Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Stimularea depinde si de experienta apicultorului,de modelul de stup(una este sa fie stupul in pat cald cu hranitorul dupa cuib si alta e in pat rece) stupi cu plasa pe fund sint mai sensibili la furtisag decit cei cu fud plin.Si nu in ultim rind de familiile de albina ,daca ai stupi fara matca ai probleme daca le dai sirop ziua,daca ai stupi zlabi iar ai probleme ,daca ai stupi puternici poti face stimularea si ziua sau dimineata devreme,daca se da sirop pe seara nu este nici o problema ba este chiar indicat daca in sirop sint si ceaiuri si se inverteste putin .

mape 48-petru manea

Citat din: marian sima din Martie 19, 2011, 09:42:14 AM
Stimularea depinde si de experienta apicultorului,de modelul de stup(una este sa fie stupul in pat cald cu hranitorul dupa cuib si alta e in pat rece) stupi cu plasa pe fund sint mai sensibili la furtisag decit cei cu fud plin.Si nu in ultim rind de familiile de albina ,daca ai stupi fara matca ai probleme daca le dai sirop ziua,daca ai stupi zlabi iar ai probleme ,daca ai stupi puternici poti face stimularea si ziua sau dimineata devreme,daca se da sirop pe seara nu este nici o problema ba este chiar indicat daca in sirop sint si ceaiuri si se inverteste putin .
ADEVARAT cu o singura remarca: la temp.peste 12 gr.nu se stimuleaza cu sirop ziua nuci daca fam.sunt puternice
O intamplare traita de mine
cu multi ani in urma
Inceput de aprilie albinele carau de zor polen, pe la ora 15  vine un nor negru si temp.scade brusc
albinele i-si inceteaza zborul.Atunci am pus sirop la albine , dupa 30 min.iese soarele,se incalzeste
la fel de brusc si sa vezi furtisag.Dar ce spun eu furtisag , era un adevarat razboi ,se bate fiecare
cu fiecare.
stropesc cu apa -nimic
solutia a fost (tot pentru incepatori) am inchis urdinisele 30 min. amdeschis 5 min.si tot asa pana sa intunecat
Familiile erau puternice---deci mare atentie :hi: :hi: :hi:

marian sima

Este adevarat ce spuneti dar am vazut apicultori care lucreaza in afara tari facind stimulari in timpul zilei,aceasta tendinta este in mai multe tari,miercuri a venit la mine un om care avea si el un stup,era suparat ca stupul a iesit fara matca din iarna ,din pacate nu am mai avut matca sa ii dau ,el hotarit sa cumpere o rama cu oua de la mine pentru a salva stupul si a trage botci din acea rama,i-am spus ca chiar daca trage botci e prea devreme si nu are trintori,totusi i-am dat o rama cu oua gratis ca sa nu bezmeticeasca stupul pina gaseste matca,la stupul care am luat rama i-am bagat o rama ca sa ponteze matca si i-am administrat sirop in hranitor pe la ora 1 a luat imediat siropul si nici urma de furtisag.Anul trecut am bagat la unul care nu avea miere suficienta  8 kg cu miere dupa diafragma stupul fiind mai mic o luna a durat pina a luat-o (mierea zaharisita)nici urma de furtisag.Cum am spus mai sus depinde de la caz la caz eu unul cind simt ca e neregula la un stup imediat i-l inlocuiesc cu unul puternic si evit intinderea furtisagului.

mape 48-petru manea

pericolul de furtisag este primavara si toamna
atentionarea de pericol de furtisag am dato pentru incepatori
vara sigur ca hranim roiurile si nu este furtisag

bucovineanu

Furtisag se poate produce in orice sezon daca in natura albinele nu gasesc  nici o sursa de nectar. E adevarat ca primavara si toamna futisagul incepe mult mai usor.

marian sima

Am vazut furtisag la salcim,furtisag dupa extractii,si furtisaguri de moment,adica o planta secreta nectar intr-un moment al zilei pana in acel moment albinele cauta la alti stupi ,dupa ce planta secreta nectar albinele se linistesc si totul revine la normal.Referitor la apicultori care lucrau in afara tari acestia faceau stimulari in plin cules.

albinasebes

la cate zile se poate stimula cu sirop si care e cantitatea maxima pt o stimulare?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

Aici lucrurile se despart in doua : completare si stimulare
- la completare 2-5 l pe zi sau la 2 zile
- la stimulare 200 ml la una doua zile
Totul in functie de puterea familiei

albinasebes

daca stimu8lam zilnic nu deranjam prea mult albinele?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

Citat din: albinasebes din Martie 19, 2011, 09:28:37 PM
daca stimu8lam zilnic nu deranjam prea mult albinele?
primirea de sirop de catre albine nu este un deranj,--dimpotriva
eu am hranitorul in cuib intre diafragma si ultima rama
deasupra am folie in care am facut 3 taieturi cu un cutit ingust
ion care pun o palnie  chiar deasupra hranitorului si torn portia de sirop
Unde este deranjul ???

cosmin30

Citat din: MAPE 48 din Martie 19, 2011, 09:40:49 PM
eu am hranitorul in cuib intre diafragma si ultima rama
deasupra am folie in care am facut 3 taieturi cu un cutit ingust
ion care pun o palnie  chiar deasupra hranitorului si torn portia de sirop

daca stimulez zilnic, de cate ori pun sirop, gasesc hranitoarele pline de albine. la dumneavoastra nu e la fel?

ioanardelean55


In hranitor e bine sa ai plutitor ,dar se intimpla de multe ori ca nici acesta sa nu functioneze insa nu e nimic ,siropul ridica albinele sus iar ele se retrag pe peretii hranitorului de unde i-au siropul . :bzz: :bzz:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cosmin30 din Martie 20, 2011, 09:39:12 AM
Citat din: MAPE 48 din Martie 19, 2011, 09:40:49 PM
eu am hranitorul in cuib intre diafragma si ultima rama
deasupra am folie in care am facut 3 taieturi cu un cutit ingust
ion care pun o palnie  chiar deasupra hranitorului si torn portia de sirop

daca stimulez zilnic, de cate ori pun sirop, gasesc hranitoarele pline de albine. la dumneavoastra nu e la fel?

parerea mea esta ca cel mai bine e sa dai la 2 zile stimulentul,
altfel devin "puturoase" si stau la harana "moca", deaia le gasesti gramada in hranitor
in plus, ai griha sa ai ceva bete sau paura, "plutitoare" ca sa se salveze albinele
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

eu in hranitoare am pus niste sipculite cu grosimea de 3 mm si latimea de 30 mm
fierte in parafina pentru a nu se inbiba cu sirop si atunci nu-si mai atinge scopul
Rareori gasesti albine moarte (inecate) in hranitor---asta se intampla cand
este prea frig si nu papa siropul destul de repede
pt.Florin albinele pleaca dimineata la cules in natura --au alta mentalitate
doar nu sunt oameni   =)) =)) =))

ioanardelean55

 Florine !si tu maninci tot din doua in doua zile ??? daca sint posibilitati e mai bine putin si zilnic decit mai mult si mai rar .orice ai face pe albine tot nu reusesti sa le faci lenese .puturosi parem a fi noi daca nu le stimulam zilnic ,ce ar fi daca si regina ar oua tot asa la doua zile ??,Cred ca ai inteles mai mult decit asm vrut eu sa-ti explic,  :coffee: %%-