masuri de calmare a familiilor extrem de agresive.

Creat de dragos2006, Mai 13, 2010, 05:42:36 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am cumparat anul acesta, printre altele si o familie extrem de agresiva.
-adica in momentul in care umblu la ea, ma fac ciur, fara manusi e imposibil , iar echipamentul e complet.Gasesc zeci de ace infipte.Pur si simplu ies suvoi din stup.
-familia are matca, 6 rame de puiet, cules ok, vertical de 10 rame 1/1, stationar zona de munte.
-o sa radeti dar cel putin jumatate de ora, ma urmaresc unde ma duc, iar cand se izbesc de masca parca arunci graunte.
- repet extrem de agresive.
CE E DE FACUT ?
Un batranel mi-a spus sa dau spre ele cu fum de azotat, nu in cuib ce la urdinis si in jurul stupului, iar apoi sa umblu la el, asta de cateva ori, pana, spune el, " prind frica de mine" respectiv de mirosul de azotat.
Asa e , s-au avioane cu reactie ?
Eu as proceda astfel :
-schimbat matca.
-facut doua roiuri, apoi unificate cu alte doua roiuri cu albina blanda, iar botcile sa provina de la roiurile cu albina linistita.
- o sa spuneti ca agresivitatea e apanajul albinelor de productie, insa mai bine mai putin decat sa ma "omoare".

balanescuadrian

Citat din: florinpngAm cumparat anul acesta, printre altele si o familie extrem de agresiva.
-adica in momentul in care umblu la ea, ma fac ciur, fara manusi e imposibil , iar echipamentul e complet.Gasesc zeci de ace infipte.Pur si simplu ies suvoi din stup.
-familia are matca, 6 rame de puiet, cules ok, vertical de 10 rame 1/1, stationar zona de munte.
-o sa radeti dar cel putin jumatate de ora, ma urmaresc unde ma duc, iar cand se izbesc de masca parca arunci graunte.
- repet extrem de agresive.
CE E DE FACUT ?
Un batranel mi-a spus sa dau spre ele cu fum de azotat, nu in cuib ce la urdinis si in jurul stupului, iar apoi sa umblu la el, asta de cateva ori, pana, spune el, " prind frica de mine" respectiv de mirosul de azotat.
Asa e , s-au avioane cu reactie ?
Eu as proceda astfel :
-schimbat matca.
-facut doua roiuri, apoi unificate cu alte doua roiuri cu albina blanda, iar botcile sa provina de la roiurile cu albina linistita.
- o sa spuneti ca agresivitatea e apanajul albinelor de productie, insa mai bine mai putin decat sa ma "omoare".
schimba-i matca cu una imperechiata!..restul se rezolva de la sine in cateva luni! sau sfaturile din revistele de specialitate: arderea stupului agresiv.... sa speram ca o alegi pe prima!
:hi:  :hi:

D006


stefan1

Pericolul e mai mare decat familia propriuzisa. Ea o sa produca trantori care este posibil sa se imperecheze cu reginele din alti stupi si parte din albinele produse de acele regine vor fi agresive. E suficient ca un numar de albine sa dea semnalul de alarma la controlul unui stup ca si celelalte sa atace. Si eu zic ca ar trebui sa-i schimbi matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Am avut si eu pe mada doi stupii asa.
Cum a zis si Stefan, fa un efort sa distrugi trantori de la acea familie si apoi alege unul din stupi tai buni si scoate rama cu regina si ceva pastura si miere si fa un nucleu cu el dar pe alta locatie.
Ce a ramas intercaleaza ramele cu larve su rame cu pastura sau miere si isi vor trage botci pe cat mai multe rame.
La a opta zi decand ai facut asta intra in stupul agresiv si omoara matca.
La a 10 zi intra in stupul cu botci si fa nuclee cu fiecare rama care are botci si adauga si albina de la cel agresiv si rame capacite. Asa te scapi de cel agresiv si te faci cu 4-5 roiuri frumoase.

D006

am 6 locatii de amplasare a stupilor. in doua din locatii albinele sunt fiare, nu se poate lucra fara afumator. in alta sunt extrem de blande, se poate lucra si la pantaloni scurti.
am facut un experiment: am luat un stup agresiv si l-am mutat pe locatia celor blanzi si invers. stupii si-au schimbat comportamentul.
poate sa explice cineva fenomenul si sa argumenteze cu "agresivitate unei familii este data de matca?"
sa nu fiu prost inteles: nu neg ca agresivitatea nu este diferentiata de la o familie la alta, ci vreau sa evidentiez un alt fenomen: agresivitatea legata de locatie.

D006

eu am fost ieri la valea lui mihai la un contreol a stupilor...
dar una din cele 16 familii pe care le am a fost extrem de agresiva dar in aceiasi masura cea mai harnica dintre toate...
oare sa fie o legatura intre agresivitate si harnicie????

D006

Locatia, sau eu as zice mai repede belshugul de nectar si polen influenteaza agresivitarea.
Regina influenteaza agresivitatea atat prin genetica ei cat si doar prin varsta inaintata.
Genetic, albinele nordice sunt mai agresive decat cele sudice si este usor de inteles acest fenomen.
Albinele mai agresive au o vitalitate ridicata si o dorinta de munca mai mare dar de asemenea nu se lasa furate usor.
Aceste observati apar in mai toata lumea animala fiind naturale.

stefan1

Citat din: cristi xam 6 locatii de amplasare a stupilor. in doua din locatii albinele sunt fiare, nu se poate lucra fara afumator. in alta sunt extrem de blande, se poate lucra si la pantaloni scurti.
am facut un experiment: am luat un stup agresiv si l-am mutat pe locatia celor blanzi si invers. stupii si-au schimbat comportamentul.
poate sa explice cineva fenomenul si sa argumenteze cu "agresivitate unei familii este data de matca?"
sa nu fiu prost inteles: nu neg ca agresivitatea nu este diferentiata de la o familie la alta, ci vreau sa evidentiez un alt fenomen: agresivitatea legata de locatie.
Cred ca felul culesului cat si intensitatea lui influenteaza agresivitatea. Pe de alta parte o stare de stres determinata de locatie (vibratii, vint mai puternic, incercari de furtisag, animale sau pasari care deranjeaza sau omoara albine) pot creste agresivitatea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Agresivitatea albinelor poate fi favorizata de:
-teama apicultorului in timpul lucrului la familie;
-factori ereditari ai familiei din care a fost obtinuta matca;
-lucrul brutal, neindemanatec cu ramele, dalta, scandurelele de la podisor;
-echipamente de lucru neantretinute, halat, manusi, haine de lucru care au miros de venin de la sedinta precedenta, transpiratie, deodorante si lotiuni pe baza de banane;
-familii de albine care nu au matca si spatiu insuficient;
-vremea instabila, lipsa de cules;
-culesurile de rapita, coliandru si mustar;
-asezarea stupinei sub traiectoria altei stupine.
Cum prevenim intepaturile:
-suntem curajosi si hotarati in a tolera minimele intepaturi de la sedinta in curs;
-dupa fiecare intepatura lingem sau spalam locul;
-folosim inainte de deschiderea unei familii a unui''perdaf de fum'' la urdinis;
-folosim fumul la ridicarea podisorului;
-folosim echipament de lucru spalat curat in fiecare zi;
-nu deschidem stupii pe timp de noapte, in zorii zileleor reci, cand exista conditiile unui furtisag;
-nu deschidem stupii pe timp de ploaie, cand urmeaza sa ploua;
-deschidem stupii cand avem cel mai intens zbor din ziua de lucru;
-facem o minima selectie privind agresivitatea, eliminand matcile familiilor agresive...
Sunt momente in anul apicol cand i-mi doresc sa fiu intepat.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

sfantul spiridon

intreb,
nu cumva familiile agresive sunt si cele mai productive?
nu cumva din mierea lor iernam si pe cele blande?
nu cumva albinele agresive sunt mai putin sensibile la boli(nosema, cred eu)
nu cumva aceleasi famili se dezvolta mult mai bine primavara?
nu cumva aceleasi albine isi apara mai bine cuibul?
nu cumva aceste familii sunt familiile de productie ale stupinei?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

valter

Da...
Da cand vrei sa extragi productivii agresivi si vine o bura de ploaie, tre sa bei doua ore cafea...
Da nu cumva cele ce se dezvolta prematur si exploziv in primavara tind sa roiasca...
Da.Da. Da.
Uite de aia unii prefera sexul normal, altii...sado, inversisme, anormale, toate libertati ale democratiei europene.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Democratiei ... Grecesti.  :rotfl:
Agresivitatea si vitalitatea merg mana in mana.
Acuma in functie de locatie si dorinta sau indemanatea stuparului te orientezi dupa albina potrivita.
Tom Glenn considera albinele africanizate net superioare genetic celor europene iar Randy Oliver spune ca poti ameliora agresivitatea pana la nivel mediu unde gasesti si familii de albine italiene numai sa le inveti obiceiurile si sa lucrezi cu ele cu respect.
Am fost la o femeie in varsta, o elvetianca, ce avea 8 familii africanizate de m-au facut arici pe mine dar ea cu armura ei nu a avut probleme si lucreaza cu ele de 10 ani de zile.