Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

#405
Buna seara,

  Am o intrebare pentru dumneavoastra: vreau sa mut 15 stupi intr-o alta locatie (la 700m de cea actuala). Cand ar fi momentul cel mai potrivit din an pentru a muta stupii?
Sorin Pop

ioanardelean55


Miine daca nu vine iarna  :hi: :hi: :hi: :hi:. s-au toamna dupace se raresc zborurile pina primavara inainte de a iesi zilnic la zbor . :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

mape 48-petru manea

Cel mai prielnic moment este saptamana viitoare cand se anunta ca vine iarna ---la mutare trebuie atentie --fara socuri sa nu cada albina din ghem si sa ramana pe fundul stupului
si eu am de mutat 6 stupi

ioanardelean55


Daca mutarea are loc in interiorul stupinei poti sa o faci iarna dar daca e vorba de distanta mai mare si trebuie  un mijloc de transport atunci profita de zile cu temperaturi pe plus. nu se stie niciodata ce se poate intimpla .

sorinnel

Stupina o am la 700m dar am si acasa familii asa ca vreau sa le mut  cele de acasa in stupina.
Sorin Pop

bucovineanu

Maine ar fi un moment potrivit, cu mare atentie, fara zdruncinaturi.

sorinnel

multumesc pentru raspunsuri  :thanks:
Sorin Pop

ioanardelean55


Cum se ierneaza nucleii cu rama mica de 10x10 cm in camera .?

tassevasi

#413
Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 23, 2013, 11:11:35 PM

Cum se ierneaza nucleii cu rama mica de 10x10 cm in camera .?

   Eu am iernat unul , la inceput  l-am pus in beci si dupa o luna  nu am mai auzit nici o miscare (cazuse pe  fundul cutiei ca erau putine si nu puteau sa se incalzeasca la 5-7g), l-am scos  afara sa-l arunc, era f  cald si am pus  albinele pe  tabla de la circular cu gindul sa le si innumar  si ..... am vazut ca  misca ,  repede le-am pus in cutie si le-am dus in dormitor  , ridea  nevasta de mine  ca dorm cu o regina in  dormitor . :) :P
  Le-am asigurat  miere , am pus o perdea pe el  si-n primavara cind  am avut  nevoie de regina  deja o  aveam .
   Daca timpul e prea  lung pina-n primavara  si vedeti ca  nu mai sunt  albine , mai inprospatati de la  alti stupi sa  fie  cam  150-200,  suficiente sa asigure  un climat  bun .
  Le  mai scoteam pe  balcon  cind  era  cald si ieseau si celelalte la  zborul de curatire, ca de ... aveau si ele  nevoie.
   Numai bine .

ioanardelean55


Prietenul meu are in jur de 20 si zice ca si acum oua reginele .

bucovineanu

In unitati mici reginele oua pana tarziu din instinct. Vor sa salveze respectiva unitate sa o faca sa ajunga in primavara.

dorindafi

in 2010 a fost toamna mai prielnica shi pe 15 noembrie era celule cu ou in ele
familiile erau de puteri diferite
stupii pt 10 rame , fund plin , folie peste tot stupul + temperatura ridicata de afara cred ca au determinat matca sa depuna oua
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55


Asa este dar spune-tii omului ce sa faca si cum sa-i intretina pina in primavara in casa ;

marius_vfp

Citat din: tassevasi din Noiembrie 23, 2013, 11:46:17 PM

   Eu am iernat unul , la inceput  l-am pus in beci si dupa o luna  nu am mai auzit nici o miscare (cazuse pe  fundul cutiei ca erau putine si nu puteau sa se incalzeasca la 5-7g), l-am scos  afara sa-l arunc,
si eu am patit acelasi lucru , la un nucleu ce ramasese pe 2 rame , la o bruma am crezut ca a murit l-am desfacut sa scutur ramele, dar a sunat telefonul , apoi l-am inchis , cand a dat caldura peste zi , ma duc s-al iau , si surpriza  erau toate vii , dar dimineata cand il desfacusem am suflat albinele si nu misca nici una , acum l-am unificat , cu altul mai puternic si vreau sa iernez un nucleu de 4 rame (adica 2 rame 1/1 dadant) afara sa vad daca trece iarna , l-am infofolit cu polistiren la exterior si folie de sac menajer .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 24, 2013, 04:10:47 PM

Asa este dar spune-tii omului ce sa faca si cum sa-i intretina pina in primavara in casa ;

   Asa  cum am facut si eu le duce in casa ,le asigura  hrana , daca  albinele se mai inputineaza  sa mai completeze  de la ceilalti , sa le scoata la zbor de curatire atunci cind si celelalte albine din stupi  ies  si sa puna o perdea peste cuti, pt o mai buna protejare  a celor din casa .
   Acum daca tot a ramas cu ele  treb sa le salveze , altceva  ce sa le faca  ?
   Numai bine