Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Parerea mea e ca se pune de cum începe ponta. Eu am unul cu FAV si azi ii pun folia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Daca iernezi cu subarul scos poti folosi folia si iarna ---
Citat din: MARIUS_bc din Februarie 26, 2016, 11:45:38 PM
Va salut!
Am si eu o intrebare, primavara cand este cel mai potrivit sa pun folia pe rame? Mentionez ca am stupi cu fundul plin.  :thanks:

daca stupii sunt cu fundul plin folia se pune cand temperaturile noaptea nu mai scad sub 12 *

Aurel

  Sant de aceeasi parere cu Oroles.Consider ca rostul foliei este de a mentine caldura in stup.Ori cand noaptea temperatura nu mai scade sub 12*,folia are mai putina importanta

romikele

Citat din: oroles din Februarie 27, 2016, 07:56:12 AM
Parerea mea e ca se pune de cum începe ponta. Eu am unul cu FAV si azi ii pun folia.
La FAV folia e indispensabila, nu si la stupii cu fund plin.

Dan Pașca

Nu pune folia acuma daca nu ai funduri AV,din cauza umezelii.ce o sa se formeze le faci mai mult rau decat bine.mai bine pui un ziar ,doua si le asezi in asa fel sa etanseze foarte bine.Poti sa testezi pe 1,2 familii si o sa iti dai seama singur cum e mai bine,depinde si de zona ta,de umezeala din atmosfera,de presiunea atmosferica,cel mai sigur ori ce faci e sa testezi singur si vezi cum e cel mai bine pt tine.

MARIUS_bc

Va multumesc pentru sfaturi...o sa-i mai tin pana se mai incalzeste asa cum i-am impachetat pt iarna cu ziare si textile ...
Trebuie sa mai astept pana sa le dau "textila" jos !
:thanks:

crisian-nicolae

Textilă se da jos la femei. :D

MARIUS_bc


varza

Sanatate tuturor.  Anul acesta ma confrunt cu o situatie mai ciudata ...... am 2 stupi care sunt pe 8 si 9 rame de albina..... am facut observatia la temperatura de 4 grade C.  Stiu ca va parea o intrebare ciudata  ...... dar cam pe cand ar trebui sa pregatesc magazia? Pana acum o puneam la salcam da aveam la iesire din iarna doar vreo 5- 6 rame. Si cum imi dau seama cand stupul ,,cere magazie,, inafara de albirea fagurilor mai sunt si alte semne? Idea e ca nu vreau acum dupa unificari sa o pun de o roire necontrolata. Multumesc tuturor.
Am uitat sa specific ..... nu merg la rapita insa am in preajma livezi de pomi fructiferi si multi pruni conform traditiei :zzz: .

filip

Citat din: varza din Martie 08, 2016, 07:04:01 PM
Sanatate tuturor.  Anul acesta ma confrunt cu o situatie mai ciudata ...... am 2 stupi care sunt pe 8 si 9 rame de albina..... am facut observatia la temperatura de 4 grade C.  Stiu ca va parea o intrebare ciudata  ...... dar cam pe cand ar trebui sa pregatesc magazia? Pana acum o puneam la salcam da aveam la iesire din iarna doar vreo 5- 6 rame. Si cum imi dau seama cand stupul ,,cere magazie,, inafara de albirea fagurilor mai sunt si alte semne? Idea e ca nu vreau acum dupa unificari sa o pun de o roire necontrolata. Multumesc tuturor.
Stai linistit,cel putin jumatate din albina dispare in scurta vreme.E albina ce a tranversat iarna si a inceput uzura foarte devreme cu cresterea puietului.
Din a doua jumatate a lunii aprilie putem discuta.................
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

varza

Multumesc . Nu de alta dar inainte trebuie sa ma aprovizionez cu cele necesare care lipsesc cu desavarsire  :lol:. Oricum pana atunci mai este timp...

corneliuhrom

pt. dl varza ' pune rama claditoare pt varoza completeaza cuibul si [asigura cu hrana] si dupa ne gindim  la recolta .

varza

Multumesc Corneliu.O sa completez imediat cuibul insa nu am vrut sa il largesc atat de mult fiind frig. Inca nu am pus rama claditoare findca la mine nu au inflorit pomi fuctiferi doar ceva corn si salcie de la care culeg doar cam vreo 3-4 ore pe zi ca in rest e frig. Activitatea e f. intensa ..... iar ca si observatie ... am vazut ca se prabusesc efectiv in iarba unde raman pentru a isi trage sufletul. Acest lucru se intampla atunci cand culeg nectar sau se intampla si atunci cand cara apa? Multumesc inca odata

bucovineanu

Citat din: corneliuhrom din Martie 09, 2016, 07:55:53 PM
pt. dl varza ' pune rama claditoare pt varoza completeaza cuibul si [asigura cu hrana] si dupa ne gindim  la recolta .
Raspunsul e numai pentru varza sau e valabil si pentru altii?

sorinma

fiind un caz particular ...sa bagi la vremea asta. rama la cladit si sa completezi cuibul e greu de aplicat si la altii....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde