Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Dragi colegi,

Multumesc mult pentru raspunsuri.

In mare, fiecare familie, in mod sigur mai are ceva miere de mana ramasa, pentru ca eu nu am extras decat o parte din rame. Ramele din cuib au ramas si cu ceva miere de mana. O sa vad. Intrebarea mea era in contextul in care este posibil ca la anul sa fiu nevoit sa-mi fac foarte multi roi si sa am nevoie de multa hrana. Familiile au anul asta hrana suficienta ca sa treaca de iarna, mai am si rame la rezerva. Anul trecut mi-am invatat lectia la acest capitol.

Referitor la cat i se spune clientului. Sint avantaje si dezavantaje. Eu mereu am prezentat realitatea si, chiar daca am avut uneori de pierdut, am castigat liniste pentru mine si foarte multa incredere din partea clientilor. Mierea de mana ramasa - sper sa mai vand din ea, asa cum spunea domnul Bio. Surprinzator dar sint si oameni care o cumpara chiar daca le explic modul cum este produsa. E adevarat ca o foarte mare parte din clientii mei sint oameni care se informeaza si din alte surse si uneori trec peste modul de productie pentru a beneficia de efectele pentru sanatate pe care le are mierea asta.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 09:16:17 AM
Eu zic ca nu e nicio problema dupa zborul de curatire. Si despre iernarea pe baza de miere de mana e multa mitologie. Anul acesta sunt multi stupari care au miere de mana in stupi si pun pariu ca nu vor avea probleme mari la iernare. Albina se adapteaza. Cunosc "stupar" vecin cu amandoi care are stupii in zona de munte. Are doar vreo 5 stupi. Mierea pe care o face este de mana in mare proportie in fiecare an. Avand brad si molid mult gustul e exceptional. Nu are probleme la iernat. Recunoaste ca mai pierde cate o familie din cauza ca nu ii lasa mancare suficienta. Deci albinele se adapteaza si ierneaza in conditii foarte bune si pe mana.
E posibil sa fie si mitologie, de acord. Dar... una e ca la mine pe o raza de 5 km exista un singur brad, cel din curtea mea, iar a doua nu as vrea sa "sparg" mituri cu albinele mele. Cum spuneam, majoritatea copacilor sint salcii, deci e miere de mana de slacie, care e posibil sa fie mai rea decat mierea de mana de padure. Parerea mea relativ la mierea de mana in cuib e ca nu ar produce daune mari in anumite conditii:
- iarna usoara, precum cea 2014-2015, cu numeroase ferestre pentru zboruri de curatire
- familii puternice - incarcare mica de reziduuri per albina
- banuiesc ca daca in stup exista si miere de buna calitate si este accesibila, albinele ar sti sa aleaga sa consume mierea respectiva.

Pana la urma sint si eu curios cum vor ierna familiile in aceasta iarna. Fiecare familie are si o anumite proportie de miere de mana in cuib. La roiuri am incercat sa "diluez" aceasta miere dand in hranitor miere recoltata in primavara, in perioada in care era secretia de miere de mana. Stiu ca ar fi fost mai simplu si mai rentabil din punct de vedere economic sa extrag toata mierea (inclusiv cea din cuib) si apoi sa completez cu sirop. Dar eu incerc sa practic o apicultura sustenabila cu resursele pe care le aduna albinele.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

relutu

Eu,stau mai prost nu am miere de mana dar am de la struguri berechet.Abia astept primavara sa vad cate familii raman.

bmdna

Citat din: relutu din Octombrie 16, 2015, 09:47:53 PM
Eu,stau mai prost nu am miere de mana dar am de la struguri berechet.Abia astept primavara sa vad cate familii raman.
Cred ca anul asta e total atipic. Cel putin in zona mea nu am vazut miere de mana pana acum. Cat despre struguri,in zona sint vreo 3 case care au sub streasina vreo cativa butuci. Nesemnificativ.

Ce am observat anul asta, sint mai putine viespi ca anul trecut. Dar vad si ceva pozitiv. Viespile intra in stup si fura miere din celulele necapacite. Ce am mai observat e ca albinele se cam codesc sa capaceasca mierea de mana, raman cellule necapacite. Deci, cel mai probabil viespile fura miere de mana, pentru ca daca sint cellule deschise eu nu le vad pe viespi sa se apuce de descapacit. In anii trecuti am mai avut capcane. Anul asta n-am mai pus niciuna, le-am lasat sa fie cate sint.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

relutu

La mine sub streasina nu e nici un butuc, :rotfl: dar in raza de zbor a albinelor sunt vrea 500 de hectare :mad:.Asa ca am pus-o.

stefan1

Citat din: bmdna din Octombrie 16, 2015, 04:04:04 PM
Citat din: oroles din Octombrie 16, 2015, 09:16:17 AM
Eu zic ca nu e nicio problema dupa zborul de curatire. Si despre iernarea pe baza de miere de mana e multa mitologie. Anul acesta sunt multi stupari care au miere de mana in stupi si pun pariu ca nu vor avea probleme mari la iernare. Albina se adapteaza. Cunosc "stupar" vecin cu amandoi care are stupii in zona de munte. Are doar vreo 5 stupi. Mierea pe care o face este de mana in mare proportie in fiecare an. Avand brad si molid mult gustul e exceptional. Nu are probleme la iernat. Recunoaste ca mai pierde cate o familie din cauza ca nu ii lasa mancare suficienta. Deci albinele se adapteaza si ierneaza in conditii foarte bune si pe mana.
E posibil sa fie si mitologie, de acord. Dar... una e ca la mine pe o raza de 5 km exista un singur brad, cel din curtea mea, iar a doua nu as vrea sa "sparg" mituri cu albinele mele. Cum spuneam, majoritatea copacilor sint salcii, deci e miere de mana de slacie, care e posibil sa fie mai rea decat mierea de mana de padure. Parerea mea relativ la mierea de mana in cuib e ca nu ar produce daune mari in anumite conditii:
- iarna usoara, precum cea 2014-2015, cu numeroase ferestre pentru zboruri de curatire
- familii puternice - incarcare mica de reziduuri per albina
- banuiesc ca daca in stup exista si miere de buna calitate si este accesibila, albinele ar sti sa aleaga sa consume mierea respectiva.

Pana la urma sint si eu curios cum vor ierna familiile in aceasta iarna. Fiecare familie are si o anumite proportie de miere de mana in cuib. La roiuri am incercat sa "diluez" aceasta miere dand in hranitor miere recoltata in primavara, in perioada in care era secretia de miere de mana. Stiu ca ar fi fost mai simplu si mai rentabil din punct de vedere economic sa extrag toata mierea (inclusiv cea din cuib) si apoi sa completez cu sirop. Dar eu incerc sa practic o apicultura sustenabila cu resursele pe care le aduna albinele.

  Se stie ca mana de brad/molid nu este asa periculoasa ca cea de stejar si salcie. Cantitati mici de miere de mana nu afecteaza foarte muklt albinele. In plus sunt si alti factori care intra in calcul: se zice ca albinele din zonele de munte (unde culesurile de mana sunt mai frecvente si iernile mai grele) sunt mai rezistente la mierea de mana si pot ierna si cu 20-30% miere de mana, pe cand cele din zone de ses pot muri si la 10% miere de mana. Aici sa tinem cont ca la ses cresc mai multi stejari si salcii si mai putini brazi, deci mana de ses este mai periculoasa.
Trebuie sa se tina cont si de gradul de infestare a familiilor cu spori de nosemoza. Albinele cu nosemomoza suporta mult mai greu mierea de mana.
Intrebati daca se poate da primavara mierea de mana. Da, e buna pentru sarurile pe care le contine, dar nu la familii cu nosema si numai in conditiile unui bun cules de polen. Lipsa polenului amplifica efectele mierii de mana.
Da, in anumite conditii, albinele aleg de pe fagurii marginasi in timpul iernii mierea buna si lasa pe cea de mana. Am gasit de multe ori, atipic, luata mierea din partea superioara a ramei, si lasata mierea de mai jos, exact dupa conturul care separa mierea de mana (mai tarzie) de cea florala. Dar aceasta am vazut numai la anumite familii si in cazuri cand este mai multa miere de mana
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Concluzia e ca mierea de mana trebuie data cu precautie, mai ales daca e mana de ses si albinele tot de ses. Nosema... probabil ca este. Din ce am citit, nosema este prezenta dar la familiile sanatoase este tinuta sub control de imunitate. Probleme apar in momentul in care imunitatea scade pe fondul unor incercari la care este supusa familia. Mierea de mana poate fi o incercare. Partea buna e ca nu am o cantitate mare. Am sa aleg 2-3 familii cobai la care am sa fac hranirea, sa vad ce se petrece cu ele.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Daca iarna este usoara si exista ferestre de zbor la intervale de nu mai mult de doua luni, in perioada noiembrie- martie, albinele pot ierna fara probleme si pe miere de mana. Problemele apar daca iarna este grea si ca urmare consumul este ridicat si albinele nu pot face zbor de curatire o perioada mai lunga.

Kiwi Bee

#713
Ce poate fi acel sunet ciudat?

http://www.youtube.com/watch?v=z-0XTccnr20

calmusdaniel

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 02:36:21 PM
Ce poate fi acel sunet ciudat?

https://www.youtube.com/watch?v=z-0XTccnr20
Acel zgomot e provocat de albinele care rod lemnul de la urdinis pt a-l largi si pt a a-si face o ventilatie mai buna.

oroles

Sa vezi ce scartaie la diafragma din polistiren. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Frumoasă culoarea albinelor. Încearcă să lărgească urdinișul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Citat din: calmusdaniel din Noiembrie 27, 2015, 03:02:41 PM
Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 02:36:21 PM
Ce poate fi acel sunet ciudat?

https://www.youtube.com/watch?v=z-0XTccnr20
Acel zgomot e provocat de albinele care rod lemnul de la urdinis pt a-l largi si pt a a-si face o ventilatie mai buna.

Mulțumesc pt răspunsuri  ^:)^

MARIUS_bc

Va salut!
Am si eu o intrebare, primavara cand este cel mai potrivit sa pun folia pe rame? Mentionez ca am stupi cu fundul plin.  :thanks:

happy

Eu pun folia la rapita sau dupa ,depinde de puterea familiei.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!