Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Esti cam aproape. Incerca sa ii muti dincolo de padure, sa te duci macar la 4km

cipik

Eu i-am mutat la rapiat la circa 1.5 km in linie dreapta lasand pe vatra cel mai slab sa colecteze eventualele culegatoare.
A doua zi bazaiau cateva albine pe locurile unde erau stupi dar nu au am vazut o crestere a populatiei la cel ramas acasa asa ca la mine pot sa spun ca nu am pierdut culegatoare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Poate sunt cazuri si cazuri. Eu sincer nu as muta la distanta asa mica

paul1

Am mutat eu la rapita (anul trecut) la 2,5 km in linie dreapta (aproximativ) si a doua zi era negru de albina pe vechea locatie. M-am dus si am adus acasa 2 familii (cele mai slabe) si am colectat toata culegatoarea. Asa ca ... atentie la distante !
Am si eu o problema ... am dus sambata noaptea stupii la rapita . Asta seara m-am dus sa vad cum sta treaba. Constat cu maxima stupoare ca la doi stupi am uitat sa le deschid urdinisul. Am transpirat instant. Cand am deschis urdinisurile ... n-a iesit nici o albina. Am ridicat capacele si ... albina era vie (n-am vazut nici pe fundul stupilor albina moarta) numai ca ... se misca foarte lent (cam ca iarna). Nu am avut curaj sa umblu printre rame. Ce credeti, a fost afectata iremediabil acea albina ? E posibil sa fi fost afectate reginele ? Mentionez ca nu am funduri AV la stupi.

happy

Stai linistit ca isi revine,eu am uitat anul trecut 5 zile un stup inchis si nu a avut nimic pe moment.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Dan Pașca

daca au avut hrana nu au absolut nimic,daca ai avut ventilatie in capac,Inainte cand eram asociat cu stuparul batran de la care am invatat foarte multe,a uitat vreo trei stupi la Salcam de joia pana Sambata,deci aproape 3 zile,fara funduri AV numai ca sistemul nostru de lazi e capac total cu plasa pt aerisire.Multe din ele favute de domnul Ardelean(Respect) prim 2002,2003  si inca sunt bune de pastoral

RazvanTi

Citat din: happy din Mai 13, 2015, 11:58:18 PM
Stai linistit ca isi revine,eu am uitat anul trecut 5 zile un stup inchis si nu a avut nimic pe moment.
deci sa intelegem ca a sucombat mai tarziu?!?!?!?  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

 Am doua intrebari:
1. Cum imi dau seama ca o botca e buna si ca are ceva in ea? M-am uitat in zare la soare si nu am vazut mare lucru. Am mai avut botci rasuflate. Asta este capacita si crescuta bine.
2. A doua am uitat-o. ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Mi-am adus aminte. Am vreo cativa stupi pe 12 rame blocati cu miere. Nu am cat la ei si nici posibilitate sa fac roiuri.  Cum sa ii deblochez? Sa dau rame cu putin puiet la centrifuga nu am cum. Vad ca au construit si botci intens. Nu sunt ouate inca. Ce ma sfatuiti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

happy

Citat din: RazvanTi din Mai 14, 2015, 01:14:46 PM
Citat din: happy din Mai 13, 2015, 11:58:18 PM
Stai linistit ca isi revine,eu am uitat anul trecut 5 zile un stup inchis si nu a avut nimic pe moment.
deci sa intelegem ca a sucombat mai tarziu?!?!?!?  :razz:
M-am exprimat gresit,familia s-a dezvoltat normal dupa acel incident.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marian sima

Oroles botca care are matca in ea se inegreste pe interior deoarece matca tinde spre maturitate,la gura botci mature se va observa forma perfecta de cerc pe unde va iesi matca.

In imagini botci altoite pe o foita de fagure,botcile de ceara au fost integrate perfect in fagure dupa cum se vede si la botcile neluate in crestere,botcile au fost luate in crestere in stup cu matca ,daca se foloseste trensvazarea umeda creste nr de botci luate in lucru.


Kiwi Bee

Citat din: oroles din Mai 29, 2015, 10:37:50 PM
Mi-am adus aminte. Am vreo cativa stupi pe 12 rame blocati cu miere. Nu am cat la ei si nici posibilitate sa fac roiuri.  Cum sa ii deblochez? Sa dau rame cu putin puiet la centrifuga nu am cum. Vad ca au construit si botci intens. Nu sunt ouate inca. Ce ma sfatuiti?

Scoti vreo 4 rame care au cel mai mult miere. Decupezi fagurii, si partea cu puiet o dai la gaini iar unde ai miere o treci prin tifon.
Pui foita noua in cel 4 rame si spargi cuibul cu ele.
Metoda este cam laborioasa si castigi putin timp, caci este doar temporar. Se pare ca ai colonii puternice care ati lucra la greu.

O alta metoda ar fi daca este cineva dispus sati cumpere niste roi. Adica sati dea ei cutia cu rame noi sau faguri trasi si tu formezi roii in cutiile lor cu matca de la tine.
Cunosti pe cineva care vinde sau unul care produce stupi in zona ta si ati dai citiva stupi cu posibilitatea sa platesti mai tirziu?
Formezi roii in acei stupi si le vinzi la un pretz de sar 10 persoane sa ti le cumpere iar tu il platesti pe cel care tia vindut stupii si ati mai ramine si tie putin iar acesti stupi care ati sint blocati nu vor suferi.

Solutie perfecta nu este caci nu esti pregatit pt situatie. Incearca vreuna din posibilitati. Bafta.

oroles

Multumesc baieti!
Kiwi Ber. Cred ca solutia ta e buna. Daca are putin puiet si o dau la centrifuga cu tot cu puiet si apoi strecor prin sita si tifon exista vreun risc pentru miere? Apoi descapacesc folosins cutitul si le dau sa curete. Mierea mai e buna?

Cu stupii e mai greu. Oricine mi i-ar da nu mi-i da si vopsiti. Pana ii vopsesti iti vine rau. Ieri am mai reconditionat niste lazi vechi. Mi-a luat 3 zile in total pentru 3 lazi. O zi curatatul si reparat funduri si capace. O zi curatatul vopselei si chituitul. Si inca o zi vopsitul. Bine ca am mai facut cate ceva pe langa astea. Mai am doua cutii la care trebuie sa mai lucrez la capace, sa le dau niste chit si vopsea si msi merg cativa ani. Am mai vandut si cateva roiuri din stupii astia mici. I-am spart din 2 in 2 rame ncu foita cand a fost timpul si uite ca tot blocati sunt.

Voi pune poze cu rezultatele reconditionarilor de ieri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

somnul ratiunii naste monstri

mihai.vr

O intrebare:
Cu totii folosim metoda scuturatului ramei pentru a vedea daca picura nectar, adica daca e cules. Cat timp continua sa picure nectar din rama la scuturare? Daca am presupune ca de azi nu mai exista nici un strop de nectar adus in stup, in cate zile e ventilata/maturata suficient mierea incat sa nu mai picure din rama?
Nu stiu daca se poate calcula exact, pentru ca deobicei este ceva cules de intretinere, dar cu aproximatie...