Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Cu cat se vinde un borcan de capaceala?
Am cerere de la cineva si nu stiu cat sa ii iau. Pana acum nu mi-a mai cerut nimeni. Am pus eu doua borcane pentru iarna pe care nu le-am mancat.  :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

N-am auzit de preţ pentru căpăceală dar eu aş vinde-o cu ceva sub preţul mierii fiindcă ar avea..."impurităţi" mai greu digerabile.

Porfy66

De ce sa vinzi sub pretul mierii? Capaceala este unul dintre deliciile produselor apicole. Luata separat ceara este mai scumpa decat mierea. Asa ca pretul unui borcan de capaceala cu miere trebuie sa fie mai scump decat acel borcan ce contine doar miere. Eu personal vand borcanul de miere cu capaceala cu 5 lei mai scump decat acelasi borcan ce contine doar miere!
:hi: :hi: :hi:

happy

Eu am dat capaceala cate un borcan de 300gr bonus la cei care cumpara mai mult de 5kg de miere.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

tassevasi

Citat din: Porfy66 din August 10, 2015, 07:48:53 AM
Eu personal vand borcanul de miere cu capaceala cu 5 lei mai scump decat acelasi borcan ce contine doar miere!
:hi: :hi: :hi:

5 lei !! ??  Ce fel de borcan , eu vind  cu 25 lei mierea de salcim.
   :hi: :hi: :hi:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Prof. Ursu vindea capaceala... poate te lamureste el, va puteti intalni la un sirop  :P

bio

Citat din: MirceaCalin din August 09, 2015, 11:07:05 PM
N-am auzit de preţ pentru căpăceală dar eu aş vinde-o cu ceva sub preţul mierii fiindcă ar avea..."impurităţi" mai greu digerabile.

capaceala este un produs deosebit, foarte valoros, dar  care din pacate nu este cunoscut de multi consumatori.

Eu mierea poliflora o dau cu 15 ron/kg, capaceala o dau cu 20 Ron/kg.... sunt preturi adaptate puterii de cumparare a zonei in care traiesc..:(


dan sebastian

Din cârpăceală, nu iese cea mai frumoasă ceara ce se folosește doar în cosmetice ?
Nu e preț bun la ea ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Porfy66

Citat din: tassevasi din August 10, 2015, 10:28:43 PM
Citat din: Porfy66 din August 10, 2015, 07:48:53 AM
Eu personal vand borcanul de miere cu capaceala cu 5 lei MAI scump decat acelasi borcan ce contine doar miere!
:hi: :hi: :hi:

5 lei !! ??  Ce fel de borcan , eu vind  cu 25 lei mierea de salcim.
   :hi: :hi: :hi:

bmdna

Anul acesta am extras, pentru prima data in scurta mea cariera de apicultor, miere de mana. Cea mai mare parte din ea a ramas pe stoc, pentru ca eu le povestesc la clienti despre cum se face mierea si nu prea au fost incantati de modul cum este produsa aceasta miere. In zadar am dat-o cu saruri minerale, cu alea alea.

Intrebarea mea este: Este buna aceasta miere pentru hranirea roiurilor sau a familiilor lesinate abia iesite din iarna? Ma refer la perioada de dupa iarna, cand deja au fost zboruri de curatire, cunosc faptul ca nu e o miere buna pentru iernat. Teoretic albinele cauta primavara saruri, iar in mierea de mana se spune ca sint din belsug. Mai precizez ca in zona mea peste 50% din copaci sint salcii. Deci, cred ca mierea de mana cam din salcii provine. Am gasit informatii oarecum contradictorii, as vrea niste informatii din experienta, cine a incercat asa ceva.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Kiwi Bee

BMDNA, daca taceai filozof ramineai.  =))
Din pacate si eu sint la fel ca si tine. Stau la povesti cu clientii si le fac capul enciclopedie. Spre norocul meu eu nu fac miere pe sortimente si neozeelandezul nu este foarte mofturos la minacare(maninca orice).

dan sebastian

Dacă te apuci să le explici de afide, și ca ce excreta ele culeg albinele niciodată nu mai consumă. Așa ca e mai bine să le dai câte o linguriță cu miere de probă și o să le placă. Nu trebuie să știe prea multe detalii. Le explici ca e de pe pomi și atât. Toți au oroare de explicația reală, clasică. Definiția mierii de mana e doar pt noi.
Primăvara e foarte bună pt albine dacă o dai după jumatea lui februarie în pungi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: bmdna din Octombrie 15, 2015, 08:37:34 PM
Anul acesta am extras, pentru prima data in scurta mea cariera de apicultor, miere de mana. Cea mai mare parte din ea a ramas pe stoc, pentru ca eu le povestesc la clienti despre cum se face mierea si nu prea au fost incantati de modul cum este produsa aceasta miere. In zadar am dat-o cu saruri minerale, cu alea alea.

Intrebarea mea este: Este buna aceasta miere pentru hranirea roiurilor sau a familiilor lesinate abia iesite din iarna? Ma refer la perioada de dupa iarna, cand deja au fost zboruri de curatire, cunosc faptul ca nu e o miere buna pentru iernat. Teoretic albinele cauta primavara saruri, iar in mierea de mana se spune ca sint din belsug. Mai precizez ca in zona mea peste 50% din copaci sint salcii. Deci, cred ca mierea de mana cam din salcii provine. Am gasit informatii oarecum contradictorii, as vrea niste informatii din experienta, cine a incercat asa ceva.

Pentru a ierna pe miere de mana este contraindicat...

... sa il dai la albine in primavara ??..
Poate reusesti sa o vinzi pina atunci si vei cumpara cu placere altceva pentru hrana albinelor--mai ales ca va fi mai rentabil pentru tine .

oroles

Eu zic ca nu e nicio problema dupa zborul de curatire. Si despre iernarea pe baza de miere de mana e multa mitologie. Anul acesta sunt multi stupari care au miere de mana in stupi si pun pariu ca nu vor avea probleme mari la iernare. Albina se adapteaza. Cunosc "stupar" vecin cu amandoi care are stupii in zona de munte. Are doar vreo 5 stupi. Mierea pe care o face este de mana in mare proportie in fiecare an. Avand brad si molid mult gustul e exceptional. Nu are probleme la iernat. Recunoaste ca mai pierde cate o familie din cauza ca nu ii lasa mancare suficienta. Deci albinele se adapteaza si ierneaza in conditii foarte bune si pe mana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani