Rame

Creat de filip, Octombrie 06, 2007, 04:36:52 PM

« precedentul - următorul »

filip

Eu am avut rame de brad si crapau si se rupeau acum am trecut pe rame de tei si sunt foarte multumit sunt mai elastice si nu crapa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

am luat de la ciucurova niste rame de tei  ok acum 3-4 ani ..cred ca ma duc sa vad daca mai au ...leatul de jos era mai solid decit ce au la aca ..si laterala era mai groasa si erau facute din lemn bun ,solid...
cine mai face rame bune?de tei

filip

Eu am cumparat de la DAN ONETZ
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ramele mele sunt din brad si le confectionez singur

D006

de la nehoiu , de la dl dan sunt mai ieftine...dar au leatul de jos mai firav...mai firav decit cele de la ciucurova.....
si eu am luat cam 500 de bucati de la nehoiu si sunt bune...
pt. colegul ''Lulachy''daca ar avea ceva rame in plus cum putem lua legatura .. tel meu 0243363377

D006

eu imi confectzionez totul singur...stupi,rame...la mine in zona predomina bradul..vad ca laudatzi teiul....am sa incerc si eu :wink2:

balasbebe

ramele de tei par mai grele, pentru ca sunt higroscopice. Nu rezista asa de mult in stupina, si mucegaiesc, prea repede. Daca nu sunt de aclitate, crapa, sau plesnesc.  Lemnul de brad, mie mii se pare destul de practik. Mai nou am cumparat un compresor, si folosesc capse, in loc de cuie. Se lucreaza mai rapid, si nut mult mai rezistente. O data batuta capsa, greu se mai poate demonta.
]

stefan1

Ramele ar trebui construite diferit dupa tipul de insarmare. Cine insarmeaza si vertical au nevoie de latul de jos mai gros. Eu prefer patrat de 12. Insarmez, de la tata, in vv si o sarma transversala la 5 cm sus. Am incercat si alte metode dar am ramas la asta, desi e putin mai grea si nu fac pastoral.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Ramele le confectionez singur. De 5 ani si lazile. Letisorul inferior are 10 x 20 mm deoarece am si 2 sarme verticale. Imi convine cu letisorul de jos mai lat ca la extractie folosesc cutitul.
Miere multă şi inimă curată!

D006

mie nu imi prea ies lateralele la ramele tip hoffmann, dati-mi un pont cu ce scula ies mai reusite.

D006

Citat din: PricopArthurRamele le confectionez singur. De 5 ani si lazile. Letisorul inferior are 10 x 20 mm deoarece am si 2 sarme verticale. Imi convine cu letisorul de jos mai lat ca la extractie folosesc cutitul.
pe acelasi sistem merg si eu. sunt cu mult mai rezistente si se confectioneaza mai usor. nu stiu de ce se compilca fabricantii cu frezarile de la lateral, atat sus cat si jos.

D006

...pina acum ramele si stupii le-am cumparat...Cred ca de miine rame nu mai cumpar , vad ca se pare ca nu ar fi greu de facut...Si Lulachi si Arthur si Cristi si Lupu'...cred si multi altii si le confectioneaza singuri...eu de ce sa nu incerc macar...Si asa stau toata ziua la calculator--vorba unui coleg...
  La munca....

bee_lover

Cu un minim de scule se pot face aproape orice in stupina...La tara avem un abricht si un circular tip masa(adica e in mijlocul unei mese a carei suprafat se poate ridica dupa dorinta).Ramele se pot face cu abrichtul cum am vazut la domnul orban in atelier,ca sa faci laturile reglezi masa abrichtului sa fie cu .05 cm mai jos decat cutitele si impingi ramele 23 de cm sau fiecare cat taie din ele...dupa aia o intorci pe partea cealalta si tai si partea cealalta si e gata speteaza laterala.Pentru restul partilor circularul cu distantier,o foaie cat mai subtire sa se piarda cat mai butin din lemn.Chef sa avem ca putem face orice.Am facut si cateva caturi deocamdata numa caturi.Masa de la circular l-am ridicat sa atat incat sa taie numa 1 cm.Am pus distantieru si am taiat suportul pentru rame.E mai mult de lucru dar cand nu ai ce-ti trebuie te descurci cu ce ai.

D006

eu am fixat un circular de mana cu cracii-n sus sub o masa, i-am facut ghidajele si merge la scandura brici, iar pentru lateralele ramelor folosesc o freza electrica de mana culcata pe o parte si nu pot face decat doua laterale odata , pierd mult timp, asa ca o idee noua nu strica niciodata.

D006

eu merg la un prieten tamplar. trag bagetele la 2 m lungime, un dulap tras la 36 mm si apoi la 10 mm. restul il fac acasa la pendularul prins invers pe o masa cu o serie de ghidaje.