Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, domnule ioan ardelean , o intrebare am , ce grosime are peretele stupului , vad ca aveti cate 2 falturi , cam care ar fi grosimea fiecarui falt.
va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Cred ca cei frontali au minim 30 mm iar cei laterali de 20 mm.
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Eu as zice ca sunt de 20mm si au un brau la partea superioara. Ma insel oare?

POSTASUL

am si eu doi roi si inca nu iam mutat din cauza vremii , este foarte cald si as mai astepta un pic sa se strice vremea pentru ai putea muta in lada mare , am modificat si eu diafragma despartitoare la sfatul donului Bucovineanu , leam facut o fereastra de 20/20 din sita deasa , e bun asa ??? :uimit:sau trebuia mai mare ,vad ca domnul care a postat mai sus  a pus plasa pe o suprafata mai mare :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Ebine asa. Important e ca cei doi roi vor forma un singur ghem deoparte si de alta a diafragmei.

ioanardelean55


NU e plasa este sita multi o folosesc la fundul antivaroa DAR ,fiindca gaurile sint prea mari am pus doua bucati asa am obturat si gaurile si e si mai groasa ,si rezistenta e mai mare .

ioanardelean55


Peretii lazi sint de 21 iar fata spate au in partea de sus o buc. de 9 cm latime cu 31 grosime .

ioanardelean55


Toamna este timpul cel mai indicat de transvazare ( trecere ) a albinelor din stupii primitivi in stupi sistematici .
  Cum se procedeaza ??????

costinelblagniceanu

Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

mape 48-petru manea

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 04, 2011, 09:42:25 PM

Toamna este timpul cel mai indicat de transvazare ( trecere ) a albinelor din stupii primitivi in stupi sistematici .
  Cum se procedeaza ??????
Zilele trecute am facut aceasta lucrare cam asa :
Am transvazat MER din corpuri de 13 rame in MER cu corpuri de 9 rame ( MER cu rama de 310/150 derivat din Kuntch )
Am mutat vechiul stup in spate si pe locul lui am pus noul stup in felul urmator :
- corpul 3 cu rame pline cu miere 8 rame + un hranitor ( 0 rama are 1,2 kg miere capacita )
- corpul 2 cu rame cu puiet si coroane cu miere capacita
- corpul 1 cu rame cu puiet si putina miere pe ramele marginase
Am optat pe corpuri de 9 rame ca sa fie patrate ---se pot intoarce "pat rece " sau "pat cald "
Am facut bine ?

gudas valentin

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 04, 2011, 09:42:25 PM

Toamna este timpul cel mai indicat de transvazare ( trecere ) a albinelor din stupii primitivi in stupi sistematici .
  Cum se procedeaza ??????

Trebuie sa aveti ramele pregatite din vara,pline de miere,scuturati albina in noua casa si basta,pt ca in perioada aceasta,albinele nu capacesc si este o problema,daca intra in iarna pe miere ne capacita.


                          Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

nelu2011

Toate la un loc determina furtisagul
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

gudas valentin

nelu2011 Daca ai raspuns la postarea mea,nici vb de furtisag ,sau daca tot e frica mare atunci dupa transvazare ti stupul inchis 1 buc de zi ,e suficient.

                             Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

ioanardelean55


D-nu Mape stupul primitiv e cu totul altceva si lucrarea de transvazare e mai dificila .

ioanardelean55


Valy cu ramele ai dereptate dar cu scuturatu nu prea cred ca merge asa usor . Ai facut asa ceva ? s-au confunzi si tu sistematicii cu primitivii .