Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Cine spune acest lucru? Eu nu am folosit niciodata nici un fel de turte?

cristi ciuc

Am văzut şi eu anul acesta, când am rugat pe un producător agricol  să-mi dea nişte seminţe de floarea soarelui,  pentru a le sădi în scop decorativ, că acestea sunt colorate albastru-mov nefiresc. Am dedus că sunt tratate,  lucru demonstrat şi de faptul că au germinat într-un procent maximal.
Dar mă gândeam că substanţa activă rămâne în sol, fiind activă doar până la germinare şi aproape că este greu de înţeles cum este posibil ca efectul tratamentului seminţei să inducă efecte după dezvoltarea plantei.
Oricum cei care cultivă floarea soarelui - o cultură aparte cu o agrotehnică specifică - nu vor risca să folosească seminţe netratate.
Ar fi bine de ştiut de la cei care lucrează în branşă dacă există o diversitate de insecticide ori fungicide care prezintă riscuri pentru insecte la fel ca Gaucho.

tassevasi

Citat din: abeja din Iunie 18, 2011, 03:28:32 PM
Citat din: cristi ciuc din Iunie 17, 2011, 10:29:26 PM
Care ar fi cauza pentru care se depopulează stupii la floarea soarelui?

Totul  vine  de  la  tratamentul  semintelor  de  F.Soarelui care  pot  fi  tratate cu fungicid sau  insecticid.Cand este  tratata  cu  insecticid apar  probleme de  depopulare ,inclus disparitia  fam  de  albine  in  plin  sezon  sau  in  primavara fara  nici  o  sintoma  aparenta.Ca metoda preventiva  ar  fi  bine  ca  toti  apicultorii care  duc  stupii  la  culesul  de  f.soarelui , sa  se  intereseze de  la  fermieri cu  ce  substante  au  fost tratate  semintele.Insecticidul sub  denumirea  de  Gaucho este  responsabil  de  depopulare,asa  ca  Atentie.




Vazind aceasta postare ,imediat am vorbit cu fermierul ce a pus f soarelui ,atunci cind eu eram la rapita  si ei faceau lucrarile .
L-am intrbat de de Gaucho si mi-a spus ca nici vorba de asa ceva pr ca e f scump  ,dar semintele erau mov.

Marek

Dupa logica mea timp de 21 de zile nr de albine dintr-un roi natural scade cu cateva procente. In cazul in care matca a inceput ponta in data de 5 iun la verificarea din 15 iun erau 3 rame cu puiet capacit pe ambele parti plus pe cate doua fete de rama oua si larve. Albinele ocupau 6 rame si a 7a doar o parte, de 3 zile temperatura a scazut chiar si la 9 grade noaptea. Sa-mi fac griji pt puiet?

filip

Citat din: Marek din Iunie 22, 2011, 08:59:51 AM
Dupa logica mea timp de 21 de zile nr de albine dintr-un roi natural scade cu cateva procente. In cazul in care matca a inceput ponta in data de 5 iun la verificarea din 15 iun erau 3 rame cu puiet capacit pe ambele parti plus pe cate doua fete de rama oua si larve. Albinele ocupau 6 rame si a 7a doar o parte, de 3 zile temperatura a scazut chiar si la 9 grade noaptea. Sa-mi fac griji pt puiet?
Puietul capacit genereaza caldura in stup,deci vara problema celor cateva grade ce trebuie suplinite se realizeaza usor.
O problema apare doar atunci cand apicultorul creaza haos in cuib,astfel incat rame cu puiet sa ajunga la extremitatea lazii iar albinele sa nu fie suficiente sa gestioneze haosul
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Marek

  Inseamna ca nu am de ce sa-mi fac griji. La control fiecare rama a fost pusa exact la locul ei, in plus de cand am albinele doar o data am verificat toate ramele pt a afla de prezenta matcii, apoi doar o rama sau doua am mai scos sa vad in ce stadii se afla puietul. Sincer as umbla toata ziua pe la ele mai ales ca saptamana asta trebuie sa inceapa sa eclozeze.

pharaonu75

Citat din: Marek din Iunie 22, 2011, 12:45:17 PM
Sincer as umbla toata ziua pe la ele ...

Nu sta pe capul lor toata ziua, pentru ca le faci mai mult rau decat bine!
Nu umbla in stupi la un interval mai mic de 4-5 zile!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Am o întrebare: la unul dintre stupii mei verticali, pe 12 rame, care a roit acum o lună, am observat la un control efectuat de cca. 12 zile că avea cuibul blocat cu miere şi păstură. Nici urmă de puiet în stup.
M-am gândit că are matcă nefecundată (sau nu are alveole libere) şi am luat măsuri de deblocare a cuibului, sens în care am scos mierea sau am înlocuit unii dintre fagurii cu multă păstură.
Acum 2 zile, aceeaşi situaţie: nici urmă de puiet, multe albine, iar ramele din cuib pline de miere.
A trecut o lună de la data presupusei roiri şi mă gândesc că ciclul de viaţă al albinelor existente se cam încheie.
Este posibil să existe matcă şi să nu depună ponta din cauta abundenţei de miere din cuib sau aceasta lipseşte?
Albinele sunt aşa de sârguincioase în lipsa mătcii şi a puietului?

bucovineanu

Daca familia respectiva a blocat cuibul cu miere foarte probabil are regina, dar aceasta nu depune oua. Daca nu ar avea regina nu ar aduna nici nectar. 

pistol28

Posibil sa fie o regina tanara neimperecheata, cea batrana sa fi plecat cu primul roi,  asa se explica de ce albinele sunt linistite si isi fac munca.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

unincepator

Citat din: cristi ciuc din Iunie 25, 2011, 08:41:41 AM
Am o întrebare: la unul dintre stupii mei verticali, pe 12 rame, care a roit acum o lună, am observat la un control efectuat de cca. 12 zile că avea cuibul blocat cu miere şi păstură. Nici urmă de puiet în stup.
M-am gândit că are matcă nefecundată (sau nu are alveole libere) şi am luat măsuri de deblocare a cuibului, sens în care am scos mierea sau am înlocuit unii dintre fagurii cu multă păstură.
Acum 2 zile, aceeaşi situaţie: nici urmă de puiet, multe albine, iar ramele din cuib pline de miere.
A trecut o lună de la data presupusei roiri şi mă gândesc că ciclul de viaţă al albinelor existente se cam încheie.
Este posibil să existe matcă şi să nu depună ponta din cauta abundenţei de miere din cuib sau aceasta lipseşte?
Albinele sunt aşa de sârguincioase în lipsa mătcii şi a puietului?
Citat din: cristi ciuc din Iunie 25, 2011, 08:41:41 AM
Am o întrebare: la unul dintre stupii mei verticali, pe 12 rame, care a roit acum o lună, am observat la un control efectuat de cca. 12 zile că avea cuibul blocat cu miere şi păstură. Nici urmă de puiet în stup.
M-am gândit că are matcă nefecundată (sau nu are alveole libere) şi am luat măsuri de deblocare a cuibului, sens în care am scos mierea sau am înlocuit unii dintre fagurii cu multă păstură.
Acum 2 zile, aceeaşi situaţie: nici urmă de puiet, multe albine, iar ramele din cuib pline de miere.
A trecut o lună de la data presupusei roiri şi mă gândesc că ciclul de viaţă al albinelor existente se cam încheie.
Este posibil să existe matcă şi să nu depună ponta din cauta abundenţei de miere din cuib sau aceasta lipseşte?
Albinele sunt aşa de sârguincioase în lipsa mătcii şi a puietului?

ioanardelean55


Se vorbeste mult in aceasta perioada despre stimulare , cu ce ? cum ? cind? etc. totul pentru a determina reginele sa depuna cit mai multe oua in toamna si daca se poate si iarna ,asa se face ca unele regine oua pina spre iarna  iar stuparul e foarte satisfacut ca are rezultate. :yes: e bine ? .... nu e bine ? vom vedea . DAR sa tinem cont ca si ele (REGINELE ) au nevoie de repaus pentru refacere . Dezamagirea vine in primavara cind in uni stupi nu este puiet s-au e f. putin ,E bine ? ... nu e bine ? ....DAR CUM E BINE ?
   INTREBARE.
Ce preferati .
                     a. Puiet pina in sept-oct si reginele sa inceapa activitatea in a doua jumatate a luni ianuarie ?.
                     b. Puiet pina in oct.- noi si reginele sa inceapa activitatea in feb-martie ?

pharaonu75

Eu inclin spre varianta B!
Puietul mai tarziu in toamna inseamna mai multa albina pentru iernat!
Puietul in ianuarie mi se pare prea devreme, iar la un val mai mare de ger apar probleme!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

nu trebuie sa ne abatem prea mult de la modul de viata natural al albinei
noi trebuie sa ajutam nu sa incurcam acest mod de viata natural al albinei
CUM ?  aceasta-i intrebarea.