Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

claudiu_tgv

Daca mai permiteti inca o opinie... eu consider ca acest forum se vrea a fi unul didactic, si cred ca o dezbatere a unui subiect este benefica si interesanta totodata. Atacurile/jicnirile nu isi au rostul si nu prea cred ca intereseaza pe cineva, pe mine cel putin - fiind nou pe forum - nu.

In ce priveste afisarea datelor personale, parerea mea e ca ar trebui sa se vada localizarea user-ului pentru a intelege de ex. unde este vremea buna/rea, unde a inflorit salcamul, etc. Asta in cazul in care nu se face pastoral, altfel ar trebui actualizat mereu la profil.   

Toate cele bune si sa avem toti o primavara frumoasa si va spun de acum Paste Fericit!

pharaonu75

Fratilor, intru acum pe forum si ce vad? Scandal iscat din nimic! Ii dau dreptate lui Romikele si nu pentru ca este admin sau pentru ca il cunosc personal... Ii dau dreptate pentru ca stiu cata munca este la forum, ce resurse de timp, financiare si cati nervi iti toceste... Are dreptate si in privinta raportarii mesajului postat de bmdna. Desi am lipsit de pe forum, am cautat si am gasit raportul de moderare efectuat de catre un coleg... Ca admin, Romikele trebuia sa ii dea curs... Ca a fost inteles intr-un fel sau altul, acest demers nu a s-a dorit un atac/amenintare a vreunui membru, ci o readucere a lucrurilor la nirmal: un dialog in limitele regulamentului, civilizat, fara orgolii... In plus, daca cineva de pe forum vrea sa isi aminteasca, no am mai solicitat in cateva randuri ca fiecare membru sa isi completeze la profil anumite date (localitate, varsta) pentru ca fiecare sa isi faca o imagine cat mai corecta despre partenerul de discutie, despre zona acestuia, despre specificul reliefului, vegetatiei, epoca de inflorire a plantelor. Si eu il cunosc personal pe dl Ardelean si am vazut si stupii facuti de domnia sa. Stiu si ca face pastoral pe sute de km, de la Alba la Calafat. Pe dl. bmdna nu il cunosc, si nu stiam decat ca este din Neamt (asta am vazut la profil).
Consider ca din orgoliu s-a ajuns la o discutie cu putine scantei, care s-a incheiat barbateste intre cei doi, fara resentimente. Cine a avut dreptate? Cine a inceput? Pentru mine nu mai conteaza, atat timp cat cei doi au ajuns la "pace". Nu este o placere sa stergi mesaje, sa impaci "si capra si varza", sa muncesti zi si noapte pentru a tine pe linia de plutire un forum, sa dai bani din buzunar pentru asta, sa nu ai timp liber, asta si cand ai probleme de sanatate, de aceea ii inteleg supararea lui Romikele. Forumul asta, bun sau rau, exista datorita lui.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

na apai daca ati lamurit problema va rog linistitiva si treceti la treburi mai serioase !
chiar va rog ii vinerea mare se aproprie pastele mele si sper ca pina la pastele noastre toata lumea va zimbi si va merge treaba ca si inainte  ^:)^
tot respectul tuturor celor care posteaza pe acest forum dar nimeni sa nu uite ca niciunul din noi nu sintem perfecti asa ca.............va  :hi:

bucovineanu

Acum ca incidentul este inchis imi spun si eu parerea. Pe dl Ardelean il cunosc numai de pe net. Pe dl bdma l-am intalnit la targul de la Iasi, am discutat cu dansul si mi-am dat seama ca desi se ocupa de albine de putini ani se apropie de albine cu multa pricepere si este deschis la nou. Imi facusem o parere si din postarile referitoare la izolarea reginei. Referitor la incidentul de mai sus sunt intru totul de acord cu cele spuse de Stefan. Fiecare dintre noi avem uneori zile mai bune sau mai rele. Acum cand totul s-a incheiat, cred ca toate vor intra in normal si vom merge inainte, la fel ca si pana acum.

marian sima

Tot nu v-ati lasat de da-stea.Mai maturizativa si voi o-data. :rotfl: :rotfl: :rotfl: =))

Romikele lumea e lume nu ai ce-i face priveste lucrurile mai distantat nu mai pune la suflet.

marian sima

Sa fim sanatosi pana atunci si atunci vedem noi ce facem.
Crezi ca pana acum am dat mana numai cu simpatizanti?
Cu Fullfit 46 chiar nu-mi aduc aminte sa fi avut dialoguri ,asta nu inseamna ca nu putem sa ne strangem mana. :)

cipik

Salut.
Întrebare: Are cineva nevoie de rame cu miere?
Le da un prieten la schimb cu rame de albina( bineinteles la vara ). Este miere din caturi. Schimbul se face la mica intelegere, convenabil pt ambel parti.
Acum sa vedem daca se risca cineva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

Nu cred ca cineva e dispus sa riste un astfel de schimb. Si nici nu este indicat cel putin din doua motive: zaharul e foarte ieftin si cine vrea sa stimuleze familiile o poate face cu sirop. Al doilea motiv e faptul ca introducand rame din alta stupina, te poti procopsi cu nu stiu ce boala.

cipik

Tocmai de aia am zis daca se risca cineva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: cipik din Aprilie 06, 2015, 06:56:02 PM
Salut.
Întrebare: Are cineva nevoie de rame cu miere?
Le da un prieten la schimb cu rame de albina( bineinteles la vara ). Este miere din caturi. Schimbul se face la mica intelegere, convenabil pt ambel parti.
Acum sa vedem daca se risca cineva.

  Oferta ar fi avut cat de cat sanse daca se facea toamna tarziu, pentru stuparii prinsi cu unele familii fara rezerve, dar daca nu cunosti donatorul riscurile pe care ti le asumi sunt mari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am un stup foarte slab. E drept ca nu l-am ajutat nici eu cu puiet. A fost prins din copac, deci poate avea o matca batrana. Cand l-am prins avea putina albina, ce-i drept. Cert este ca nu se dezvolta. De trecut a trecut iarna cu bine fara prea mult ajutor. I-am mai dat si ceva mancare in primavara. Problema e ca nu se dezvolta. Nu imi dau seama daca matca e de vina. De ouat oua compact, fara trantori multi. Daca mut stupul pe locul altuia mai puternic sa il ajut cu culegatoare, am vreo sansa de izbanda? Nici puiet nu i-as da deoarece exista riscul sa raceasca. La mine in zona serile inca sunt friguroase.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Aprilie 29, 2015, 04:27:13 PM
Am un stup foarte slab. E drept ca nu l-am ajutat nici eu cu puiet. A fost prins din copac, deci poate avea o matca batrana. Cand l-am prins avea putina albina, ce-i drept. Cert este ca nu se dezvolta. De trecut a trecut iarna cu bine fara prea mult ajutor. I-am mai dat si ceva mancare in primavara. Problema e ca nu se dezvolta. Nu imi dau seama daca matca e de vina. De ouat oua compact, fara trantori multi. Daca mut stupul pe locul altuia mai puternic sa il ajut cu culegatoare, am vreo sansa de izbanda? Nici puiet nu i-as da deoarece exista riscul sa raceasca. La mine in zona serile inca sunt friguroase.
Pe cate rame este acum? dai o rama pentru puterea lui cu puiet gata de eclozare de o familie puternica si peste 4-5 zile ii mai dai una( un sut in fund un pas inainte) cat de frig 7-10 grade nu?
Sanatate tuturor apicultorilor

bmdna

Citat din: oroles din Aprilie 29, 2015, 04:27:13 PM
Am un stup foarte slab. E drept ca nu l-am ajutat nici eu cu puiet. A fost prins din copac, deci poate avea o matca batrana. Cand l-am prins avea putina albina, ce-i drept. Cert este ca nu se dezvolta. De trecut a trecut iarna cu bine fara prea mult ajutor. I-am mai dat si ceva mancare in primavara. Problema e ca nu se dezvolta. Nu imi dau seama daca matca e de vina. De ouat oua compact, fara trantori multi. Daca mut stupul pe locul altuia mai puternic sa il ajut cu culegatoare, am vreo sansa de izbanda? Nici puiet nu i-as da deoarece exista riscul sa raceasca. La mine in zona serile inca sunt friguroase.
Daca familia e sanatoasa, eu cred ca poti sa faci urmatioarea chestie ca sa-l ajuti: Iei o rama cu puiet necapacit din el si o dai unui stup mai bun, iei din stupul bun o rama cu puiet la eclozionare si o pui in stupul slab, in locul celei cu puiet necapacit. Normal, ambele rame se scutura de albina acoperitoare. Peste o saptamana se poate repeta manevra, cu o rama din alt stup. Atentie, asta functioneaza numai daca stii ca familia respectiva este sanatoasa, altfel risti sa imbolnavesti si stupul bun.

Daca vrei sa ii schimbi locul cu al unuia puternic, exista sansa ca albinele culegatoare sa atace matca sau sa incerce sa o schimbe. In acest caz, este bine ca sa scuturi toate ramele care contin larve (puiet necapcit si oua) si sa le dai altor familii. Iei din alt stup o rama cu puiet capacit care eclozioneaza si care nu are oua sau larve. Folosesti o cusca metalica din aceea rotunda si pui matca sub ea, pe aceasta rama, prinzand si un petec din care ies albine tinere. Completezi cu rame crescute in rest. Se lasa matca asa doua zile, dupa doua zile se deschide stupul usor si se desface cusca la un capat, ca sa iasa matca. In aceste doua zile ea este hranita si sub cusca incepe sa oua. Metoda asta e mai laborioasa si merita aplicata atunci cand stii ca matca e buna si nu vrei sa risti sa ti-o inghesuie culegatoarele straine. Aceasta metoda este o metoda cu rezultate bune si cand se doreste schimbarea matcii. Succesul este destul de mare. E posibil sa nu fi fost clar in exprimare, daca cineva este interesat, pot discuta detalii.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Aprilie 29, 2015, 04:27:13 PM
Am un stup foarte slab. E drept ca nu l-am ajutat nici eu cu puiet. A fost prins din copac, deci poate avea o matca batrana. Cand l-am prins avea putina albina, ce-i drept. Cert este ca nu se dezvolta. De trecut a trecut iarna cu bine fara prea mult ajutor. I-am mai dat si ceva mancare in primavara. Problema e ca nu se dezvolta. Nu imi dau seama daca matca e de vina. De ouat oua compact, fara trantori multi. Daca mut stupul pe locul altuia mai puternic sa il ajut cu culegatoare, am vreo sansa de izbanda? Nici puiet nu i-as da deoarece exista riscul sa raceasca. La mine in zona serile inca sunt friguroase.

Am schimbat intre ei 2 stupi in Martie - cel mai slab (era pe 5 rame dar daca nu-i schimbamm locul trebuia restrans pe 4; pierduse cea mai multa albina peste iarna - vreo 2 intervale) si cel mai puternic (era pe 7 rame; in Martie avea deja destula albina noua si albina veche era in mare parte culegatoare). Cel mai slab (acum pe 9 rae) si-a revenit si acum este un stup mediu. Cel mai bun  (acum pe 8 rame)nu o sa imi mai roiasca inainte de salcam, dar a stagnat vreo 3 saptamani dupa mutare pana a eclozat alnbina noua si acum e printre cei mai slabi.
Nu sunt multumit de faptul ca cel puternic a ramas asa mult in urma, dar sunt multumit ca nu o sa imi mai roiasca asa repede. Si sunt multumit si de faptul ca cel slab va face fata la salcam. Daca nu ii inlocuiam aveam acum unul super tare si o matza lesinata. Acum am 2 medii si (sper) buni de salcam.

Tu trebuie sa stii mai bine daca merita facuta inversia acum. In cele 3 saptamani pana la salcam cel puternic va stagna probabil, dar va aduna miere (albina tanara de acum va fi culegatoare). Cel slab nu se stie sigur daca va culege ceva la salcam - culegatoarea nou-venita probabil va muri pana atunci si daca nu are nimic care sa vina din spate ai facut conversia degeaba (daca salcamul e tinta ta).

oroles

Vi s-a intamplat vreodata sa vi se strice mierea in rame? Adica sa se acreasca?! Am vorbit azi cu un stupar si mi-a zis ca mierea se poate strica in rame in situatia in care albinele nu pot capaci mierea din cauza conditiilor meteo...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani