Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

#495
   La ramele mari sipca de jos stassul e de1/1 cm,  in ultimul timp am vazut ca unii stupari au  inlocuit stassul  la 2/1 cm latime , cum e mai bine si dece ?

un OM

Din cauza insarmarii verticale. Este mai bine daca adopti acest stil.

ioanardelean55


Intrebarea era pentru insirmare pe orizontal ,iar pentru insirmare pe vertical trebuie alta grosime 1,3-1,5 pentru-ca, la lungimea ei cind sirma e tensionata se curbeaza .

ciucur

Eu insarmand vertical, am nevoie de latul inferior mai solid. De cate ori caut sa cumpar rame gasesc cele cu latul inferior de 1 cm / 1cm.
Am intrebat suparat de ce nu produc si cu latul mai lat si doi stupari mai in varsta mi-au spus ca nu e bun latul lat. Ca incurca la ventilatie, deoarece albinele merg cu fagurele de aceeasi grosime pana jos. Le-am spus ca am fund antivaroua si ca am aerisire cat incape. Au raspuns ca si ala e o prostie.
Cate bordee atatea obicee.

Parerea mea e ca depinde ce metoda de asamblare folosesti. La insarmarea orizontala daca folosesti cuie e ok si latul de 1/1, iar daca dai cu capse e mai usor daca latul e lat.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

maximotgv

Problema este ca la hranirile de completare facute dupa 15 septembrie albinele nu mai reusesc sa capaceasca mierea.

ioanardelean55


Si ce are asta cu sipca de la rama  :uimit:

maximotgv

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 01, 2015, 10:55:00 AM
Nu am nimic cu cei care dau turte pentru stimulare incepand de prin februarie. Dar vad ca multi incep sa dea turte inca din decembrie deoarece albinele nu mai au mancare. Desi in cartile de apicultura se recomanda completarea rezervelor in august, acest lucru se poate face pana spre sfarsitul lui septembrie. Daca se face acest lucru in august se poate intampla ca mare parte din rezerve sa fie consumate pentru cresterea puietului, lucru care dealtfel nu e rau, ajuta sa intram in iarna cu familii viabile. Dar dupa 1 septembrie trebuie verificate rezervele de hrana din stupi si daca e nevoie trebuie facute in continuare hraniri de completare, pentru a nu sta cu morcovul in iarna. La iesirea din iarna familiile de albine trebuie sa aiba hrana la discretie deoarece atunci consumul este mare si orice lipsa duce la intarzieri in dezvoltare si sezonul care incepe poate fi ratat.
La acest comentariu m-am referit cand am zis ca la completarile dupa 15 septembrie albinele nu mai capacesc mierea.

bucovineanu

De ce nu mai capacesc mierea dupa 15 septembrie? Eu o spun din experienta multor ani ca totusi o capacesc.

D006

si la mine a capacit fara probleme pana la 1 oct . smecheria este sa ii dai suficient sirop pentru al transforma in miere capacite . cu alde juma de kg. nu vezi miere capacita.

maximotgv

Eu nu am mare experienta, am stupi doar de 4 ani. Pentru completare folosesc hranitoare de 2l pe care le umplu la 2 zile pana cand completez cantitatea necesara. Am observat ca albinele capacesc rama doar 1/3 restul ramanand necapacita. Probabil ca nemaifiind niciun fel de cules in natura ar fi trebuit sa le mai dau si dupa completarea cantitatii dorite pana ce capaceau ramele.

D006

  Ciar daca in partea inferioara a ramei ramane miere necapacita nu este nici o problema deoarece aceia va fi consumata prima .

italianu

Citat din: ciucur din Ianuarie 28, 2015, 10:55:19 PM
Eu insarmand vertical, am nevoie de latul inferior mai solid. De cate ori caut sa cumpar rame gasesc cele cu latul inferior de 1 cm / 1cm.
Am intrebat suparat de ce nu produc si cu latul mai lat si doi stupari mai in varsta mi-au spus ca nu e bun latul lat. Ca incurca la ventilatie, deoarece albinele merg cu fagurele de aceeasi grosime pana jos. Le-am spus ca am fund antivaroua si ca am aerisire cat incape. Au raspuns ca si ala e o prostie.
Cate bordee atatea obicee.

Parerea mea e ca depinde ce metoda de asamblare folosesti. La insarmarea orizontala daca folosesti cuie e ok si latul de 1/1, iar daca dai cu capse e mai usor daca latul e lat.
Cele bune!

Apicultorii se impart in 3 categorii:
-cei tineri,care nu stiu
-cei batrini,care nu stiu nici ei
-si apicultorii care stiu,si ăstia nu au vîrsta!   :rotfl:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

jenica67

   Eu cred ca pentru a capaci tomna, smecheria este nu cat sirop dai, ci ideia este ca in momentil respectiv, sa mai ai inca albine tinere, cerese.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

un OM

Sa nu uitam importanta intrarii de hrana proteica pe urdinis. Se poate da si prin hranitor, dar nu are aceeasi calitatate.

ioanardelean55


   Sint bune ouale crude in siropul de stimulare primavara , ?