recoltare laptisor de matca

Creat de rusu marius mircea, Martie 29, 2013, 10:47:29 AM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

Buna ziua domnilor apicultori!
As vrea sa stiu daca recoltarea laptisorului de matca este o actvitate" rentabila"? daca sunt beneficiari, preturi si eventual din cate botci se face un kg.
marius

stefan1

  Ca si multe alte domenii, de cand chinezii au patruns pe piata europeana, si producerea laptisorului de matca a devenit necompetitiva pentru europeni. Chinezii sunt obijnuiti cu munca multa pe bani putini, dar pe langa asta au selectionat o linie de albine capabile sa creasca mult mai multe botce si deci sa dea productii ma mari de laptisor. Renteaza sa produci laptisor pentru tine si cei apropiati, ca sa fii sigur de calitate, dar pentru comercializare nu cred ca poti concura pe cel chinezesc. S-a mai scris despre acest subiect, da o cautaresi cred ca vei mai gasi amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tassevasi

  Astazi  cineva i-mi zicea ca a gasit  o revista  de prin anii 60 si  spunea ca  atunci  1kg de laptisor de matca  echivala cu 1 kg de aur , :)  probabil atunci era aur mult pe piata si laptisor  putin   :)
  Numai bine .

mape 48-petru manea

Pe vremea aia aurul se gasea pe toate drumurile  :P

tassevasi

  Cred ca asa era , chiar daca   acum ar fi la fel , noi tot nu am  avea succes , ca sunt altii mai iuti de mina . :)

rusu marius mircea

China este extracomunitara, deci trebuie ca asociatiile de apicultori sa faca presiuni asupra ministereului agriculturii sa puna taxe vamale.interesul este sa produca Romania nu sa se importe chinezarii de o calitate indoielnica.
marius

D006

  ce taxa sa puna ???   =)) =)) =))  exista dar chinezul aduce laptisorul cu 100 dolari pe kg.
  Apropo ...  taxa vamala pune ministerul finantelor si nu cel al agriculturii...

xvader

Aproape ca-ti vine sa intrebi...din cauza chinezilor mai este ceva rentabil in tara noastra ?