Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

davcosti

Acum le-am pus urdinișurile pe fantă mare că-i mai puțin cules,dar le-am pus niște placă de extrudat  pe capacele de tablă,că dacă se încinge ceva-tabla de pe capac se încinge, puneți mâna pe tablă și vedeți că vă frige dacă nu puneți nimic pe ea și apoi se transmite și-n cutie la ele!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Ioan Olaru

 Polistirenul roz nu e vazut de albina , multe se ciocnesc pur si simplu de el eu am pus verde si nu mai e nici o problema.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Kiwi Bee

Polistirenul se pune sub capac. Nu conteaza daca pe frige pe tine capacul cind prinzi de el ci conteaza sa nu se incinga temperatura in stup.

davcosti

#348
Am și sub capac polistiren, de 2 cm, că încape până la hrănitorul de podișor pe care-l am, dar am zis că-l mai apără de soare și de ploaie și rezistă stupul mai bine în timp! Voi căuta și verde și nu o să mai bată așa la ochii albinei! :rotfl:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

madnes_marius

Citat din: Ioan Olaru din Iunie 22, 2013, 01:04:56 PM
Polistirenul roz nu e vazut de albina , multe se ciocnesc pur si simplu de el eu am pus verde si nu mai e nici o problema.

auzi eu am o familie in lada roz....si e recordist...deci culoarea le prieste foarte bn....nu se ciocnesc de lada

Obombo

Dupa cum am mai mai spus, albinele nu percep culoarea rosie, dar asta nu inseamna ca obiectele de culoare rosie devin invizibile pentru ele.

romikele

Chiar daca albina nu vede roșu, vede gri... dar VEDE!

bucovineanu

Referitor la acest lucru, in primavara devreme eram in fata casei cu un prieten langa o masiana. O albina a venit langa masina si s-a asezat  pe culoarea rosie a tricolorului de pe numarul de inmatriculare. Nu pe galben sau albastru. A examinat cu atentie acel dreptunghi, dupa care a plecat. Acest lucru mi-a dat  de gandit daca albinele disting sau nu culoarea rosie.

Ioan Olaru

 Si atunci cam ce culori recomandati eu inca nu am vazut stupi vopsiti rosi , doar maro , albastru , verde , galben , alb, in rest nuante asemanatoare dar rosi nu . La polistirenul roz am vazut numeroase albine cazand pur si simplu cu rotile in sus , de acea am si renuntat astfel am zis ca nul vede , de era una dar erau numeroase , dar voi mai incerca poate a fost o intamplare.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

mape 48-petru manea

eu am avut o bucata de polistiren rezemata de un stup si albinele veneau si se loveau de el ---si polistirenul era ALB

pharaonu75

#355
Spectrul culorilor percepute de om si de albina

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian_6777

Citat din: Ioan Olaru din Iunie 23, 2013, 02:04:40 PM
Si atunci cam ce culori recomandati eu inca nu am vazut stupi vopsiti rosi , doar maro , albastru , verde , galben , alb, in rest nuante asemanatoare dar rosi nu . La polistirenul roz am vazut numeroase albine cazand pur si simplu cu rotile in sus , de acea am si renuntat astfel am zis ca nul vede , de era una dar erau numeroase , dar voi mai incerca poate a fost o intamplare.
Vezi la pavilionul lui Marin din Serbia. Albinele nu percep culoarea rosie, nu ca nu o vad. Este diferenta intre a percepe si a vedea. Exact ca daltonistii care nu fac diferenta intre rosu si verde dar pe care le vad  ca fiind gri si negru. Faptul ca albina se loveste de stup se datoreaza altor motive. Curentii de aer cu schimbari bruste de intensitate si directie, plus incarcatura care poate fi substantiala pot duce la aceasta manifestare. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marius_vfp

#357
E curios faptul ca rosul si verdele au aproximativ aceeasi frecventa , dar in poza de mai sus e diferenta mare intre rosu si verde .
cutia celui mai bun roi de anul asta are culoarea rosie , o fi din cauza culorii? :) :) daca da , la anu ce vine ii fac pe toti rosii :P
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

De unde provine acest termen : famile bezmetica?
Sa nu uiti Darie!

stefan1

  S-a mai discutat parca pe forum originea acestui cuvant. Am inteles ca vine din limbile slave fie din "bezmatok" = fara matca sau din "bezometic"= nebun, nauc, zapacit
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)