Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Eu am spus sa te gandesti dar nici chiar asa. :)

morariu ioan

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 04, 2011, 10:02:23 PM
7 rame pe corp ,deci 14 rame pe cei cu 2 corpuri si 21 rame pe cei  pe 3 corpuri
puteti vedea pe youtube-la apicultura 100 un filmulet de 2 min.si acolo se obs.fam pe MER

Cum separati intre corpuri cu podisor, Hanemman ?

mape 48-petru manea

Citat din: morariu ioan din Decembrie 27, 2013, 10:20:13 AM
Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 04, 2011, 10:02:23 PM
7 rame pe corp ,deci 14 rame pe cei cu 2 corpuri si 21 rame pe cei  pe 3 corpuri
puteti vedea pe youtube-la apicultura 100 un filmulet de 2 min.si acolo se obs.fam pe MER

Cum separati intre corpuri cu podisor, Hanemman ?

In acea postare ma refeream la modul de iernare---deci intre corpuri nu se foloseste diafragma hanneman iarna

tassevasi

 Acum  la intrebarea zilei  ,doresc si eu o  informatie .
   Cine  are  acasa  o floare  LANTANA  sau  floarea  CAMELEON .
  Nu mai scap de  navasta-mea ,vrea sa o achizitioneze  si inmulteasca , a avut  dar nu a stiut ca treb bagata in casa  iarna ,  a degerat .
  Va multumesc  si numai bine .

kamy

Foarte bine scapi de franjuri,in acest caz poti face ceva gauri lateral in partea de sus!

sorinnel

Exista posibilitatea ca matca sa depuna oua in acesta perioada ? In ultimele doua saptamani temperatura a fost intre 0 si 13 grade.
Sorin Pop

jenica67

    In mod normal, matcile in ianuarie isi incep ponta. Nr de oua este mic la inceput, si creste pe masura incalzirii vremii. Din pacate acum este cam cald si a inceput sa apara si polen. Deci este foarte probabil sa avem si oua. Dar difera de la o regiune la alta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

BogdanU

Citat din: jenica67 din Ianuarie 08, 2014, 11:50:21 AM
    In mod normal, matcile in ianuarie isi incep ponta. Nr de oua este mic la inceput, si creste pe masura incalzirii vremii. Din pacate acum este cam cald si a inceput sa apara si polen. Deci este foarte probabil sa avem si oua. Dar difera de la o regiune la alta.
Va salut !
De la ce planta ar putea sa aduca albinele polen in aceasta perioada ?
Viata-i scurta ... deci traieste-o !!!

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

   Am vazut si papadia inflorita, ghiocei si precis ca daca e timp cald si umbla, gasesc si alte prosti.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

pe langa orasul Husi , cineva mi-a zis ca a vazut ghiocei infloriti , deci totul e posibil la caldurile astea nimic nu trebuie sa ne mai mire .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

   Pai daca la Husi ai auzit, inchipuieti la noi in Banat. Vineri la Resita pe bulevard, o tiganca vendea urzici. Si mi-a zis cineva ca si la Tr. Severin are urzici in gradina de o palma. La tara, unde am albinele, acum 10 zile zambilele aveau frunzele deja vre-o 7-10 cm. Posibil ca in padure sa fie branduse.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marian sima

La Giurgiu e o ceata rece ,soarele nu sa mai vazut de mult,albinele nu au facut zbor de curatire.

Aurel

  La fel si la mine la Botosani.
  Citind postarile de mai sus,nu-mi venea sa cred ca sant de astazi.

SPYKAL

Atipica rau vremea anul acesta. LA Braila nu am mai vazut (din cauza cetii) soarele de vreo doua saptamani. Mai precis din 27 decembrie and au facut zborul de curatire. Stima si respect!!!