Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Am vrut sa ma lamuresc la alte aspecte.
Daca elimin matca din familia care isi trage botci dar inca nu a roit, pun betisoare cu feromon QMP, si raman 2 sau mai multe botci ce se intampla cand ies tinerele matci? Roiesc sau prima preia controlul? Cum se comporta la culesul de salcam o familie ce nu are regina dar are feromon disponibil sau botca?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

 Vezi ca daca ramane o botca si matca batrana, familia iti poate roi linistit cu matca batrana (daca e suficient de puternic si matca e capabila sa zboare).
Comportarea in prezenta substantei de matca doar o pot presupune, ca nu am folosit. Oricum daca are botci, presupun ca substanta de matca mai dazorienteaza albinele si grija purtata botcilor este mai mica. De cules, o familie care are putin puiet necapacit are mai multe albine disponibile pentru cules de nectar si de prelucrat acest nectar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Salutare!

Vin si eu cu intrebarea zilei de astazi. Sambata urmeaza sa pun un cat la doua familii. Am 5 familii in stupi verticali care au cat de 1/2. Din astia 5 abia 2 au ajuns sa ocupe toate cele 10 rame din cuib. Nu e o rusine, e o particularitate a zonei in care am stupina. Degeaba incerc eu sa ma tin de cei din vest ca nu merge... :) Pana acum am stuparit doar cu orizontali de 20 de rame si de aceea nu prea stiu mare lucru despre verticali. Deci, urmeaza sa dau primul cat sambata.  Am vazut ca o parte dintre colegi pun folie peste cuib si lasa o fanta, apoi deasupra vin cu catul cu ramele. Sunt unii care nu le pun nimic. Mentionez ca ramele pe care le dau sunt necladite.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

ai cat cu rame de jumatate./.??..sau cu 3/4...??

Eu cum apare cules  sa sara de 1 kg/zi pun catul, cam in a doua saptamina la rapita....... am caturi de 1/2 redus . Pun catul chiar daca fami8lia este pe 8 rame . Jos umplu de rame ca familia sa se dezvolte pe orizontala ...iar in cat sa depoziteze nectarul .

MirceaCalin

Folia se poate pune pentru cine nu foloseşte podişor sau podişorul e sub forma aceea de ramă cu plasă, pentru ca în cuib să se păstreze căldura şi din doici să se facă mai multe culegătoare.
Pentru podişorul tip cutie/telescopic n-ar fi nevoie de folie... 

oroles

Citat din: bio din Mai 07, 2015, 10:07:04 PM
ai cat cu rame de jumatate./.??..sau cu 3/4...??

Eu cum apare cules  sa sara de 1 kg/zi pun catul, cam in a doua saptamina la rapita....... am caturi de 1/2 redus . Pun catul chiar daca fami8lia este pe 8 rame . Jos umplu de rame ca familia sa se dezvolte pe orizontala ...iar in cat sa depoziteze nectarul .
Ramele de cat sunt   1/2. Una din familii e pe 9 rame. Are si hranitorul insa saptamana asta ridic hranitorul in cat si mai extind cu o rama cuibul. E dughit de albina. Mai am unul pe 8 rame cum zice Bio si vreau sa ii adaug catul si astuia numai ca e mai slab la capitolul albina. Podisorul este cu plasa insa tin gaura in mare parte acoperita cu polistiren. Nu folosesc  cantarul si deci nu stiu ce sporuri am. Cert este ca au bagat ceva si am rame de care nu am vazut pana acum cu miere in nicio primavara. E drept ca le-am indopat si cu zahar. Pana la urma cred ca voi folosi folia intre caturi cum povestea domnul Filip odata. La astia slabi as putea baga si eu ramele in completare jos in cuib si sa adaug catul cum zice Nelu insa nu se blocheaza? Cum dai ramele, dupa ultima cu puiet?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: Cipi din Mai 05, 2015, 08:49:08 AM
Daca familia nu a apucat inca sa roiasca si omoram matca batrana, cate botci lasam, una sau doua?

Nu fa asta - familia nu va iesi din friguri. Tot va incerca sa roiasca cu viitoarele matci. Toata luna Mai si Iunie iti va fi compromisa. Ti-o spun din experienta.

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Mai 07, 2015, 09:42:57 PM
Salutare!

Vin si eu cu intrebarea zilei de astazi. Sambata urmeaza sa pun un cat la doua familii. Am 5 familii in stupi verticali care au cat de 1/2. Din astia 5 abia 2 au ajuns sa ocupe toate cele 10 rame din cuib. Nu e o rusine, e o particularitate a zonei in care am stupina. Degeaba incerc eu sa ma tin de cei din vest ca nu merge... :) Pana acum am stuparit doar cu orizontali de 20 de rame si de aceea nu prea stiu mare lucru despre verticali. Deci, urmeaza sa dau primul cat sambata.  Am vazut ca o parte dintre colegi pun folie peste cuib si lasa o fanta, apoi deasupra vin cu catul cu ramele. Sunt unii care nu le pun nimic. Mentionez ca ramele pe care le dau sunt necladite.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Parerea mea este sa pui catul fara nici o folie, familia se va dezvcolta oricum de acum incolo.Nu pierde timpul sa le bagi catul cu rame putine, nu se merita, baga catul plin cu rame.
  Eu am iernat iarna asta albinele intr-o zona montana,990m altitudine, acolo abia acum infloreste papadia.Totusi matcile care au fost bune au umplut stupii de albina, nu este o diferenta prea mare fata de iernarea la ses. Cele mai slabute nu au reusit asta. Deci o sa continui selectia, pentru ca sa am familii cat mai puternice. Deci eu iti sugerez sa faci selectie, sa tragi matci din familii bune, astea iti vor da apoi familii tari.
Va salut.

happy

#608
Citat din: bio din Mai 07, 2015, 10:07:04 PM
ai cat cu rame de jumatate./.??..sau cu 3/4...??

Eu cum apare cules  sa sara de 1 kg/zi pun catul, cam in a doua saptamina la rapita....... am caturi de 1/2 redus . Pun catul chiar daca fami8lia este pe 8 rame . Jos umplu de rame ca familia sa se dezvolte pe orizontala ...iar in cat sa depoziteze nectarul .
Eu le-am pus caturi fara folie sau podisor special.Este nevoie si de gratie Hanneman sa nu urce matca in cat?Este primul an cand pun caturile,anul trecut le-am avut slabe tare!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

oroles

Citat din: stefan1 din Mai 04, 2015, 03:40:35 AM


Nu da drumul la regina intr-o familie care are botci! Ai toate sansele sa ti-o omoare. Da rama cu botci la alta familie.
Azi, mort de curiozitate sa vad ce s-a intamplat cu regina data intre botci am deschis cateva minute stupul, desi era pe inserat. Regina e bine, oua frumos si nu dadea semne ca ar fi fost neacceptata de albine. Teoria ca teoria, insa practica e altceva. Oi fi eu mai norocos...

Din comoditate voi da ramele fara folie intre caturi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Probabil acele botci nu erau botci de roire, ci botci de schimbare. Daca familia avea de gand sa roiasca, categoric nu accepta regina.

oroles

Dar am spus ca nu erau botci de roire ci botci de salvare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Mai 07, 2015, 09:42:57 PM
Salutare!

Vin si eu cu intrebarea zilei de astazi. Sambata urmeaza sa pun un cat la doua familii. Am 5 familii in stupi verticali care au cat de 1/2. Din astia 5 abia 2 au ajuns sa ocupe toate cele 10 rame din cuib. Nu e o rusine, e o particularitate a zonei in care am stupina. Degeaba incerc eu sa ma tin de cei din vest ca nu merge... :) Pana acum am stuparit doar cu orizontali de 20 de rame si de aceea nu prea stiu mare lucru despre verticali. Deci, urmeaza sa dau primul cat sambata.  Am vazut ca o parte dintre colegi pun folie peste cuib si lasa o fanta, apoi deasupra vin cu catul cu ramele. Sunt unii care nu le pun nimic. Mentionez ca ramele pe care le dau sunt necladite.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Eu anull asta am de gand sa pun in cat doar atatea rame cate am in cuib daca voi avea stupi slabi in 2 saptamani cand incepe Salcamul. Deci daca am 7 rame + diafragma, pun in cat 7-8 rame. Sa vedem cum vor reactiona.

happy

Citat din: Muntoiu Radu din Mai 09, 2015, 01:57:11 PM
Eu anull asta am de gand sa pun in cat doar atatea rame cate am in cuib daca voi avea stupi slabi in 2 saptamani cand incepe Salcamul. Deci daca am 7 rame + diafragma, pun in cat 7-8 rame. Sa vedem cum vor reactiona.
Cred ca este o solutie nerealista.Mai intai umple cutia cu puiet si apoi pune catul,albina nu va urca in cat sigur cat de mult cules ar avea.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cornelioandanciu

Citat din: happy din Mai 09, 2015, 08:27:38 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Mai 09, 2015, 01:57:11 PM
Eu anull asta am de gand sa pun in cat doar atatea rame cate am in cuib daca voi avea stupi slabi in 2 saptamani cand incepe Salcamul. Deci daca am 7 rame + diafragma, pun in cat 7-8 rame. Sa vedem cum vor reactiona.
Cred ca este o solutie nerealista.Mai intai umple cutia cu puiet si apoi pune catul,albina nu va urca in cat sigur cat de mult cules ar avea.
Eu am uitat asa doua corpuri de multietajat cu rame si sus si jos, nu-mi mai aduc aminte exact cate, in jur de cinci. Au urcat in cat, ca nu au avut incotro, au bagat puiet si acolo, asa i-am iernat pe doua corpuri, au iesit foarte bine din iarna. Daca corpul de jos este pe rama normala si cel de sus pe rama de ME sau mai mica, jumatate de exemplu, nu cred ca este  o idee  buna ideea lui Radu. Mai bine in cazul asta sa lase corpul de jos sa se umple bine, apoi sa puna catul.
Va salut.