"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Ms, primavara placuta in vest si iarna cat mai buna in restul tarii   :bzz:

dan motu

Yuliane,daca acum te ocupi un pic de fiecare familie nu o sa ai probleme,adica daca ai pe doua rame puiet le flanchezi pe fiecare parte cu cate o rama cu rezerve puternice,scoti ramele cu coroane mici afara si stramtorezi bine familia si nu o sa ai probleme

yulian

Multumesc Dan. Deocamdata nu pot umbla prin ei pentru ca au inceput ploi si s-ar parea ca prima zi mai de Doamne-ajuta este duminica, cand (din pacate) nu lucrez la ei, asa ca va ramane pe luni.
O zi faina!

rarescyp

am fost si eu ieri la ele sa le fac o stimulare cu paste proteica....prin sondaj am desfacut cuibul la vreu 5 fam...
situatia e in felul urmator:
- pierderi 0 pana acum
- hrana suficienta la majoritatea ( la vreo 5 o sa le dau sirop in rama)
- matcile au inceput serios ponta ( puiet in toate stadiile)
- toate aduceau polen
....vremea la noi se anunta buna in continuare....se raceste putin, dar nu semnificativ si vin ceva ploi...
daca nu vine o racire semnificativa si de durata, se anunta un an bun

Multa sanatate va doresc .... si fam puternice
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

yulian

Eu in niciun caz nu fac experimente pe stuppi mei. Suntem in februarie..deci pas. Ieri pe zi +8, azi noape minus 4! Nu v jucati. Nu e momentul de sirop...sau asa fac eu la stupii mei!

D006

Am pus de control sirop la 4 colonii si l-au consumat in scurt timp.

mape 48-petru manea

Daca pui sirop ziua poti declansa furtisagul---daca pui sirop seara -temp sacde si nu apuca sa-l ia pe tot si ramane pentru a doua zi cand se incalzeste si declansezi furtisag ---deocamdata nu 

State

Eu am invatat ca siropul il dai la toate familiile sau nu il dai deloc. Asta seara, tarziu. Daca noaptea e racoare si nu-l iau , a doua zi ce fac ?

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

BODOKI


mmacreanu

Citat din: BODOKI din Februarie 15, 2014, 10:16:33 AM
De foame :hi: :hi:

Foamea asta este cauza a neglijentei apicultorului, te te impiedica sa evaluezi intr-o zi mai calda din februarie rezervele de hrana si sa intervii?
Eu ma gandeam ca in martie albinele mor ... de batranete :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

 :)majoritatea mor in martie si de batranete... :)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

cipriene

pe mine ma bate gandul sa incep sa le dau sirop. m-am uitat pe prognoza si mi se pare ok pentru vremea asta
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mmacreanu

Citat din: cipriene din Februarie 15, 2014, 12:02:50 PM
pe mine ma bate gandul sa incep sa le dau sirop. m-am uitat pe prognoza si mi se pare ok pentru vremea asta
Vremea este destul de buna, dar am vazut ca se recomanda hrana solida pentru hranirile de completare acum, cu toate ca 150-200ml sirop pus pe o rama l-ar trage albinele mai repede langa puiet decat turta. Este bine sau nu?

Citat din: rarescyp din Februarie 15, 2014, 10:50:19 AM
:)majoritatea mor in martie si de batranete... :)
Putem sa profitam de zilele calde si sa asiguram necesarul de proteina pentru a ajuta la inlocuirea albinelor ... altfel, in martie cu siguranta se vor depopula rau!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.