ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Tu sti mai bine cum faci. Eu doar zic

Marius-ursulakhe

Ieri am preparat sirop cu protofil si vitamine pt albinile le-am băgat in pungile de 500 de ml pt fiecare fam
Pt mine iarna asta a fost destul de Ok fam au iertat destul de bine pana acuma au devorat doua ture de miere cu zahar măcinat 300 gr fiecare 500gr de turtă apiluk cu polen si o pungă de sirop cumparat de 500 ml fiecare si urmează pe sfarsitul acestei saptamani sa le mai dau o pungă cu sirop
Pana acum nu le-am pus folia peste ei dar urmează pe sfarsitul saptamani

oroles

Cate grade ai de dai sirop? La mine sunt 2-3 grade si nu ma risc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

Pai ziua sunt ceva în genul intre 9-12 grade si noapte 3-5 grade dar peste rame nu este problema daca o pui punga deasupra cuibului si facu siropul mai vascos 2/1
Eu am sirop cumparat am luat in toamna un butoi 293 kg

Marius-ursulakhe

Vreau să mai precizez ca momentan nu am pierderi de familii nici matci din 55 fam 4 sunt pe 3 rame si media este undeva la 4-5 rame
Saptamana asta ne pregătim de tratament si ieri am fost sa vad de rapita si am rezervat un loc destul de Ok numai sa avem fam puternice

NYK74

Marius,pe 3-4 rame ai familiile,sau ai puiet pe 3-4 rame ?

corneliuhrom

d le nyk  cred ca  are  puiet  3 4  rm dupa hrana care a dat o  dinsul  vizavi de postari la d l oroles  [sunt si eu din zona ] 3 4 cu albina  [cuibul nici nu a fost  bine verificat ] frigul  de la frt  din rasarit  ne opreste din dezvoltare [poate ne ajuta  impotriva  varooua ],numai bine tuturor  %%- :bzz:

Marius-ursulakhe

Nyk am 4 familii care sunt pe 3 rame strânse din lună februarie acestea cred ca vin desființate cat de curand
Am familii in jur de 10 pe 7 rame albina 10 pe 6 rame si restul pe 4-5 rame albina
Hrana nu o dau asa ca nu au mancare doar ca e mai usor pt mine de 2 ori pe saptamana sirop la pungă
Saptamana asta facem a 3 a verificare a fam si apoi se ia decizii sper sa nu uit de poze :nebun:

Eugen B

Marius tu nu esti departe de mine, poate ne vedem cu vreo ocazie. Daca trec pe la beius te contactez.
Toate familiile de peste 5 rame full de albina vor fi stupi buni

NYK74

Citat din: Marius-ursulakhe din Martie 14, 2017, 05:02:35 PM
Nyk am 4 familii care sunt pe 3 rame strânse din lună februarie acestea cred ca vin desființate cat de curand
Am familii in jur de 10 pe 7 rame albina 10 pe 6 rame si restul pe 4-5 rame albina
Hrana nu o dau asa ca nu au mancare doar ca e mai usor pt mine de 2 ori pe saptamana sirop la pungă
Saptamana asta facem a 3 a verificare a fam si apoi se ia decizii sper sa nu uit de poze :nebun:
Marius ,cele de acasă (in Ro),le am lăsat acum vreo 2 saptamîni pe 3 rame PC,cele mai bunișoare,restul aveau 1-2. rame PC.iernate pe 6-7 rame total.Astea de aici,am scris pe pagina mea,e altă poveste,aici în It.
Oricum dacă ai 5 rame full albină, acelea vor fi familii puternice,la noi în Ro e altă climă,altă dezvoltare.

corneliuhrom

m am dumirit d lor  cu it  ,sa aveti bine  si %%- :bzz:.

Marius-ursulakhe

Anul acesta a fost pana acuma un an destul de bun zic eu am scos o medie de 38.8kg ./familie si am fost pe productia 42 familii iar acum am in jur de 69 familii dar n7 cred ca vor intra toate in toamna

oroles

 :welcome:
Citat din: Marius-ursulakhe din Iulie 29, 2017, 10:52:05 AM
Anul acesta a fost pana acuma un an destul de bun zic eu am scos o medie de 38.8kg ./familie si am fost pe productia 42 familii iar acum am in jur de 69 familii dar n7 cred ca vor intra toate in toamna
In anii trecuti rupeam la poliflora. Anul asta nu am nici mancare pentru ele. Un an dezastruos la mine. Zapada de 70 cm in 25 aprilie, bruma la cateva zile si colac peste pupaza, gheata din iulie. Sondez deja preturile la zahar. Daca stiti ceva oferte va rog sa ma tineti la curent.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: Marius-ursulakhe din Iulie 29, 2017, 10:52:05 AM
...am scos o medie de 38.8kg ./familie...
:bravo:
Frumoasă recoltă !
Cum o valorifici (dacă pot întreba) ?

Marius-ursulakhe

Pai la angro 8 lei poliflora 17 salcam si 12 tei
Încă nu am dat nimic ca nu am numai atestat de producator nu sunt înscris la apicol si nici la dsv
Sper sa o pot da cumva sa fac rost de bani sa imi restul actelor