Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

 Nu sint deacord cu afirmatia unora care spun ca iarna e abia la ineput , albinele ierneaza din oct ,in unele zone de atunci pina acum nu au mai facut niciun zbor  .( sint doua luni apr.) mai avem doua luni (Ian si feb) deci sintem apr la jumatatea ierni ,in martie oricum ar fi tot o sa avem si zile cu temperaturi ridicate favorabile zborului de curatire  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:, Atentie mare trebuie acordata stupilor de acum incolo , in ian . incepe activitatea ,nu toti apicultorii pot sta linistiti (gindind ca ...iarna abia a inceput . ) si nu e bine sa deranjezi stupii . Un calcul simplu ; Daca se intimpla sa moara o fam .de albine din cauza lipsei de mincare = plus ? peste 200lei .Daca deschid stupu ptr.un control sumar ,.. paguba ? 0 lei o bani  :nono: :nono: :nono: Deci fiecare decide pentru el si albinutele lui . :bzz: :bzz:

bucovineanu

Cred ca nu am fost bine inteles. Cand am spus ca iarna abia a inceput am vrut sa se inteleaga ca a trecut abia o luna de iarna si s-ar putea sa mai fie inca vreo trei luni. Pana acum o familie de putere medie a consumat aproximativ 2kg de hrana. Daca au aparut deja pete de diaree, ceva nu e in regula. Consumul va creste odata ce reginele vor incepe ponta. Inca o luna jumate familiile pot sa reziste fara zbor de curatare fara nici un fel de probleme. Asta daca au mancare de calitate suficienta si nu sunt deranjate.
Am mai spus intr-o postare: in iarna 1995-96 la noi a nins in noaptea de 3 spre 4 noiembrie si prima zi calda a fost 5 aprilie. Pana la sfarsitul lui martie nu au zburat deloc. Am pierdut numai 2 familii la care a ramas in mijlocul cuibului cate o rama noua si la alte cateva familii au fost ceva pete de diaree.M-am convins ca daca nu sunt deranjate pot rezista o perioada lunga fara zbor de curattare. De aceea recomand la toata lumea si mai ales incepatorilor, sa nu deranjeze albinele fara rost in timpul iernii daca cuibul a fost strans suficient si au rezrve de hrana suficiente.
Colegul de forum Stupar spunea anii trecuti un lucru ce mi-a ramas in minte: "Eu iarna nu stuparesc ,ci umblu in varful picioarelor prin stupina". Dar fiecare face cum crede ca e mai bine.

marius_vfp

Citat din: ioanardelean55 din Decembrie 27, 2012, 08:06:42 PM
:l
   Ei fratilor apicultori ........ sa ridice mina sus cel care in aceste zile caldute nu a deschis cel putin un stup

:hi: :hi: pot sa ma numar prin cei care nu ridica capacul la stup decat daca e musai nevoie , (eu ias imparte pe apicultori din unele puncte de vedeve , cei care stau cu morcovu ca nu au destula mancare sau eventual de porasta calitate si cei care hiberneaza ca stiu ce papica au lasat in toamna ) in cel mai bun caz pe la mijlocul lui februarie (se anunta vreme calda in februarie) voi pune cate o turta de apifonda
de ce sa umblu in cutie daca stiu ca mancare e suficienta si cuibu e strans bine ? sami dau de treaba singur nu se merita , eventual curat urdinisul , zapada din fata supilor ,in eventualitatea ca ies la vreun zbor si sa aiba pe unde sa se aseza ,

referitor la umblatul in varful picioarelor sa stiti ca e reala , eram la cel putin 3m de primul stup si curatzam cararea de zapada ,ma duc la primul stup si il ascult era foarte agitat ,si toti erau la fel , dupa cel mult 1 minut de liniste sau linistit toti , am inteles ca si vibratiile la mare distanta ele le simt si se agita .  anul asta la  unii din stupi aud albinele parca ar fi la urdinis inseamna ca inca sunt destul de jos pe rama e foarte inbucurator .

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55

 
    referitor la umblatul in varful picioarelor sa stiti ca e reala ,
   
  Eu am stupi pe care i-am deschis cel putin de doua ori pina acum si ii voi mai deschide inca de multe ori pina in martie ,ierneaza tot asa de bine ca cei pe cara nu am pus mina niciodata , asta se intimpla de ani de zile , iar la un capat al unui rind de stupi la numai 3m ( se vede intr-un filmulet postat ) am legat ciinele care latra mai toata ziua , cind i-mi pun la punct sistemul foto o sa va arat si ciinele si primul stup de linga el , nu stiu daca ciinele umbla in virful picioarelor  dar de latrat latra .....si stupul ierneaza normal (cel putin pina acum )


ioanardelean55

#304
 
   pot sa ma numar prin cei care nu ridica capacul la stup decat daca e musai nevoie
 
   Si de unde sti la care e musai si la care nu daca nu ridicati capacu ? (Exclus furtunu ). Concluzia ; chiar daca ti se pare ca ai facut totul ca la carte mai pot aparea situati care te face sa ,,deranjezi " Daca as fi adeptul acestei teori cu orice risc n-as deranja .

marius_vfp

stiu mai mult sau mai putin ce e in interior , in baza la ce am lasat in toamna , toti ne notam in caiete ce si cum am facut la respectivii stupi cate rame au , cata mancare , cazuri imprevizibile sunt , oricum eu nu fac nimic pana pe 10 februarie , mancare au , liniste sa fie ,vreun zbor de curatire prin ianuarie daca se poate , iar dupa 10 bagam cate o turta si totul e bine .

spor ,iernare usoara
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

die furrer

Cred ca nici eu nu le voi deranja pina in mijlocul lui februarie
Am ceva miere cristalizata am sa incerc sa o decristalizez, am aduso deja in casa sa stea la temperatura camerei sa le fac o turta , sau voi lua o apifonda inca nu stiu
Deocamdata doar liniste sa fie.
Doar leam ascultat si leam curatat urdinisurile, diaree nu au  pe rame (se vede prin punga)  :) :bzz:
Vreme buna va doresc la sfirsitul  lunii :)

ioanardelean55


  Daca tot e sa platim impozit unde incadram primavara stupii fara regine ?( ii declaram decedati ?) s-au cei care au iernat prost si sint plini de diaree si cu albina putina ?(II unificam si spunem ca s-au evaporat ?)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 08, 2013, 10:29:44 PM

  Daca tot e sa platim impozit unde incadram primavara stupii fara regine ?( ii declaram decedati ?) s-au cei care au iernat prost si sint plini de diaree si cu albina putina ?(II unificam si spunem ca s-au evaporat ?)

faci  proces  verbal  de  unificare,  evidenta  in  carnetul  stupinei  si  daca  ii  ai  crotaliati,  stupul  desfiintat,  se  preda  numarul  la  asociatie  pentru  scadere  la anarz,  si  in  final  se  anunta  la  primarie  micsorarea  numarului
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55


Salut Florine , bine ca nu mai trebuie si la popa .

elvis

inainte de a se impozita apicultura camioanele apicole si alte utilaje erau scutite de impozit din cate am inteles eu......acum o sa se plateasca impozit?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 08, 2013, 10:49:37 PM

Salut Florine , bine ca nu mai trebuie si la popa .

nea  ioane...  la  popa  mergem  noi  si  ne  rugam de  butoaie  pline  si  sa  ne  scape  de  dusmani
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Obombo


ioanardelean55

 =)) =)) =)) =)) ^:)^ ^:)^ ^:)^
   Si asta depinde la ce popa nimeresti ca s-ar putea sa gasesti altceva in butoi in loc de miere . : : sampanie: sau  :beer: ca si ei mai nou fac si alte meseri .

ioanardelean55



  Fiind ocupat am dat unui baiat sa-mi faca turta de miere cu zahar dar a pus mai multa miere si nu am mai avut zahar macinat , ideea  a  venit imediat ,300 gr faina de griu la 10 Kg zahar , ?