitate albinele de la 50 de familii. Prin masura 141 trebuie sa ajungi la 8 Ude, cand esti considerat ferma de sine statatoare. Ori pentru a ajunge la 8 Ude trebuie sa ai  peste 50 de familii, poate ne spune Mihai exact cate .
Daca ai 100 de familii trebuie sa platesti impozit 560 de lei, la care se adauga asigurarile de sanatate care se calculeaza 5,5% din 750 de lei lunar ceea ce inseamna inca 505 lei anual.

george b

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2013, 03:36:33 PM
Era normal sa fie impozitate albinele de la 50 de familii. Prin masura 141 trebuie sa ajungi la 8 Ude, cand esti considerat ferma de sine statatoare. Ori pentru a ajunge la 8 Ude trebuie sa ai  peste 50 de familii, poate ne spune Mihai exact cate .

106 familii X 0.076 = 8.056 UDE 
Stati linistiti ca le-au calculat bine.

bucovineanu

Atunci am gresit eu, prin masura 141 trebuie sa ajungi la 4 Ude nu la 8.

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2013, 03:36:33 PM
...
Daca ai 100 de familii trebuie sa platesti impozit 560 de lei, la care se adauga asigurarile de sanatate care se calculeaza 5,5% din 750 de lei lunar ceea ce inseamna inca 505 lei anual.

Care este formula de calcul?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Daca stam si analizam faptul ca intr-o lada sunt 3 fam de albine si profitul scos de prof URSU in euro.Impozitarea e o nimica toata.Eu stau si ma gandesc cate fam raporteaza FETEA la sfarsitul anului si cu cate fam creste septelul anul asta?PNA e o reusita 100% nu spun pentru cine
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)