Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

cauza principala ii timpul scurt la noi totii . :nod: :nod:

ilalexandru

Neseriozitatea unor comercianti....rame din material verde, imposibilitatea de a oferi factura pe motiv ca nu e "sefu" aici, preturi mai ridicate decat pe propriul site

albinasebes

am luat si eu rame de tei si erau verzi bine, dimineata erau 1,2 lei , dupa o ora 1,4 lei. acum asta e comertul, dar acum stau cu ramele la uscat ca asa nu le bag in stupi.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ioanardelean55


Unde a-ti fost cind le-ati cumparat de nu a-ti vazut ca sint verzi ? In aceasta situatie cine e de vina ???

albinasebes

aici aveti dreptate, cand mi-a pus in brate 100 rame in inghesuiala aceea nu mi-am dat seama, cele de deasupra pareau uscate (pareau)
la uscare cele de tei se pot stramba cumva? in cat timp se usuca? la umbra sau la soare?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

CRISTIAN71

In timpul procesului de uscare , lemnul se strimba . Cu cat ? Aici depinde de lungime grosime si cel mai important latimea . Uscarea se face la umbra .

orbanstefan64

stivuite cu distanta intre ele le poti usca si acasa in bucatarie lasa le 1 saptamina la o inaltime de 1 m

ioanardelean55


Cei din Sud ne puteti da prognoza la rapita si salcim ...Apr. :thanks:

ioanardelean55


Un apicultor a gasit un stup al vecinului atacat de ale lui dar a constatat ca cel atacat era plin de loca ce sfat ii dam ??

orbanstefan64

#129
scuturate albinele itr o lada goaola curata fara nici un fagure tinut 3 zile fara nici o hranire dupa care pus faguri artificiali si stimulat cu sirop de miere si ceaiuri ,fagurii din locatia veche taiate si topite pina la fierbere puternica iar ramele puse in foc :hi: :hi: :hi: :hi:

bucovineanu

Citat din: ioanardelean55 din Martie 31, 2011, 10:12:30 PM

Un apicultor a gasit un stup al vecinului atacat de ale lui dar a constatat ca cel atacat era plin de loca ce sfat ii dam ??
Aici e greu de dat sfaturi. Incerc totusi. E obligatoriu sa trateze toate familiile sale cu antibiotic pana nu e prea tarziu. Stupul vecinului normal .........trebuie tratat cu foc, dar e foarte greu de lamurit vecinul. Daca altfel nu intelege sa-i dea o familie de la el.
De cele mai multe ori in astfel de familii ale incepatorilor se cuibareste boala.
Chiar azi mi-a dat cineva telefon sa ma intrebe ce sa faca in urmatoarea situatie: Cu vreo 3 ani in urma a imprumutat cuiva 12 stupi goi. Azi a mers sa ajute la mutatul albinelor sa-si ia stupi. In stupi a gasit albine care aveau loca. Cum ar trebui sa procedeze?

ilalexandru

Deja se manifesta loca in perioada asta? Stiam, dar se pare gresit, ca se manifesta, de obicei, in a doua parte a verii.
DAca stupii apicultorului respectiv au atacat stupul bolnav de loca....s-a ales cu boala in stupina. Acum depinde daca o sa se manifeste sau nu. Insa sigur are microbul in familii. Tratament...greu de spus. Depinde si cati stupi are si unde valorifica mierea

mape 48-petru manea

Prin ani 80 am avut loca la doi stupi vecini in pavilion
nu puteam sa dau foc
am tratat cu teramicina si am reusit
probabil am intervenit la timp

ioanardelean55

 
Apicultorul are apr.100 de fam. cel atacat si -a dat ortu a mai ramas ramele cu puiet bolnav , mierea au furat-o .

ioanardelean55


Dece  unele fam. duc siropu din hranitor altele nu ??? :bzz: