Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: APIPETRO din Martie 27, 2015, 06:31:52 PM
Multumesc. Anul acesta voi pastra mai putine ramela rezerva...
Ai grija sa nu pastrezi prea putine rame la rezerva. Dupa parerea mea e mai bine sa-ti prisoseasca 10 rame la rezerva decat sa nu=ti ajunga una...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cipik

Asa ceva nu are cum sa prisoseasca, intrebuintari se gasesc, daca nu gasesti ia si noteaza adresa de livrare: Bucuresti, Sect .......................
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

Dupa anul greu ce a trecut putini au rame la rezerva. Si cei care au le pun la soare si le extrag ca cerea de miere e mare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ioanardelean55


  Revenim la gratie ,

   . E nevoie ca la fiecare deplasare in pastoral sa se scoata ,s-au nu.?

bmdna

Gratia se pune cand fammilia depaseste un corp de stup (vorbesc de cazul Dadant, 1/1, vertical) si se scoate dupa ultimul cules. Totul se leaga de motivul pentru care se foloseste. De fapt o lege mai simpla este ca gratia sta atata timp cat ai familia pe mai mult de un corp (iarasi, vorbesc de Dadant 1/1, vertical).
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ioanardelean55


Sa lamurim lucrurile :
   
      Dadat = stupul vertical pe 12 rame mari 1/1 si una s-au doua magazii (caturi) acest tip de stup nu prea are nevoie de gratie datorita volumului mare in cuib unde regina are loc suficient ptr. a oua .
     R.A . 1001 = stupul vertical pe 10 rame mari 1/1 cu una s-au doua magazii (caturi ) la acest tip de stup fiind mai mic  volumu este bine sa se foloseasca  gratia numai ca la noi nu prea se obijnuieste .
     Eu am pregatiti 20 buc. pe 8 rame mari la acestia trebuie  gratie . probabil o voi tine numai pina trece salcamu.
   

bmdna

Imi pare rau sa va spun ca lamuririle dumneavoastra nu prea au legatura cu folosirea gratiei haneman. Din afirmatiiile dumneavoastra se poate trage concluzia eronata ca gratia are treaba cu volumul stupului. Ba chiar la un volum mic de stup gratia nu are rost. Eu am gratii la dadant pe 12 si pe 10 rame, cu un numar de magazii in functie de conditiile meteo si de albina pe care o am. Folosirea gratiei respecta niste ratiuni care nu au legatura cu volumul stupului. Decat folosita gresit, eu zic ... mai bine fara.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ioanardelean55


Care sint acele ratiuni ?

bmdna

Ratiunile si avantajele folosirii gratiilor sint multe. O sa-mi permit sa spicuiesc cateva (ele tin de tipul de stup, de modul de lucru folosit de stupar, modul de stuparit, etc.):
Matca in general prefera sa urce si sa oua sus, in caturi. Ouatul in caturi este negativ, nu am sa insist de ce. Este bine ca matca sa oua numai in cuib, adica daca e dadant, in corpul de jos (in tenhnologia ME - pe care recunosc ca nu o stapanesc, matca oua, probabil, in doua caturi). Pentru a o tine in cuib jos, sint mai multe metode (asupra carorara nu am sa insist) Una dintre metode este sa se foloseasca gratia haneman, este si cea mai sigura metoda. De aici intervine tehnica stuparului (sau a apicultorului). Filozofia utilizarii gratiei presupune ca matca sa oua in corpul de jos dar sa nu se limiteze cuibul numai la acest corp.
Cateva avantaje:
- cand ai nevoie sa gasesti matca, e mai usor, ai de cautat numai in corpul de jos - se usureaza inspectiile
- daca ai nevoie de o rama cu puiet capacit care sa nu contina oua sau larve - stii de unde poti sa o iei
- Daca vrei sa faci o divizare - iarasi stii ce rame sa iei
- daca vrei sa folosesti pe post de finisor o familie buna, fara sa o deranjezi prea mult, poti sa pui botcile incepute deasupra gratiei haneman
- Nu vei avea niciodata puiet in caturi
- nu vei avea corpul de jos cu rame goale sau partiam umplute cu pastura
Mai sint si altele. Cele de mai sus pot fi dezvoltate. Ce este de retinut este ca gratia limiteaza locul unde oua matca DAR NU MICSOREAZA CUIBUL!. Incercarea de a limita cuibul folosind gratia, la familii adevarate duce in mod sigur la roire.

Folosirea gratiei trebuie integrate in tehnologia fiecarui apicultor sau stupar.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Unul dintre cele mai importante avantaje a folosirii gratiei, este faptul ca in corpul de deasupra se acumuleaza niste miere, fara a fi consumata de catre albine pentru a creste puiet.
Ca sa fiu mai clar, daca culesul nu este intens si albinele nu reusesc sa umple cu miere rapid ramele din corpul de sus, acolo va urca regina si va ponta, iar mierea va fi consumata pentru hranirea puietului.
De aceea folosirea gratiei este recomandata mai ales in stationar unde de obicei exista pauze intre culesuri  si prin folosirea gratiei familiile pot acumula niste miere in plus.

bmdna

Citat din: bucovineanu din Aprilie 01, 2015, 11:18:33 PM
Unul dintre cele mai importante avantaje a folosirii gratiei, este faptul ca in corpul de deasupra se acumuleaza niste miere, fara a fi consumata de catre albine pentru a creste puiet.
Ca sa fiu mai clar, daca culesul nu este intens si albinele nu reusesc sa umple cu miere rapid ramele din corpul de sus, acolo va urca regina si va ponta, iar mierea va fi consumata pentru hranirea puietului.
De aceea folosirea gratiei este recomandata mai ales in stationar unde de obicei exista pauze intre culesuri  si prin folosirea gratiei familiile pot acumula niste miere in plus.
Multumesc pentru aceasta informatie. Eu fac numai stationar si beneficiam de acest avantaj, fara sa fiu constient de el. Visul meu e sa ma duc odata in pastoral cu vreo doi stupi, doar sa experimentez dezvoltarea familiei. Daca la stationar in ani buni am ajuns la 30 de rame 1/1 per stup, eu cred ca la pastoral, datorita existentei culesului matca nu si-ar frana ponta si as ajunge la stupi cu mai multe rame. Deocamdata ramane un vis. Deocamdata anul asta e intarziat fata de anii trecuti. Anul trecut de exemplu, pe 30 martie am facut extinderi... . Anul asta nici nu pot sa deschid stupul.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Mihai Sergiu

Avand in vedere temperaturile din aceasta perioada cum putem ajuta sau sustine dezvoltarea coloniei de albine. In zona noastra in ultima saptamana temperaturile nu au trecut de 10 grade , noapte fiind chiar cu minus.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

MirceaCalin

Cu turtă !
Cu sirop e cam riscant dacă noaptea e frig, aşa cum este şi cum se şi prognozează...

ioanardelean55

#553
Citat din: bmdna din Aprilie 02, 2015, 07:54:10 AM
Multumesc pentru aceasta informatie. Eu fac numai stationar si beneficiam de acest avantaj, fara sa fiu constient de el. Visul meu e sa ma duc odata in pastoral cu vreo doi stupi, doar sa experimentez dezvoltarea familiei. Daca la stationar in ani buni am ajuns la 30 de rame 1/1 per stup, eu cred ca la pastoral, datorita existentei culesului matca nu si-ar frana ponta si as ajunge la stupi cu mai multe rame. Deocamdata ramane un vis. Deocamdata anul asta e intarziat fata de anii trecuti. Anul trecut de exemplu, pe 30 martie am facut extinderi... . Anul asta nici nu pot sa deschid stupul.
Din aceasta postare am impresia ca sinte-ti pe linga subiect si postati doar ca sa face-ti impresisie ca stiti ceva .
    Grtia haneman se pune in special la stupii cu volum mic pentru a impiedica regina sa urce in cat , si maiales e indicata in pastoral , atunci cind faci extractia ,
    Sincer nu stiu cu ce tip de stupi lucrati ce e acela cu 30 R 1/1 o fi orizontal ,vertical .e.t.c.poate o fi ceva da ce inca nu s-a mai auzit pina acum .
   Sinteti inca in ctegoria piticilor , daca nu a-ti miscat nici macar doi stupi in pastoral , eu va rog cautati-va grupa potrivita  de discutii ,eu lucrez din 95 cu gratie am vrut sa fac pe nestiutoru tocmai pentru a invata si altii care inca nu stiu cu ce se maninca aceasta gratie .si care au nevoie de invatatura sanatoasa spusa de stupari cu experienta in practica nu de cei cu cartea in mina .
   

bmdna

Citat din: ioanardelean55 din Aprilie 02, 2015, 05:23:52 PM
Multumesc pentru aceasta informatie. Eu fac numai stationar si beneficiam de acest avantaj, fara sa fiu constient de el. Visul meu e sa ma duc odata in pastoral cu vreo doi stupi, doar sa experimentez dezvoltarea familiei. Daca la stationar in ani buni am ajuns la 30 de rame 1/1 per stup, eu cred ca la pastoral, datorita existentei culesului matca nu si-ar frana ponta si as ajunge la stupi cu mai multe rame. Deocamdata ramane un vis. Deocamdata anul asta e intarziat fata de anii trecuti. Anul trecut de exemplu, pe 30 martie am facut extinderi... . Anul asta nici nu pot sa deschid stupul.

   Din aceasta postare am impresia ca sinte-ti pe linga subiect si postati doar ca sa face-ti impresisie ca stiti ceva .
    Grtia haneman se pune in special la stupii cu volum mic pentru a impiedica regina sa urce in cat , si maiales e indicata in pastoral , atunci cind faci extractia ,
    Sincer nu stiu cu ce tip de stupi lucrati ce e acela cu 30 R 1/1 o fi orizontal ,vertical .e.t.c.poate o fi ceva da ce inca nu s-a mai auzit pina acum .
   Sinteti inca in ctegoria piticilor , daca nu a-ti miscat nici macar doi stupi in pastoral , eu va rog cautati-va grupa potrivita  de discutii ,eu lucrez din 95 cu gratie am vrut sa fac pe nestiutoru tocmai pentru a invata si altii care inca nu stiu cu ce se maninca aceasta gratie .si care au nevoie de invatatura sanatoasa spusa de stupari cu experienta in practica nu de cei cu cartea in mina .
   
OK stimate domn. Ramaneti sanatos la grupa dumneavoastra si cu stiinta dumneavoastra. Sinteti atat de mult in urma incat nici nu am sa ma obosesc sa va explic. Nu vad ce ar putea invata cineva de la dumneavoastra, cel putin la capitolul gratia haneman, ca sa nu mai spun si de limba romana.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!