Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

maximotgv

#675
In caturile care se pun pentru stransura ce fel de albine lucreaza, adica ce varsta au, au facut zborul de recunoastere??

bucovineanu

Sunt albine tinere care construiesc fagurii si albine culegatoare care aduc nectar.

Mihai Sergiu

Azi am fost pe teren si am pus ochii pe un lan de floarea soarelui. Soiul se numeste KLARIKA CL, iar fermierul mi-a spus ca el le-a tratat cu SEDOPRID. Este toxic pentru albine? Soiul acesta oare secreta nectar sau este autopolenizat?
KLARIKA CL,Caussade se caracterizeaza astfel:

Hibrid sanatos pe tot parcursul ciclului de vegetatie.

Toleranta foarte buna la arsita si seceta atmosferica.

Adaptabilitate mare in toate zonele de pretabilitate a culturii de floarea-soarelui.

Calatidiu mare foarte bine polenizat.

Hibrid omologat cu 106.59% mai mult ulei decat martorii.

Sistem radicular puternic.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Am un stup cu probleme. Saptamana trecuta l-am gasit fara pic de puiet. M-am uitat sa vad daca comunica cu vecinul (e model 2 in 1) si nu am gasit nici-o gaura. Am zis sa-l folosesc la crescut o serie de matci. I-am dat o rama portbotci cu larvele aferente. Le-a curatat pe toate. In trecut i-am mai dat si o regina neimperecheata care a disparut. Ieri ma asteptam sa se bezmeticeasca, insa cred ca nu se va bezmetici. I-am dat o rama cu oua si pun pariu ca nu isi trage botci! Ati mai intalnit asemenea situatii? Ce poate fi?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din Iulie 05, 2015, 09:21:52 AM
Am un stup cu probleme. Saptamana trecuta l-am gasit fara pic de puiet. M-am uitat sa vad daca comunica cu vecinul (e model 2 in 1) si nu am gasit nici-o gaura. Am zis sa-l folosesc la crescut o serie de matci. I-am dat o rama portbotci cu larvele aferente. Le-a curatat pe toate. In trecut i-am mai dat si o regina neimperecheata care a disparut. Ieri ma asteptam sa se bezmeticeasca, insa cred ca nu se va bezmetici. I-am dat o rama cu oua si pun pariu ca nu isi trage botci! Ati mai intalnit asemenea situatii? Ce poate fi?
Ai regina in stup.
Ca e viabila ori ba nu ma pot pronunta.
Dar daca nu mai ai puiet,probabil ca o sa ponteze in curand.
Pana nu o elimini in cazul in care nu e viabila nu o sa accepte alta matca si nici botci nu o sa traga.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Saptamana viitoare il scutur tot in fata stupului si ii dau una imperecheata in bigudiu. Daca nu ma inteleg cu el il desfiintez.
Tot ieri am gasit botci de difertie varste in stupi asa ca am mai facut ceva roi. Am inceput sa ii ajut deja cu miere si sirop. Desi e tarziu, sper sa iasa ceva. E tarziu, in opinia voastra? Niciodata nu am facut roi asa tarziu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Nu este târziu, mai sunt 4 luni de activitate cel putin.

oroles

Citat din: G. Iulian din Iulie 05, 2015, 05:33:38 PM
Nu este târziu, mai sunt 4 luni de activitate cel putin.
Care 4 luni, ca la mine dupa 15 august scade tare mult ponta. De la sfarsitul lui septembrie ies din ce in ce mai rar afara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Prietene,
Roii in Mai se fac pe doua rame,in Iunie pe 3,in Iulie pe 4 rame cu puiet gata de eclozionare daca se fac pe aceiasi locatie.
Altfel se depopuleaza.Daca se respecta asta ramane hrana asigurata si ajutor cu rame cu puiet daca e nevoie.
Altfel in toamna faci unificari chinuind albinele degeaba............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: oroles din Iulie 05, 2015, 09:21:52 AM
Am un stup cu probleme. Saptamana trecuta l-am gasit fara pic de puiet. M-am uitat sa vad daca comunica cu vecinul (e model 2 in 1) si nu am gasit nici-o gaura. Am zis sa-l folosesc la crescut o serie de matci. I-am dat o rama portbotci cu larvele aferente. Le-a curatat pe toate. In trecut i-am mai dat si o regina neimperecheata care a disparut. Ieri ma asteptam sa se bezmeticeasca, insa cred ca nu se va bezmetici. I-am dat o rama cu oua si pun pariu ca nu isi trage botci! Ati mai intalnit asemenea situatii? Ce poate fi?

  Eu cred ca unele albine fac naveta (de la urdins la urdinis) si aduc substanta de matca de la familia vecina. Am mai scris despre asta. Si matci fecundate va primi foarte greu in aceasta situatie. Daca il muti in alta locatie atunci vei reusi, desi albina mai imbatranita din el accepta mai greu acum regina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Citat din: oroles din Iulie 05, 2015, 10:17:41 PM
Citat din: G. Iulian din Iulie 05, 2015, 05:33:38 PM
Nu este târziu, mai sunt 4 luni de activitate cel putin.
Care 4 luni, ca la mine dupa 15 august scade tare mult ponta. De la sfarsitul lui septembrie ies din ce in ce mai rar afara.
Mai dar tu stai la POLUL NORD ? :D :P
Sanatate tuturor apicultorilor

marian sima

Cred ca Oroles relateaza din cea ce a abservat,daca albina nu gaseste nectar si polen nu mai paraseste stupul si activitatea de la urdinis inceteaza foarte mult,acest comportament nu e dat de temperatura ci din lipsa de cules.

oroles

Eu stau in  Bacau, dar am stupina intr-o zona a judetului foarte friguroasa. E a treia zona friguroasa a tarii dupa Intorsura Buzaului si Depresiunea Ciucului. Chestia legata de cules este adevarata. Eu la 15 august trec deja la restrangeri. Ii las pe 5-8 rame si sunt sigur ca nu se blocheaza. Anul acesta pare a fi unul mai special.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

CATALIN_CJ

Am o familie care a schimbat matca am văzuto pe ce noua la un moment dat. După circa o săptămână am verificat iar familia și albinele plângeau groaznic am cumpărat matca împerecheată dar când să leo dau am văzut oua în botci ouă peste păstură și erau și cite 2 în celulă.Albinele plîng în continuare matcă nu am văzut deși mam tot chiorît vreo oră pe rame. Întrebarea cea mare era bezmetică sau nu? Am dat 6 rame de albine la roi lam desfințat mia fost frică să dau matca tînără să nu mio omoare cumva.

bucovineanu

Ai procedat corect. Sigur era bezmetica. Chiar daca nu incepeau albinele sa oua, era cu semnul intrebarii daca primeau regina. Cu cat stau mai mult orfane cu atat sunt mai greu de redresat.