Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Și eu sunt în aceeași situație, am văzut matca nouă, trântori sunt - aștept sfârșitul săptămânii viitoare să văd rezultatul. E adevărat  că avem zile frumoase în zonă, poate se împerechează și nu facem unificare.   :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Septembrie 20, 2013, 06:36:00 PM
Și eu sunt în aceeași situație, am văzut matca nouă, trântori sunt - aștept sfârșitul săptămânii viitoare să văd rezultatul. E adevărat  că avem zile frumoase în zonă, poate se împerechează și nu facem unificare.   :hi:  :hi:  :hi:
Sa te auda Domnul vecine, pt ca nici mie nu-mi convine sa fac unificare, mai ales ca familia este destul de puternica. Nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat cu matca. M-am trezit deodata fara ea. Si a fost unul dintre stupii care au dat...bine la productie. Asta e!!!
Stima si respect!!!

G. Iulian

Eu m-am trezit direct cu matca nouă: făceam o verificare și prima ramă miere, a doua ramă miere și păstură, a apărut și puietul căpăcit pe rame, când să zic că e gata de iernat hopa botci, am ridicat rama și am văzut direct și matca. De căzut de pe ramă afară din stup exclus pentru că lucrez deasupra stupului, am prins-o între rame sau alte cauze. Matca era de anul acesta este un roi făcut după salcâm care a mers bine. Roiul are cam 16 kg de miere, albină are pe 8 rame, să vedem ce face matca cea tânără. Ne auzim săptămâna viitoare cu rezultatul.  :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Septembrie 20, 2013, 07:10:17 PM
Eu m-am trezit direct cu matca nouă: făceam o verificare și prima ramă miere, a doua ramă miere și păstură, a apărut și puietul căpăcit pe rame, când să zic că e gata de iernat hopa botci, am ridicat rama și am văzut direct și matca. De căzut de pe ramă afară din stup exclus pentru că lucrez deasupra stupului, am prins-o între rame sau alte cauze. Matca era de anul acesta este un roi făcut după salcâm care a mers bine. Roiul are cam 16 kg de miere, albină are pe 8 rame, să vedem ce face matca cea tânără. Ne auzim săptămâna viitoare cu rezultatul.  :hi:  :hi:  :hi:
Copie la indigo. Acelaşi lucru mi s-a întâmplat şi mie cu matca. Şi eu sunt tare curios să văd ce se întampla. Ţinem legătura. Pe săptămâna viitoare.
Stimă şi respect!!!

bismark

   Nu-ti fa probleme, dupa ploaie si furtuna va veni si zile cu vreme buna.Si chiar daca nu va veni timpul imperecherii ai suficienta albina pentru a trece iarna,dar nu mai trebuie sa umbli prea des la acel stup,albinele stiu ce au de facut.Am avut si eu asemenea cazuri cind toamna a fost mai blinda mai schimba uneori matca,sau daca se intimpla chiar tu sa o omori.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: bismark din Septembrie 20, 2013, 07:23:32 PM
   Nu-ti fa probleme, dupa ploaie si furtuna va veni si zile cu vreme buna.Si chiar daca nu va veni timpul imperecherii ai suficienta albina pentru a trece iarna,dar nu mai trebuie sa umbli prea des la acel stup,albinele stiu ce au de facut.Am avut si eu asemenea cazuri cind toamna a fost mai blinda mai schimba uneori matca,sau daca se intimpla chiar tu sa o omori.Cu respect
Ieri, la controlul efectuat la stupul cu pricina, am găsit ouă proaspete. Aţi avut dreptate d-le Bismark. Şi la această dată matca se poate împerechea. Mulţumesc pt sfat. Stimă şi respect!!!

G. Iulian

Bravo, mă duc și eu joi să văd rezultatul.  :hi:  :hi:  :hi:

sorinma

cam ce temperaturi au fost in perioada presupusa ca s-a imperecheat?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Septembrie 24, 2013, 11:07:17 AM
Bravo, mă duc și eu joi să văd rezultatul.  :hi:  :hi:  :hi:
Spor sa ai si multa bafta. Tinem legatura. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: sorinma din Septembrie 24, 2013, 11:12:13 AM
cam ce temperaturi au fost in perioada presupusa ca s-a imperecheat?
27.......28 poate chiar mai ridicate. A fost cald in ultima perioada in zona la mine. Stima si respect!!!

sorinma

  :thanks:  la mine doar la meteo am mai vazut asa temperaturi in ultima vreme  :yahoo_cry:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

SPYKAL

Am un bun amic care a c-am comis-o la ultima extractie (a scos mai mult decat trebuia) in privinta mierii ,  iar acum, cu toate ca a tot administrat sirop, familiile nu prea au hrana.
Intrebarea este urmatoarea:
Ce este de facut? cum poate fi remediata aceasta situatie? Nu prea are nici rama cu miere la rezerva. Stima si respect!!!

ioanardelean55


    ))/ ))/  Daca au miere pina la inceputul lui ianuarie e  bine in continuare se pot tine numai in perfuzii. :finger: in acest caz ; punga cu miere zaharisita pusa peste rame dupace se formeaza ghemu .

SPYKAL

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 06, 2013, 06:05:24 PM

    ))/ ))/  Daca au miere pina la inceputul lui ianuarie e  bine in continuare se pot tine numai in perfuzii. :finger: in acest caz ; punga cu miere zaharisita pusa peste rame dupace se formeaza ghemu .
Multumesc de raspuns d-le Ioan. La momentul acesta pot fi puse pungi cu miere cristalizata? Asa preventiv. Sa aiba acolo ce rontai. :) Stima si respect!!!

ioanardelean55


E bine sa se puna dar dupace se formeaza ghemu trebuie inlocuite cele ce sint incepute , pot fi si zile mai calde iarna si la caldura mierea e posibil sa curga peste albinele aflate in ghem , cind ghemul se ridica sus si perforeaza punga nu mai e nici-o problema ca atunci ele consuma mierea .

   Iernare usoara.