Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

incet cu pianu pe scari ca se dezacordeaza !   :smile:

romikele

Dacă pe ioanardelean am avut plăcerea să-l cunosc personal și să-i strâng mâna, tu stimate bmdna ești în acest moment un ilustru anonim care afirmă că ar fi din Piatra Neamț.
Se pare că ai mari carențe la purtare, deoarece ataci persoane pe care nu le cunoști, ioanardelean fiind unul din cei mai experimentați apicultori de pe forum și un artist în confecționrea stupilor.
Ai de făcut doi pași, până la următoarea postare:
1. Îți ceri scuze lui ioanardelean55, și
2. Îțî completezi profilul cu datele lipsă, cum ar fi anul nașterii.

În caz contrar, vei deveni un ilustru cititor al forumului...

bmdna

Domnule Romikele,
1. Eu nu l-am atacat pe dl. Ardelean, I-am raspuns pe masura. Dealtfel, pe alte subiecte chiar m-a aplaudat. Nu am spus nimic despre arta domniei sale de a face stupi. Inteleg ca este foarte apreciat si nu am vrut si nici nu-I voi critica stupii.
2. Am inteles ca daca nu ma cunoasteti eu sint mai putin egal decat domnul Ardelean. Imi cer scuze ca nu am stiut asta dar acum stiu si nu va voi mai supara.
3. Va deranjeaza ca nu am scris anul nasterii. Il spun aici - este 1969 si chiar sint din Piatra Neamt, ma rog, locuiesc in Piatra Neamt.
4. Daca verificati ce am postat eu o sa observati ca am respectat pe toti care m-au respectat, nu am folosit un limbaj trivial, nu am persiflat pe nimeni, nu l-am trimis la gradinita.
5. A fi un ilustru cititor al acestui forum nu este o rusine. I-am fost cititor din 2011 incoace si pot sa spun ca am invatat multe de aici. Ca multi altii, nu ama vut curajul sa scriu pana nu am considerat ca sint pregatit.
6. Probabil ma suspectati ca as fi vreo drona, cineva care, ca la fotbal, intra pe stadion dar nu e interest de meci. Va spun ca sint foarte real si nu am nicio intentie ascunsa. Sint un om obisnuit care isi vede de treaba lui.
7. Pentru ca mi-ati cerut-o, imi cer scuze domnului Ardelean. Pe bune.
8. Daca dumneavoastra considerati ca nu merit sa postez pe acest forum, am sa accept decizia dumneavoastra fara niciun comentariu. Aveti tot dreptul sa decideti cine posteaza, ar fi chiar culmea sa ca eu sa ma supar.
9. Mai aveam un pic si ajungeam la numarul lui Gica Hagi. Nu am sa mai completez nimic la profil. Mi-ati lasat un gust amar. Cred ca o sa ma fac cititor al acestui forum oricum.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

Un gust amar mi-a fost lasat de postarea ta. Nu am cum sa te fac pe aceasta cale sa intelegi care sunt adevaratele intentii ale postarii mele de mai sus, dar voi incerca, tot pe puncte:
1. In fapt cerintele respective se adreseaza tuturor, s-a intamplat sa fii un exemplu...
2. Cum postarea ta la adresa lui ioanardelean, chiar a fost nepotrivita, fapt ce a dus la raportarea sa de catre alti membri, nu puteam lasa totul fara replica.
3. Apreciez si chiar felicit ultima ta interventie, desi agreez mai putin ultimul punct, dar cum lucrurile au fost lamurite (sper!), nu ai de ce sa-ti faci sange rau si rugamintea mea e sa continui sa postezi fara retineri, mai ales ca unele interventii au fost apreciate de seniori ai forumului.

ioanardelean55

#559
 Nu e nevoie de scuze toate trec de la sine ,  , Daca eu stau rau cu limba romana ......... asta ce inseamna ;ar fi chiar culmea sa ca eu sa ma supar. :uimit: Nu vreau sa comentezi asta ,  pentru mine e clar , ce vreau insa e sa primesc raspuns la intrebarile puse , nu sint suparat si nici nu ma supar sint dispus sa discutam in continuare despre gatie ,pentru - ca in viitor se pare ca vom fi obligati sa o folosim .

ciucur

 :offtopic:
Iar apar derapaje pe forum...
Domnule romikele, eu v-am cunoscut personal, v-am strans mana, si va respect pentru experienta dumneavoastra si pentru eforturile depuse ca acest forum sa existe.
Cred insa ca ati gresit in postarea de mai jos. Au fost mici rautati de ambele parti. Nu-i cunosc personal nici pe domnul ardelean si nici pe domnul bmdna.
Ma bucur insa ca ii am colegi de forum pe amandoi. Personal, am de invatat de la ei.
Totusi consider ca 'anonim' (nu ma refer la necompletarea profilului) sau nu ar trebui sa avem acelasi statut in fata regulamentului. Nu sunt in masura sa fac reguli pe forum caci nu eu muncesc foarte mult pentru ca acest forum sa existe, dumneavoastra o faceti. Cred insa ca orice opinie exprimata trebuie bine analizata.
Daca ce am scris dauneaza, faceti-ma cititor.

Citat din: romikele din Aprilie 02, 2015, 08:17:52 PM
Dacă pe ioanardelean am avut plăcerea să-l cunosc personal și să-i strâng mâna, tu stimate bmdna ești în acest moment un ilustru anonim care afirmă că ar fi din Piatra Neamț.
Se pare că ai mari carențe la purtare, deoarece ataci persoane pe care nu le cunoști, ioanardelean fiind unul din cei mai experimentați apicultori de pe forum și un artist în confecționrea stupilor.
Ai de făcut doi pași, până la următoarea postare:
1. Îți ceri scuze lui ioanardelean55, și
2. Îțî completezi profilul cu datele lipsă, cum ar fi anul nașterii.

În caz contrar, vei deveni un ilustru cititor al forumului...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Nu inteleg ce te-a deranjat!
Cine jigneste isi cere scuze si posteaza in continuare, cine nu, isi pierde acest drept.
Inca doua-trei remarci de genul acesta, si forumul isi inceteaza existenta!

stefan1

  Cred ca nu este bine sa fim foarte orgoliosi. Domnul Ioanardelean este cunoscut de multi forumisti (de unii si personal) ca un foarte bun meserias si stupar. Cred insa ca dansul este cel care s-a inflamat prea tare pentru o contrazicere sau o parere contrarie care nu a fost postata cu rautate sau intentie de jignire. Raspunsul D-lui bmdna a fost din pacate si el la suparare. Romikele cred ca a suspectat si o diferenta mare de varsta intre cei doi si de aceea a vrut sa stie anul de nastare. Personal apreciez foarte mult modul cum scrie bmdna si cred ca aduce lucrururi interesante pe forum. Sper ca, fiind vorba de doi oameni intelepti, sa treaca peste acest incident si sa continue sa-si prezinte aici parerile, chiar daca ele sunt contrarii sau chiar singulare.    ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Are dreptate Romichele,daca noi toti,aproximativ, am trecut la profil toate datele de recunoastere unii chiar si nr.de telefon si e-mail nu stiu ce au de ascuns unii care dupa cele postate se pare ca sint doar de a baga batul prin gard si vad ca multi s-au transferat de dincolo unde nu le-a mers.Respect parerea tuturor dar cu respect si mult bun simt. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Citat din: stefan1 din Aprilie 03, 2015, 06:53:05 AM
  Cred ca nu este bine sa fim foarte orgoliosi. Domnul Ioanardelean este cunoscut de multi forumisti (de unii si personal) ca un foarte bun meserias si stupar. Cred insa ca dansul este cel care s-a inflamat prea tare pentru o contrazicere sau o parere contrarie care nu a fost postata cu rautate sau intentie de jignire. Raspunsul D-lui bmdna a fost din pacate si el la suparare. Romikele cred ca a suspectat si o diferenta mare de varsta intre cei doi si de aceea a vrut sa stie anul de nastare. Personal apreciez foarte mult modul cum scrie bmdna si cred ca aduce lucrururi interesante pe forum. Sper ca, fiind vorba de doi oameni intelepti, sa treaca peste acest incident si sa continue sa-si prezinte aici parerile, chiar daca ele sunt contrarii sau chiar singulare.    ^:)^


De acord total cu Stefan 1

bmdna

Buna dimineata dragi colegi!

Domnule Stefan1 sinteti cel mai intelept dintre toti. Nu e bine sa fim orgoliosi, asa este. Dealtfel eu nici nu sint orgolios, am fost desconsiderat, am raspuns cu aceeasi moneda. Mi s-a facut o nedreptate si am reactionat. Am facut apoi un pas inapoi si mi-am cerut scuze.

Mie nu imi place sa fiu in centrul atentiei si as vrea sa aplanez aceasta situatie. Eu consider chestiunea inchisa, mai ales ca am vazut ca dl. Ardelean nu este suparat. Gratia haneman este o scula cu care lucrez si daca cineva este interest de modul meu de lucru, ma poate intreba, dar nu pe acest topic.

Eu am motivele mele sa fiu bmdna dar va asigur ca sint un om si nu vreau sa fac rau nimanui. Totusi, regulile sinte reguli si trebuie sa le respectam. Eu nu as vrea sa incetez sa postez, nu ma pot supara ca vacarul pe sat, dar daca datele pe care le-am dat ma indreptatesc sa fiu doar cititor, am sa accept acest statut. Daca se va considera ca merit sa postez, am sa mai postez.

Va multumesc tuturor si va doresc o zi buna! Si... sa vina caldura aia odata!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

#566
Sa fie clar pentru toata lumea, mai ales pentru dl. ciucur:
1. Eu nu favorizez absolut pe nimeni, dar de prea multe ori s-au depasit limitele bunului simt si am incercat sa tai din fasa orice posibila recidiva.
2. Desi "cazul" s-a finalizat zic eu, in mod civilizat, unii mai continua agitatia, inclusiv pe privat.
3. Pentru mine cel putin, anonim e cel care isi ascunde varsta si locatia, dar agita spiritele inutil. Nu m-ami legat de cei care au motivele lor sa-si ascunda identitatea, dar nu au incalcat minimele reguli de postare, asa ca d-le ciucur, de aici se pare ca ai tras concluzia ca se judeca in mod diferit. De altfel nu-mi amintesc, unde si cu ce ai fost nedreptatit, asa ca te suspectez de coalizare cu dusmanul...
4. Asta e ultima picatura, din acest moment suportul meu pentru apiardeal inceteaza, iar in momentul in care voi mai fi acuzat pe nedrept, si domeniul apiardeal.ro va fi inchis.
Veti avea posibilitatea sa continuati pe noile "apiardealuri" aparute pe facebook, sau alte platforme, pentru a-l submina pe acesta.
Mie mi-a ajuns experienta cu acesta si am ajuns la concluzia ca e o mare prostie sa faci ceva fara un castig material, doar pentru a primi reprosuri.
Faceti voi altceva, mai bun si mai durabil, aici pentru mine aventura apiardeal ia sfarsit!

Sa fiti sanatosi!

ciucur

Citat din: romikele din Aprilie 03, 2015, 09:18:01 AM
Sa fie clar pentru toata lumea, mai ales pentru dl. ciucur:
1. Eu nu favorizez absolut pe nimeni, dar de prea multe ori s-au depasit limitele bunului simt si am incercat sa tai din fasa orice posibila recidiva.
2. Desi "cazul" s-a finalizat zic eu, in mod civilizat, unii mai continua agitatia, inclusiv pe privat.
3. Pentru mine cel putin, anonim e cel care isi ascunde varsta si locatia, dar agita spiritele inutil. Nu m-ami legat de cei care au motivele lor sa-si ascunda identitatea, dar nu au incalcat minimele reguli de postare, asa ca d-le ciucur, de aici se pare ca ai tras concluzia ca se judeca in mod diferit. De altfel nu-mi amintesc, unde si cu ce ai fost nedreptatit, asa ca te suspectez de coalizare cu dusmanul...
4. Asta e ultima picatura, din acest moment suportul meu pentru apiardeal inceteaza, iar in momentul in care voi mai fi acuzat pe nedrept, si domeniul apiardeal.ro va fi inchis.
Veti avea posibilitatea sa continuati pe noile "apiardealuri" aparute pe facebook, sau alte platforme, pentru a-l submina pe acesta.
Mie mi-a ajuns experienta cu acesta si am ajuns la concluzia ca e o mare prostie sa faci ceva fara un castig material, doar pentru a primi reprosuri.
Faceti voi altceva, mai bun si mai durabil, aici pentru mine aventura apiardeal ia sfarsit!

Sa fiti sanatosi!

Domnule Romikele,
Intelegeti pentru Dumnezeu ca daca a fost o observatie sau o critica chiar s-a vrut a fi constructiva. Nu am nimic cu nimeni si nu astept o eventuala gresala pentru a o sublinia. Nu pentru asta traiesc.
1) Ce m-a deranjat (daca se poate spune asa)? Faptul ca lui Ioan Ardelean (pe care il apreciez si il rog pe aceasta cale sa ma scuze ca e numit in exemplul acesta) nu i s-a spus nimic desi a atacat si el. Faptul ca si in trecut unii oameni care aveau vechime mai mare si ii cunosteati si personal au avut o alta greutate in luarea unor decizii de acest gen. Sigur ca atunci cand stii pe cineva si in viata reala ai alta viziune asupra lui. Am apreciat ca de aceasta data raspunsul a fost foarte rapid si a venit si de la Stefan Orban si de la dumneavoastra.
2) Din punctul meu de vedere cazul s-a finalizat civilizat dar nu in conditii de egalitate. Unul si-a cerut scuze, celalalt a zis ca nu se supara si trece peste. Mesaje am trimis doua pe privat. Puteti sa le faceti publice daca doriti. Stiam ca se poate citi ce scriu pe privat daca voiam sa ma feresc, sunam. Nu am lucrat insa ascuns, am dat mesaj privat pentru ca am considerat ca daca postez pe forum e off topic.  Nu vreau sa agit pe nimeni, nu ma caracterizeaza.
3) Nu am fost neindreptatit vreodata pe acest forum. Am 'prostul obicei' sa vorbesc atunci cand cred ca altii au fost neindreptatiti. Asa consider eu. Nu trag pe nimeni la raspundere, imi expun punctul de vedere care la urma urmei poate fi gresit din lipsa tuturor informatiilor. Dar poate fi si correct.
Nu inteleg cine este dusmanul cu care am coalizat. Eu nu vad in aceste conversatii aliati si inamici.
4) Gresiti daca dumneavoastra considereati ca e o chestie capitala observatia mea. E o incercare de imbunatatire. Eu asa o vad. Poate gresesc....
Nu am facebook, si nu ma intereseaza alte 'apiardealuri', nu vreau sa il subminez pe cel adevarat, vreau sa fie mai bun si mai puternic...
Sunt dispus sa cotizez pentru tot ce inseamna acest forum. Spuneti-mi unde o pot face si care ar fi suma corecta pentru un user.
Sunt intru totul de accord cu dumneavoastra ca si voluntariatul merge pana la o limita. Nu vedeti actiunea mea ca un repros, pentru ca nu este . Nu sunt in masura sa ii impun unui om (care munceste enorm si cu abnegatie ca acest forum sa existe uneori chiar in situatii personale mai dificile) ceea ce sa faca. Nu ma pricep la partea de calculatoare si la organizare de forumuri dar daca pot sa fac ceva pentru apiardeal si sa ajut aveti tot sprijinul meu. Daca e nevoie si e mai bine pentru forum, ma retrag.
Pentru a incheia cu subiectul din punctul meu de vedere, nu o sa mai postez decat in locul unde mi-am prezentat activitatea ca incepator in ingrijirea albinelor. Daca va mai fi posibil.

Acum realizez ca v-am suparat desi nu a fost asta intentia postarilor mele si inca cred ca nu ar fi trebuit sa va suparati.
Eu nu sunt suparat si de cate ori merg la albine inevitabil ma gandesc la dumneavoastra intrucat asa cum v-am mai spus am ales catul de 1/2 redus la indicatia dumneavoastra. Lucru pentru care va mai multumesc odata.
Va doresc tuturor multa sanatate!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bmdna

Domnule Romikele,

Imi pare rau pentru situatia de care ma fac vinovat. As da undo la tot ce am facut dar mi-e teama ca nu se poate. Imi pare rau si ca inteleg ca am ajuns "dusmanul". Nu sint interesat sa fiu dusmanul nimanui. Nu am facebook si nu postez pe alte "apiardealuri". Am postat cateva mesaje pe stuparitul, daca cineva este interesa sa vada, am acelasi nume acolo. De ce nu postez in alta parte? Pentru ca 90% din postarile mele contin substanta, munca si timpul meu. In pofida faptului ca aici nu este cea mai fericita functionare (dar forumul functioneaza datorita efortului dumneavoastra) eu am ales sa postez aici pentru ca, cel putin pana cum, atmosfera a fost una prietenoasa. Simt mai multi oameni adevarati.

Eu am venit aici nu sa dezbin, nu sa atac, nu sa fiu arrogant, nu sa agit. Am venit din 2011 ca cititor, sa ma informez, apoi din 2014 cand am considerat ca as avea si eu o contributie mica de adus, am inceput sa scriu. Am avut o rabufnire oarecum necontrolata. Ati cerut sa-mi cer scuze, mi-am cerut. S-a intamplat asta pentru ca eu am un oarece statut, nu am crescut chiar pe camp. Mie nu-mi place sa socializez, nu sint si nu voi fi membru in nicio bisericuta. Daca nu am baut un suc cu nimeni de pe forum, nu inseamna ca dusmanesc pe cineva sau agit.

Nu ma pricep la calculatoare prea bine, asa ca nu as avea cum sa ajut forumul astfel, in schimb, sint de accord sa stabiliti o suma si o platesc. Va rog sa reconsiderati decizia de a renunta la administrarea forumului.  sint de acord sa ma stergeti complet de peste tot si va promit ca nu ma voi mai inregistra sub alt nume, nu am sa agit niciun spirit.

Spuneti de agitatie in privat. Am primit un mesaj si am raspuns. Tonul a fost civilizat atat in mesajul primit cat si cel de raspuns. Delatfel, daca doriti, puteti sa faceti publice toate mesajele mele, atat cele primite cat si cele scrise. NU am nimic de ascuns. Nu am nimic cu nimeni.

Asta este este ce am avut de spus. Si este chiar ultimul mesaj pe aceasta tema. Daca sint inteles, bine, daca nu... am sa ma retrag, dar pe dvs. va rog sa ramaneti.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

G. Iulian

#569
Citat din: bismark din Aprilie 03, 2015, 07:26:29 AM
   Are dreptate Romichele,daca noi toti,aproximativ, am trecut la profil toate datele de recunoastere unii chiar si nr.de telefon si e-mail nu stiu ce au de ascuns unii care dupa cele postate se pare ca sint doar de a baga batul prin gard si vad ca multi s-au transferat de dincolo unde nu le-a mers.Respect parerea tuturor dar cu respect si mult bun simt. Cu respect ^:)^

  =))   =))  Nea Gică eşti vecinul meu şi am fost şi în vizită la tine de câteva ori, dar la profilul matale nu scrie, nici vârsta şi nici localitatea şi nea Mihai " nu te-a certat deloc "   =))  =))  ^:)^ Sănătate nea Gică, în maxim o lună ne revedem  :hi:  Nea Mihai nu te supăra, eu îl necăjesc pe vecinu că îmi este mai aproape.