Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Stupii nu mai sunt in curte de vreo 5 ani. Sunt la padure, in "stupina 2oi".😁
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NYK74

Sunt schimbări substanțiale de la fotografiile puse la începutul topicului,la cele cu livada de acum.Dar migdalii cum merg cu producția?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Arata superb !
In timp fiecare isi modifica opinia cu ce va face pe o anumita locatie si poate sa-i schimbe destinatia initiala.
Insa se vede caracterul omului.
Felicitari !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am realizat ca au tercut 10 ani de cand ati facut primele poze. Usor, usor imbatranim si noi. Cum va arata peste 10 ani ?
Un lucru e constant la dvs., calitatea solului. La ce huma am la mine la Godinesti, inteleg ca nu are sens sa ma chinui cu gradina. In afara de usturoi si ceapa, si alea puse toamna in sol, nu se poate face nimic. Rosiile se coc din septembrie incolo daca e toamna calda. Daca nu ramai doar cu gogonele. De vinete, ardei sau varza nu a auzit nimeni in comuna. Tot ce cumparam e de la Dolj. Avem in schimb pomi si vita de vie.
As mai avea o sansa sa incerc cu un solar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

La mine deja am cules toti pomii. Pentru a mentine calitatea solului, in fiecare an, sau o data la doi ani, adaug gunoi de grajd. La noi problema este seceta. Sunt perioade chiar si de 3-4 luni in care nu cade o picatura de apa, fie ea si de rouă. Dar am rezolvat problema cu o fantana, hidrofor, pompa de suprafata si instalatii de picurare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NYK74

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 05, 2020, 08:09:11 AMNu prea merg.
Aici în Italia unde am albinele,avea bătrînul pe lîngã curte 2 migdali,și din ce spune  nu prea mai mergeau în ultimii ani,înfloreau puțin și multe din flori cădeau.Mare parte din vinã o are clima care face ca vegetația sã înceapã  înainte de timp și dupã vine frig și îngheț tocmai cînd sunt în plinã floare.P.S. aveam de gînd să duc cîțiva puieți în Moldova acasã dar m-am răzgîndit.

NYK74

Citat din: dan sebastian din Octombrie 05, 2020, 12:25:47 PMAm realizat ca au tercut 10 ani de cand ati facut primele poze. Usor, usor imbatranim si noi. Cum va arata peste 10 ani ?
Totul este în continuã schimbare,sunt sigur cã grădina,livada,vor arăta bine și peste alți 10 ani,important cã picioarele și mîinile celui ce trudește sunt în stare bunã sã poatâ îngriji.

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 05, 2020, 01:53:27 PMLa mine deja am cules toti pomii. Pentru a mentine calitatea solului, in fiecare an, sau o data la doi ani, adaug gunoi de grajd. La noi problema este seceta. Sunt perioade chiar si de 3-4 luni in care nu cade o picatura de apa, fie ea si de rouă. Dar am rezolvat problema cu o fantana, hidrofor, pompa de suprafata si instalatii de picurare.

  Foarte frumoasa gradina. Asa este. Gunoiul e important, dar mai cu seama in Moldova, unde pamantul este de buna sau foarte buna calitate, seceta e cea care afecteaza grav productiile. Cine isi permite un sistem prin picurare, se va bucura de productii foarte bune.


  Nu stiu daca cineva se uita la clipurile d-lui Turcea, stupar dar si mester in cam toate. Mie imi plac foarte tare. Are si o plantatie de aluni (despre aluni am scri demult ca pot asigura un start pentru stupi foarte bun in primavara, cu conditia sa fie in apropierea stupinei, sa nu se piarda albine din cauza vremii). Si el are sistem de irigare prin picurare si deja aluni de 50 cm inaltime au inceput si ei sa faca 2-3 alune.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Daca aveti ceva poze de anul acesta cu livada, poate le postati aici.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Caisul inainte cu cateva zile de inflorire.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Corcodușul la mine, azi

dan sebastian

La mine e inflorit complet dar degeaba, de 3 zile vreme extrem de inchisa si desi sunt 14-16grade pe plus nu ies sa zboare. Cred ca presiunea atmosferica e problema. Doar la apa si atat. Au polen destul de mult, insa cu rezervele de miere sunt spre 0. Au intre 1 si 3 rame cu polen de la alun corn si urzicuta. Ma bazam pe vreme mai buna sa construiesc macar 2 rame de familie dar mai asteapta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.