Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Daca sita este din inox,se prinde mai putin zaharul,si daca este finisata si lustruita cu pisla (precum cutitele de inox)atunci chiar ca se lipeste foarte putin. :)

ioanardelean55


  Am pus aceasta intrebare in numele unui prieten , si voiam un raspuns exact la intrebare ,eu am moara trifazica pe care o folosesc numai la facut zahar praf nu pudra , (e diferenta intre praf si pudra )am reusit asta numai dupace am pus doua pinze de circular impartite tare . (stinga si dreapta discului)

oroles

#482
Citat din: ioanardelean55 din Decembrie 30, 2014, 09:35:15 PM

  Am pus aceasta intrebare in numele unui prieten , si voiam un raspuns exact la intrebare ,eu am moara trifazica pe care o folosesc numai la facut zahar praf nu pudra , (e diferenta intre praf si pudra )am reusit asta numai dupace am pus doua pinze de circular impartite tare . (stinga si dreapta discului)
Nici eu nu stiam si tot de pe forum am aflat. Cutitul la moara mea arata asa (Mai multe poze ai pe pagina mea de prezentare):



Eu zic ca modelul meu este mai eficient atunci cand e gaura mai mare. Nu prea scapa niciun firicel de zahar. Ca sa fiu sigur, l-am dat de 3 ori, insa sunt de parere ca a iesit bine din prima. Dupa ce curgea din moara in sac,  loveam sacul sa se mai taseze si parca loveam un sac plin cu apa, asa de fin era. Am facut cateva turte la mana. Au iesit bine, insa tot mai usor este sa cumperi turta gata facuta. Pentru cantitati mari nu merge facuta turta la mana. Aveti grija cand framantati turta cei care o fac la mana. Exista riscul sa va taiati in particulele de zahar. Am framantat cu pumnii cum framanta mama cozonacul si mi s-a dus pielea de pe maini. Fiind fin s-au luat usor, usor bucatele mici de piele, fara sa simt. Cand am terminat de framantat aveam pumnii juliti.  Din cauza zaharului intrat in piele si a zonei sensibile s-au inchis si greu (dupa mai bine de o saptamana, si incercat mai multe produse: Betadina, Cicatrizin si ceai de ulmusor. Ultimul a fost senzational. Mi-a cicatrizat ranile intr-o singura noapte, dupa ce am stat 30 de minute cu rana in el). Recomand tuturor cu rani deschise sa il incercati!). Pe viitor intentionez sa imi iau malaxor. As fi putut imprumuta de la cineva insa nu imi place ca omul nu a folosit-o numai la beton ci a spalat si covoarele din casa in el (apropo de alte intrebuintari ale sculelor din gospodarie :D).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paul1

Oroles, cand te mai ranesti la maini din cauza particulelor fine de zahar care actioneaza cam ca sticla din vata minerala, incearca o emulsie calduta din seu de oaie (grasime de oaie topita). In maximum doua ore nu mai ai nici o problema !

bio

Citat din: oroles din Decembrie 30, 2014, 09:53:50 PM
......
Eu zic ca modelul meu este mai eficient atunci cand e gaura mai mare. Nu prea scapa niciun firicel de zahar. Ca sa fiu sigur, l-am dat de 3 ori, insa sunt de parere ca a iesit bine din prima. Dupa ce curgea din moara in sac,  loveam sacul sa se mai taseze si parca loveam un sac plin cu apa, asa de fin era. Am facut cateva turte la mana. Au iesit bine, insa tot mai usor este sa cumperi turta gata facuta. Pentru cantitati mari nu merge facuta turta la mana. Aveti grija cand framantati turta cei care o fac la mana. Exista riscul sa va taiati in particulele de zahar. Am framantat cu pumnii cum framanta mama cozonacul si mi s-a dus pielea de pe maini. Fiind fin s-au luat usor, usor bucatele mici de piele, fara sa simt. Cand am terminat de framantat aveam pumnii juliti.  Din cauza zaharului intrat in piele si a zonei sensibile s-au inchis si greu (dupa mai bine de o saptamana, si incercat mai multe produse: Betadina, Cicatrizin si ceai de ulmusor. Ultimul a fost senzational. Mi-a cicatrizat ranile intr-o singura noapte, dupa ce am stat 30 de minute cu rana in el). Recomand tuturor cu rani deschise sa il incercati!). Pe viitor intentionez sa imi iau malaxor. As fi putut imprumuta de la cineva insa nu imi place ca omul nu a folosit-o numai la beton ci a spalat si covoarele din casa in el (apropo de alte intrebuintari ale sculelor din gospodarie :D).

Comparativ cu o turta din comert ai garantia ca ai bagat tot ce ai dorit in aceea turta .
Un plus pentru anumite turte din comert.... au in compozitie fructoza @ glucoza si nu ar uza la albine ca o turta din zahar pudra .

Daca doresti sa i-ti cumperi malaxor orienteaza-te spre un malaxor de patiserie sa ai grija sa nu iei malaxor de carmangerie .
Betoniera ajuta si ea dar vei obtine rezultate dupa ce vei "invata" sa tii pasta in mijlocul betonierei sa nu o lasi sa se lipeasca de pereti.

bucovineanu

Eu nu pot sa inteleg un lucru. In fiecare an se tot insista ca pentru albine trebuie asigurate rezerve suficiente de hrana din toamna. Si in fiecare an se repeta urmatoarea discutie incepand inca din toamna: vreau sa pun turte deoarece nu stiu daca le va ajunge mancarea, pot sa le dau in noiembrie sau decembrie ori sa astept ianuarie?
Au fost ani cand zaharul era destul de scump si poate unii nu au  avut bani sa-l cumpere. In acest an zaharul a fost poarte ieftin si discutia se repeta. Oare nu sunt mai mari acum cheltuielile cu prepararea si administrarea turtelor decat daca se dadea sirop atunci cand trebuia?

ioanardelean55


Motive sint , posibilitati sint , cred ca priceperea e de vina  ))/

mape 48-petru manea


Adrian.B.

Vreau sa ridic si eu o asa-zisa nedumerire. Se spune ca nu este bine a umbla la stupi in timpul iernii. Eu consider ca se poate ridica capacul si podisorul cand temperetura este peste 8-10 grade si este soare, fara a umbla in cuib. Eu deschid stupii si iarna si nu am avut probleme.

dany 1

Citat din: bucovineanu din Decembrie 31, 2014, 11:49:23 AM
Eu nu pot sa inteleg un lucru. In fiecare an se tot insista ca pentru albine trebuie asigurate rezerve suficiente de hrana din toamna. Si in fiecare an se repeta urmatoarea discutie incepand inca din toamna: vreau sa pun turte deoarece nu stiu daca le va ajunge mancarea, pot sa le dau in noiembrie sau decembrie ori sa astept ianuarie?
Au fost ani cand zaharul era destul de scump si poate unii nu au  avut bani sa-l cumpere. In acest an zaharul a fost poarte ieftin si discutia se repeta. Oare nu sunt mai mari acum cheltuielile cu prepararea si administrarea turtelor decat daca se dadea sirop atunci cand trebuia?

Oare  nu  era  mult  mai  simplu  si  mai  eficient  daca  se  pastra   o  cantitate  de  miere  la  rezerva  iar  acum  se putea  pune  mierea  in  pungi  si  pusa  peste  rame. ?( Asta  in  situatia  cand  omul  vrea  neaparat  sa puna  hrana .... din  diferite  motive)
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Aurelian A.

Mi-am cumparat zahar in toamna,am bagat sirop invertit la care a fost nevoie pana aproape am umplut ramele,acum stau linistit pana in martie.Nici eu nu inteleg de ce nu face toata lumea la fel, ca vad ca unii care tot vorbesc despre turte  au vechime pe forum si nu mai sunt incepatori sa nu stie ce rezerve tre sa aiba un stup pentru a trece iarna cu bine ))/
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dan sebastian

Cand nu au rezerve le treci iarna cu turte. Cand au rezerve le stimulezi din februarie. In martie ai pierdut startul. Majoritatea fac asta fie ca recunosc sau nu. Cand te duci la rapita ei fac cules si tu stimulare si dezvoltare. Ce solutie crezi ca e mai buna ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Aurelian A.

Eu ziceam cum fac eu in zona mea,nu am rapita si pana la salcam am timp sa ii dezvolt,fiecare trebuie sa inceapa stimularea in functie de culesul pe care il are mai intai ..si mai depinde si de vreme :hi:..
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 31, 2014, 11:49:23 AM
Eu nu pot sa inteleg un lucru. In fiecare an se tot insista ca pentru albine trebuie asigurate rezerve suficiente de hrana din toamna. Si in fiecare an se repeta urmatoarea discutie incepand inca din toamna: vreau sa pun turte deoarece nu stiu daca le va ajunge mancarea, pot sa le dau in noiembrie sau decembrie ori sa astept ianuarie?
Au fost ani cand zaharul era destul de scump si poate unii nu au  avut bani sa-l cumpere. In acest an zaharul a fost poarte ieftin si discutia se repeta. Oare nu sunt mai mari acum cheltuielile cu prepararea si administrarea turtelor decat daca se dadea sirop atunci cand trebuia?
Depinde si de personalitatea omului. Eu zic ca sunt multi factori care duc la acest fenomen. Lipsa de exeperienta este la mine factor decisiv, coroborat cu firea mea prudenta. In cazul in care nu v-ati dat seama, nu prea imi place sa las nimic la voia intamplarii.  Bag turte ca sa fiu sigur ca nu am surprize si nimic mai mult. Eu zic ca as avea miere sa trec in primavara, insa le bag in a doua jumatate a lui ianuarie ca sa fiu sigur ca trec toti iarna. Daca nu le trebuie nu se ating de ea. Anul trecut am dat la sfarsit de februarie pentru stimulare cate 0.5. Efectul a fost bun pana a venit vremea rea. Poate e si un pic de moda in bagarea turtelor. Oricum sunt carti de apicultura care recomanda asa ceva, asa ca nu vad unde este problema. La mine, la unii am bagat sirop de zahar la sfarsitul lui august si au consumat siropul pe puiet. Am dat in cantitati mari (3 kg la o hranire) si tot degeaba. Eu nu vad de ce ar trebui stigmatizati cei care dau turte!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu am nimic cu cei care dau turte pentru stimulare incepand de prin februarie. Dar vad ca multi incep sa dea turte inca din decembrie deoarece albinele nu mai au mancare. Desi in cartile de apicultura se recomanda completarea rezervelor in august, acest lucru se poate face pana spre sfarsitul lui septembrie. Daca se face acest lucru in august se poate intampla ca mare parte din rezerve sa fie consumate pentru cresterea puietului, lucru care dealtfel nu e rau, ajuta sa intram in iarna cu familii viabile. Dar dupa 1 septembrie trebuie verificate rezervele de hrana din stupi si daca e nevoie trebuie facute in continuare hraniri de completare, pentru a nu sta cu morcovul in iarna. La iesirea din iarna familiile de albine trebuie sa aiba hrana la discretie deoarece atunci consumul este mare si orice lipsa duce la intarzieri in dezvoltare si sezonul care incepe poate fi ratat.