Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

Pt ca unele familii sunt mai slabe si altele mai bune

ioanardelean55


Fiecare fam primeste cantitatea de sirop in raport cu puterea ei ,si totusi .....?

Kov iulian

Citat din: ioanardelean55 din Aprilie 09, 2011, 09:53:33 PM

Dece  unele fam. duc siropu din hranitor altele nu ??? :bzz:
Cele care cara mai greu siropul din hranitor ori sunt bolnave de ceva , ori sunt mai puturoase precum oameni , uni sunt mai energici fac dreg alti sunt motoli si deabia se misca . Din observatiile mele cele care nu prea iau siropul va vor dezamagi , vor fi niste famili slabe , anemice .

mape 48-petru manea

Fam.de albine au si ele calitati si defecte,de aceea facem selectie
Daca punem sirop in hranitor mai putin in functie de puterea fam.
la fam.slabe populatia fiind redusa trebuie sa stea pe puiet
pentru a mentine temp.
Daca am pune siropul aproape de ghem (la botul calului )
sigur nu ar refuza sa-l consume

marian sima

Citat din: marian sima din Aprilie 12, 2011, 08:44:16 PM
Salutari,eu am hranitoare uluc dar totusi pe aceasta vreme nu le folosesc,am gaurit dopul de la o sticla de 2 kg  scot ultima rama din cuib o inclin pe o latura si administrez siropul direct in rama,in felul acesta si cel mai mic roi ia siropul,stupi care spuneti ca nu ia siropul nu sint neaparat bolnavi,cauzele pot fi multiple,un cuib mai larg si albina trebuie sa stea mai mult pe cuib pentru a mentine temperetura,o matca tinara care a pontat mai mult,sau pur si simplu albina cautind sursa afara din stup nu a descoperit siropul,o problema este si daca a-ti lasat siropul mai mult timp in hranitor in speranta ca il ia ,sint sigur ca atunci cind se va incalzi bine va lua siropul,pina atunci puteti pune in practica administrarea siropului in rama,intradevar dureaza un pic mai mult dar are efectul dorit.Am uitat sa spun ca o rama goala ia pe o parte c-am 1 litru de sirop asa ca stimularea decurge normal.

Kov iulian

#140
o mica smecherie pe care o fac din cind in cind la stupi mai slabi, dupa ce am pus sirop in hranitor inmoi virfurile degetelor in el si printr-o miscare a degetelor stropesc albina si ramele din cuib , in felul asta le stirnesc interesul pt sirop.

cristi ciuc

Acum 10 zile, când temperaturile erau prielnice la Ciuc (peste 15 gr.), a fost o perioadă când şi-a făcut de cap vântul. Am văzut că familiile se dezvoltau bine (puiet compact pe mai multe rame) dar am constatat că şi turtele (apifonda) administrate pe rame se epuizau. Mai erau rame cu miere pe laterale, dar nu am vrut să deranjez cuibul mutându-le, din cauza forţei vântului.
În ferestrele cu perioadele prielnice de temperatură albinele au cărat polen la greu.
Dar a urmat această perioadă de o săptămână cu temperaturi negative sau aproape de 0 noaptea şi de 5-6 gr. ziua şi mă îngrijorează evoluţia lor, în condiţiile volumului de puiet pe care trebuie să-l acopere.
Oricum zona de amplasare a stupilor are avantaje (un pârâu pe malurile căruia se află aluni, arini, anini, sălcii - care oferă hrană proteică puietului) dar şi dezavantaje (conformaţia defileului acestuia favorizează umezeala şi manifestarea vântului).
La aceste temperaturi este bine de "umblat" cu sirop sau ar fi bine să le administrez hrană solidă în continuare?

Kov iulian

mie mie frica sa incep sa le dau sirop, acum le dau doar turte de miere in care pun si protofil,

orbanstefan64

eu mai am ramele  puse peste cuib si deocamdata asa o sa le si las :nod: :nod:

bucovineanu

Citat din: cristi ciuc din Aprilie 12, 2011, 09:41:47 PM
Acum 10 zile, când temperaturile erau prielnice la Ciuc (peste 15 gr.), a fost o perioadă când şi-a făcut de cap vântul. Am văzut că familiile se dezvoltau bine (puiet compact pe mai multe rame) dar am constatat că şi turtele (apifonda) administrate pe rame se epuizau. Mai erau rame cu miere pe laterale, dar nu am vrut să deranjez cuibul mutându-le, din cauza forţei vântului.
În ferestrele cu perioadele prielnice de temperatură albinele au cărat polen la greu.
Dar a urmat această perioadă de o săptămână cu temperaturi negative sau aproape de 0 noaptea şi de 5-6 gr. ziua şi mă îngrijorează evoluţia lor, în condiţiile volumului de puiet pe care trebuie să-l acopere.
Oricum zona de amplasare a stupilor are avantaje (un pârâu pe malurile căruia se află aluni, arini, anini, sălcii - care oferă hrană proteică puietului) dar şi dezavantaje (conformaţia defileului acestuia favorizează umezeala şi manifestarea vântului).
La aceste temperaturi este bine de "umblat" cu sirop sau ar fi bine să le administrez hrană solidă în continuare?
Se poate da sirop fara nici o problema. O spun din experienta proprie, de cand am albine.

alvo

ploua si e frig!
albina nu zboara ,puiet tanar e destul,apa de unde?
fiti atenti!POATE SA APARA CANIBALISMUL!daca nu pot aduce apa in stup,puietul e mancat!
se intampla la familiile puternice,cu populatie numeroasa!
eu incerc sa dau un sirop,asa prin ploaie.

mape 48-petru manea


stupar

Am vazut puiet de trantor si trantori scos,cred ca matca a oprit ponta.Cred ca va fi familii slabe la salcam.Asteptam incalzirea globala!

marian sima

Citat din: alvo din Aprilie 14, 2011, 08:20:14 AM
ploua si e frig!
albina nu zboara ,puiet tanar e destul,apa de unde?
fiti atenti!POATE SA APARA CANIBALISMUL!daca nu pot aduce apa in stup,puietul e mancat!
se intampla la familiile puternice,cu populatie numeroasa!
eu incerc sa dau un sirop,asa prin ploaie.
Cine are folie peste ramele din cuib are problema apei rezolvata datorita condensului de pe folie.

tusaz

Am pus si eu sirop in zilele acesta, ieri neavand hranitoare suficiente am pus si in pungi si pana acum doar cca 30% au luat din ele, mentionez ca temperatura e de +3 grade C.