Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Puiet 6-7 rame albina 7-8 ,ce trebuie facut in continuare ? bagam rame cladite ,foite s-au nimic tinind cont de vremea de acum , ce fac albinele in acest timp , nu cumva ........!Roi,roi,roi. s-au e prea devreme.!!!??

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Mai 08, 2011, 01:45:24 PM

Puiet 6-7 rame albina 7-8 ,ce trebuie facut in continuare ? bagam rame cladite ,foite s-au nimic tinind cont de vremea de acum , ce fac albinele in acest timp , nu cumva ........!Roi,roi,roi. s-au e prea devreme.!!!??

Asa ii avem si noi ,roi-ag  ii are pe 8 rame de puet (cutie 10),daca mai sta ceva vreme fara cules fac ce spune-ti dvs , speram sa se mai indrepte ca altfel e rau .

Eu cred ca ar treb sa-i tine-ti cum ii aveti ca timpul nu ne lasa ,peste 3-4 zile incercati , colegul nostru de parcela ii are tot orizontali ,s-a grabit ,a largit  si acum are mult puet varos  la 2 -3.

Numai bine  :hi: :hi:

bucovineanu

Acum e perioada in care trebuie mare atentie. Daca vom largi prea mult cuibul exista pericolul sa ne trezim cu diferite boli, daca nu o facem la timp exista pericolul sa intre in friguri, deoarece acum numarul albinelor se mareste vizibil de la o zi la alta. La verticali eu am montat al doilea corp cu rame goale sub corpul in care se afla cuibul. Odata cu indreptarea vremii fac inversarea corpurilor.

stupar

Citat din: ioanardelean55 din Mai 08, 2011, 01:45:24 PM

Puiet 6-7 rame albina 7-8 ,ce trebuie facut in continuare ? bagam rame cladite ,foite s-au nimic tinind cont de vremea de acum , ce fac albinele in acest timp , nu cumva ........!Roi,roi,roi. s-au e prea devreme.!!!??
Din lipsa de cules si frig albinele sub +8 grade stau in ghem,nu baga nimica,daca au provizii.Eventual sirop,in cantitate mici,sau asigura apa in apropierea a stupinei,Daca se ridica temp,reste 12 grade albinele care apa intr-un ceas cat au nevoie.

justy

sunt intr-o situatie ciudata si caut un raspuns.

la un stup am taiat botcile pe 30 aprilie pentru ca nu am avut timp sa ma ocup sa fac roi, matca era prezenta, am vazut-o - ponta cam slabuta, cu greu am vazut ceva oua! am spart cuibul, am dat de treaba.

ieri, 09 mai, am controlat sa vad ce mai e pe acolo si gasesc urmatoarele:
2 botci laterale pe o rama;
una in mijlocul unei rame si pe alta rama aruncate vreo 2 pe margini.
nu am vazut nici un ou, nu am vazut matca.
azi am verificat iar, nu am vazut matca.

Va intreb:
daca matca a disparut si aceste botci sunt de salvare, mai e posibila roirea?

ce sfaturi imi dati?

mape 48-petru manea

sa mai cauti odata matca ,daca nu este lasi o singura batca cea mai frumoasa de preferinta cea da pe mijlocul ramei

ioanardelean55


   Stie cineva o metoda simpla si sigura pentru a scapa de roit ?


jenica67

         Faci roiul, ca familie ajutatoare, si dupa culesul important, sau mai inspre toamna, scoti matca batrana si restranji cuibul.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian

#158
     
Citat din: ioanardelean55 din Iunie 10, 2011, 10:02:33 PM

   Stie cineva o metoda simpla si sigura pentru a scapa de roit ?
Da , eu stiu .Chiar daca mai am inca mult de invatat pina sa devin un apicultor priceput , eu unul in stupina mea aplic cu succes metode invatate pe parcursul a 7 ani de practica in stupina proprie .  Un lucru important pt impiedicarea roitului e urmatorul . sa aveti  site pt ventilatie cu cit stupul se ventileaza mai bine cu atit scade roitul iar albinele sunt mai frumoase au toti perisori aia pe ele . apoi trebuie neaparat sa treceti pe stupi verticali (roi ii cresteti si ii iernati in lazi orizontale date in doua  pt ca se dezvolta mult mai bine asa , au mai multa caldura unu de la altu ,iar cind s-au dezvoltat destul de mult si au devenit famili ii treceti pe lada verticala ) .Un alt lucru important de care trebuie sa tineti cont . nu le lasti deloc sa trindaveasca bagati mereu rame la cladit si incercati ca acele rame pe care le bagati sa fie luate la ouat , ramele vechi datile catre margine sa fie umplute cu miere si le scoateti afara cind extrageti , am eu o banuiala ca familiile cu mai multe rame vechi roiesc mai mult ca cele cu multe  rame noi , eu cred ca roitul e si ca urmare a unui instinct al albinei de a nu sta prea mult pe faguri vechi pe care pot apare boli dar si a faptului ca de pe faguri vechi si cu celulele mici ies albine mici eu cred ca albinele au si chestia asta in vedere  si inca un lucru important igiena in stup. De fapt ce e roitul ? instinctul natural de inmultire a albinelor si de a pleca dintr-o casa veche si plina de boli catre un loc curat si nou . Asta e parerea mea despre acest lucru .

ioanardelean55


       1 .  Daca ar fi sa alegeti intre .... TEI si F. SOARELUI ... ce a-ti alege , (este vorba de pastoral )
       
       2 .  Dece Tei , si nu F. Soarelui  si invers dece F.Soarelui si nu Tei .

Florin-braileanul (FlorinI)

asi alege tei, pentru ca stau la umbra, in padure, miroase frumos, ma pot relaxa, am si 2 extractii, si nu imi coc creierii

asi alege f soarelui penrtru ca fac plaja gratis, am cules de nectar si polen, pot face 3 -4 extractii, e mai de durata, imi asigur si mancarea familiilor pentru iarna

acum... hotarasti singur nea ioane ce-ti place.... :lol:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: ioanardelean55 din Iunie 14, 2011, 10:14:05 PM

       1 .  Daca ar fi sa alegeti intre .... TEI si F. SOARELUI ... ce a-ti alege , (este vorba de pastoral )
       
       2 .  Dece Tei , si nu F. Soarelui  si invers dece F.Soarelui si nu Tei .

1. Eu  as  alege fara  nici o  discutie un  pastoral  la  tei ,cu  conditia sa  stiu  mersul  calendaristic  al secretiei  de  nectar.Ma  refer  ca  fiecare apicultor urmareste  cam  la  cati  ani da  teiul si  in  ce  zone e  mai  sigur sa avem un  cules  mai  bun .Fara  a  sti orientativ cam  in  ce  masiv de  tei ar  trebui sa ne  deplasam ,eu  nu  as  risca si  ma  duc  direct  la  f.soarelui pt  ca  am  mai  multa  siguranta pt  a  produce  miere.

2.Mierea  de  tei  este cu  mult  mai  apreciata si  mai  scumpa  ca  mierea  de  f.soarelui,albinele  ar  fi  mai  sanatoase si  nu  as avea  surprize cu  depopularea  stupilor.In  ultimii  ani se  noteaza  o  depopulare  masiva a  stupilor  transportati  la  f.soarelui .
Aleg f.soarelui pt  ca  nu  prea  dam  gres  cu secretia  de  nectar.


2.

reformistul

Se pot face ambele culesuri. Insa e bine de stiut harta pentru tei si pt floare. Zonele cu potential.

cristi ciuc

Care ar fi cauza pentru care se depopulează stupii la floarea soarelui?

D006

Citat din: cristi ciuc din Iunie 17, 2011, 10:29:26 PM
Care ar fi cauza pentru care se depopulează stupii la floarea soarelui?

Totul  vine  de  la  tratamentul  semintelor  de  F.Soarelui care  pot  fi  tratate cu fungicid sau  insecticid.Cand este  tratata  cu  insecticid apar  probleme de  depopulare ,inclus disparitia  fam  de  albine  in  plin  sezon  sau  in  primavara fara  nici  o  sintoma  aparenta.Ca metoda preventiva  ar  fi  bine  ca  toti  apicultorii care  duc  stupii  la  culesul  de  f.soarelui , sa  se  intereseze de  la  fermieri cu  ce  substante  au  fost tratate  semintele.Insecticidul sub  denumirea  de  Gaucho este  responsabil  de  depopulare,asa  ca  Atentie.