Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55



   Cu ouale sa rezolvat . ))/.... ne mai gindim  :nod:

    Alta intrebare ... de data asta as vrea raspuns numai de la cei care au practicat ,
   
   Gratia haneman .... cum se pune pe stup ?

   1. Direct pe rame .?
   2. Se lasa acel spatiu de 8 mm intre rame si gratie .?
   3. Se lasa spatiu numai intre gratie si ramele de magazie .?
   4. Se lasa spatiu si intre ramele de cuib si gretie si intre gretie si ramele de magazie .?


bucovineanu

Ideal e daca se poate pune gratia in asa fel incat sa ramana 8mm atat intre ramele din cuib si gratie cat si intre ramele din magazie si gratie. Nu e mare nenorocire daca nu se respecta aceste distante. Daca gratia este mai aproape sau mai departe de rame va fi lipita de ele. Nu toate familiile procedeaza la fel. De cele mai multe ori albinele  acopar cu ceara mare parte din gratie incercand sa cladeasca faguri. Am avut o familie care a construit un fagure cu celule de trantori avand gratia la mijloc. Mai exact o fata a fagurelui era in cuib si cealalta fata era in magazie. Pe partea din cuib regina a depus oua, iar pe partea din magazie era miere. Acest lucru s-a intamplat in perioada de cules intens si distantele ramelor fata de gratie erau mai mari de 8 mm.  :smile:

NYK74

Aici se practică asezarea gratiei pe stup si rămâne distanță si intre ramele de cuib si intre cele din magazin, e varianta nr.4, după aceia depinde de familie cum a zis dl. VASILE, unele construiesc adausaguri.

Cubby

Aici am si eu o intrebare: am cumparat gratii haneman pentru cutii de 10 rame de metal de pus intre corpuri si e mai mica, adica mai ramane cam 1 cm intr-o parte si cade pe ramele din cuib. Oare ce am luat?

sorinma

Citat din: ioanardelean55 din Martie 20, 2015, 08:29:48 PM


   Cu ouale sa rezolvat . ))/.... ne mai gindim  :nod:

    Alta intrebare ... de data asta as vrea raspuns numai de la cei care au practicat ,
   
   Gratia haneman .... cum se pune pe stup ?

   1. Direct pe rame .?
   2. Se lasa acel spatiu de 8 mm intre rame si gratie .?
   3. Se lasa spatiu numai intre gratie si ramele de magazie .?
   4. Se lasa spatiu si intre ramele de cuib si gretie si intre gretie si ramele de magazie .?

Cum a ramas cu ouale?ati zis ca s-a rezolvat...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ioanardelean55


Raspuns pozitiv ZERO  ))/,raspuns negativ ZERO  ))/, abtineri  ??????? pe moment aceasta este rezolvarea , dar  .... Ne mai gindim  . Voi reveni cu intrebarea mai incolo  pina atunci SUCCES  .
 
  .

ioanardelean55


  Sa revenim la gratie .
 
  Care gratii sint mai bune ?  ( Nu conteaza pretu.)

bucovineanu

Citat din: Cubby din Martie 20, 2015, 10:01:50 PM
Aici am si eu o intrebare: am cumparat gratii haneman pentru cutii de 10 rame de metal de pus intre corpuri si e mai mica, adica mai ramane cam 1 cm intr-o parte si cade pe ramele din cuib. Oare ce am luat?
Ce dimensiuni are gratia?

bmdna

Citat din: ioanardelean55 din Martie 20, 2015, 08:29:48 PM


   Cu ouale sa rezolvat . ))/.... ne mai gindim  :nod:

    Alta intrebare ... de data asta as vrea raspuns numai de la cei care au practicat ,
   
   Gratia haneman .... cum se pune pe stup ?

   1. Direct pe rame .?
   2. Se lasa acel spatiu de 8 mm intre rame si gratie .?
   3. Se lasa spatiu numai intre gratie si ramele de magazie .?
   4. Se lasa spatiu si intre ramele de cuib si gretie si intre gretie si ramele de magazie .?

Eu folosesc gratii haneman, e adevarat nu am foarte multa experienta. Eu incerc sa las spatiu atat sub gratie cat si deasupra gratiei. Am folosit si varianta cu gratie direct peste ramele de cuib si, in afara de faptul ca o lipeau de rame, nu am vazut vreo alta diferenta. Acum eu nu am multa experienta dar, pot sa va spun ca in spatial exsovietic se foloseste in cea mai mare parte gratia direct peste ramele de cuib. Ei au gratii metalice din doua bucati. Singura problema pe care o vad eu cand se pune gratia direct peste ramele de cuib este ca se restrictioneaza oarecum circulatia albinei intre cuib si cat. Aparent, pentru ca tot eu am observat la mine ca albinele mai acopera cu ceara o parte din gauri. Eu cred ca ele oricum nu circula prin toate gaurile gratiei, cred ca-si fac niste trasee doar prin anumite gauri, de asta isi permit sa astupe unele dintre ele.

Cand se pune gratia direct pe rame mai este o problema: Daca stupul nu are unghiurile de 90 de grade si nu sint toti stupii egali (si daca nu faci gratie personalizata), s-ar putea sa ramana intre gratie si peretele stupului sufficient loc ca sa treaca matca si atunci gratia e drept degeaba.

Mai este un aspect, daca gratia nu este din metal, oricat te-ai stradui sa pastrezi spatiu si sus si jos, gratia face "burta" si pe mijloc se va apropia de ramele din cuib.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

Citat din: ioanardelean55 din Martie 21, 2015, 08:16:23 PM

  Sa revenim la gratie .
 
  Care gratii sint mai bune ?  ( Nu conteaza pretu.)

Ar putea să evitaţi gratiile subţiri, gen foită, pentru că uzează tare albinele la trecerea prin decupaje, fiindcă spaţiile de trecere au muchiile foate tăioase !

apivasmob

Citat din: MirceaCalin din Martie 21, 2015, 11:02:40 PM
Citat din: ioanardelean55 din Martie 21, 2015, 08:16:23 PM

  Sa revenim la gratie .
 
  Care gratii sint mai bune ?  ( Nu conteaza pretu.)

Ar putea să evitaţi gratiile subţiri, gen foită, pentru că uzează tare albinele la trecerea prin decupaje, fiindcă spaţiile de trecere au muchiile foate tăioase !

Si sunt si scumpe.
Sanatate tuturor apicultorilor

TDI

Anul trecut am cumparat cu 5 ron Hannemanul de 12 rame (cel subtire), dar - toate produsele apicole sunt supraestimate... Nu avem pret de producatori de miere si produse apicole, avem pret de consumatori si suntem tratati in consecinta.

Cubby

Citat din: bucovineanu din Martie 21, 2015, 08:26:21 PM
Citat din: Cubby din Martie 20, 2015, 10:01:50 PM
Aici am si eu o intrebare: am cumparat gratii haneman pentru cutii de 10 rame de metal de pus intre corpuri si e mai mica, adica mai ramane cam 1 cm intr-o parte si cade pe ramele din cuib. Oare ce am luat?
Ce dimensiuni are gratia?
Gratia are 37/48 cm.

ioanardelean55


Concluzia : Cele subtiri din plastic sint scumpe si fiind subtiri uzeaza albina .
                   Cele din plastic mai gros puse pe faltul de podisor se lasa la mijloc .
                  Despre cele din metal nu s-a spus nimic .  Mai asteptam .

Ce se poate face ? Am lucrat cu gratii subtiri dar ca sa am acel spatiu de trecere peste ramele de       
                               cuib am capsat niste sipculite de 8 mm totul bine dar cind le dezlipeam de rame
                               se rupeau . Asa ca am abandonat .
                               Ma gindesc ca si la cele din plastic mai gros se pot pune 2-3 sipculite peste
                               ramele din cuib iar gratia nu se mai poate lasa in jos .

bucovineanu

Eu lucrez cu gratii din plastic subtiri de vreo 30 de ani. La inceput erau dintr-un material care crapa foarte usor. Acum cele transparente sunt destul de rezistente. Nu am observat ca ar scurta viata albinelor. Le montez pe o rama din lemn care are falt la interior la fel cum au unele rame de icoane sau tablouri. Faltul ajuta la pastrarea distantei fata de ramele din cat.
La un moment dat inainte de 89 nu se mai gaseau gratii din plastic si am cumparat niste gratii metalice. Nu am putut sa le folosesc deoarece trecea regina. Era suficient sa se indoaie putin o sarma ca sa urce regina in cat. Acum am vazut ca cele metalice sunt mai bine realizate, dar sunt foarte scumpe.