introducerea sarmei in fagurii artificiali

Creat de dragutul_ionel, Iulie 06, 2009, 11:06:51 AM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

a incercat cineva sa introduca sarma in fafuri cu bateria auto?/merge?/
am incercat cu redresorul auto dar nu a mers ca redresorul meu declanseaza automat

antiopa din ardeal

Depinde ce fel de sarma folositi dar un lucru e sigur indiferent de sarma aceasta trebuie sa aiba continuitate. Pentru sarma de otel (zincata) redresorul merge indiferent de grosimea sarmei dar un numar limitat de faguri dupa care trebuie sa faceti o pauza (10-15 faguri) Daca spuneti ca declanseaza de la inceput banuiesc ca aveti o sarma ceva mai groasa sau lungimea sarmei este mica . La sarma de inox problema se schimba, timpul necesar pentru lipirea unei rame este marisor, eu insarmaz cu sarma de inox de 0.4 si ca sa mearga rapid folosesc un transformator de 60 v.

Adrian Roman

Merge perfect . Eu folosesc o baterie de 12 V/7 A, de la UPS de calculator. Dupa 300 si , de rame, l-am incarcat cu redresor auto. Merge rapid la otel zincat cu alimentare pe capetele sarmei, iar la inox, fir de fir, cu contactele in zigzac, de la un capat la celalalt. Cam 6-8 secunde ptr o rama.Avantajul fata de orice transformator, e faptul ca nu esti legat de priza.