Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

In anii trecuți obisnuiam ca după un zbor de curatire la sfarsit de ianuarie început de februarie, sa administrez o turta. Cum credeti ca ar trebui sa procedam in acest an cu temperaturile actuale? Specific faptul ca turta o administrez nu din lipsa de hrana ci ca o motivatie(stimulare) pentru ponta mărcii... Cu stima si La multi ani. :bzz:

bio

..cred ca ar fibine sa nu te grabesti inca.

Asteapta intii sa vina iarna ..sa isi faca oleaca iarna de cap,.... apoi mai spre primavara da-le turta.

Daca stai prost la mincare..da-le-o de acum.

joohny

Va salut.Si daca au mincare si le pun miere zaharisita in pungi deasupra ramelor pt. a nu fi probl. cu iarna care probabil o sa vina in curind are vre-o problema?Sanatate.

SPYKAL

Am si eu o intrebare legata de aceasta lege a apiculturii. La art.2 se precizeaza  ca..... apicultorul este o persoana fizica sau juridica care detine familii de albine , sunt inscrise in Registrul agricol....bla, bla.....
Intrebare: Nu este specificat nr de familii. Ce sa inteleg de aici? De la ce nr de familii trebuie sa le inscrii in Registru? Eu stiam ca minima era de 50 fam.Chiar daca ai si un singur stup trebuie sa il declari? Adevarat sau fals? Poate ma lumineaza si pe mine cineva. Stima si respect!!!

romikele

Chiar si o familie. Deja la doua ai o stupina  :P
De la minim 50 poti accesa masurile din PNA.

SPYKAL

Scurta descriere!
Stup iernat pe 7 rame si plecat ca din pusca in primavara. Productie bunisoara la salcam (7 kg), tinind cont de vremea care a fost atunci.  Dupa salcam a disparut matca. Dupa nenumarate incercari de ai da o matca, l-am lasat in plata Domnului. Incepuse sa  se si depopuleze, semn de bezmeticire. La acel moment l-am scuturat si i-am dat o noua matca imperecheata care si aceasta a disparut. Marea mea surpriza a fost astazi cand la controlul efectuat in el am gasit 3 rame pontate full. Am cautat cu insistenta sa vad daca are matca dar nu am gasit nimic.
Intrebare:
Poate ponta ablina bezmetica atat de mult ca si cum ar fi ouat o matca recordista? Una dintre rame este pontată complet. Nu exista celula goala. Astept capacirea celulelor. Puiet de trântor sau albina?! Chiar nu am mai intalnit o astfel de situatie. Multumesc anticipat pt raspunsuri.

mape 48-petru manea

Esti sigur ca a doua matca data a disparut ? poate nu ai vazuto. l
La controlul ultim ai gasit puiet compact ,dar nu ai vazut matca ---eu cred ca are matca
La O fam. bezmetica puietul este depus de albine este dispus haotic (pestrit ) si mai putin
Ar mai fi o varianta mai putin posibila ,dar nu o putem exclude ---a intrat in acel stup o matca neinperecheata fugarita din alt stup sau din greseala si acceptata de familia suferinda   

marius_vfp

spykal cazul va fi elucidat in momentul capacirii , dar priveste atent modul de depunere a oualelor in celule , daca sunt cate 1 sau mai multe si locul unde este depus in celula .

la mine s-au bezmeticit 3 roi formati anul asta au pierdut din varii motive matcile , iar albinele sa stii ca pontau ca nebunele pe toate ramele asa ca albina bezmetica poate ponta destul d emulte rame .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

SPYKAL

Citat din: marius_vfp din August 09, 2014, 10:26:06 PM
spykal cazul va fi elucidat in momentul capacirii , dar priveste atent modul de depunere a oualelor in celule , daca sunt cate 1 sau mai multe si locul unde este depus in celula .

la mine s-au bezmeticit 3 roi formati anul asta au pierdut din varii motive matcile , iar albinele sa stii ca pontau ca nebunele pe toate ramele asa ca albina bezmetica poate ponta destul d emulte rame .

spor
Crede-ma Marius ca am verificat cu mare atentie pozitia oualelor in celule. Nu par a fi decat cate unul sau doua dar sunt in fundul celulei nu pe lateral. Aici este nedumerirea mea. Stiu ca matca tanara pana isi regleaza ponta mai da si rateuri de albina bezmetica. Vorba ta. Astept sa capaceasca si dupa aceea voi hotarâ ce voi face cu familia. Multumesc pt raspuns. Stima si respect!!!

dodo79

Citat din: SPYKAL din August 09, 2014, 10:30:52 PM
Crede-ma Marius ca am verificat cu mare atentie pozitia oualelor in celule.
vezi sa iti iei si ochelarii potriviti :wink: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Cubby

si eu am avut un stup asemanator, care dupa rapita a ramas fara matca, am tot incercat sa il indrept si nu am reusit. La un moment dat am gasit 8 rame din 8, complet ouate, iar la urmatorul control am gasit ramele goale si vreo 10 botci, dar care aveau in ele nimfe de trantori. Atunci l-am scuturat, am rupt botcile si i-am dat botca capacita (pe care a ros-o). Asa ca l-am desfiintat.

marius_vfp

atentie mare la desfiintare , eu stupul bezmetic il las pe pozitie cele care se intorc si nu gasesc lada lor intra buluc in stupii vecini si au uneori tupeul si omoara matcile , astfel problema se agraveaza.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

SPYKAL

Am uitat acum vreo doua luni (dupa ce am topit ceara) intr-un sac de plastic vreo 50 de faguri pe care  acum cateva zile i-am gasit mucegaiti. Se mai poate face ceva cu ei? Mai pot fi topiti? Multumesc anticipat pt raspuns. Stima si respect!!!

bucovineanu

Spalati bine cu apa si apoi topiti. Prin fierbere se distruge orice urma de mucegai.

dan sebastian

Citat din: marius_vfp din August 15, 2014, 10:30:20 PM
atentie mare la desfiintare , eu stupul bezmetic il las pe pozitie cele care se intorc si nu gasesc lada lor intra buluc in stupii vecini si au uneori tupeul si omoara matcile , astfel problema se agraveaza.

spor
Am pierdut 3 familii din cauza unui stup bezmetic foarte puternic. L-am scuturat la 100 m si tot s-au intors. Mi-a ros botcile, mi-a omorat si matca imperecheata bagata in cutie. De nervi i-am luat toata hrana si l-am lasat sa crape de foame. Surpriza, mi-a omorat matcile si din stupii vecini ( dreapta, stanga). Acu astept sa-l linisteasca iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.