Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

#270
 Scuzele au fost aceptate ,eram gata sa ripostez , :hi: :hi: ,

Referitor la cauze nu a-ti facut niciunul referire la stupi ORFANI ,si BEZMETICI .

bee_lover

Am vrut sa adaug dar am zis ca nu mai scriu si aia. :rusine:

bee_lover

Fumidil B pe la noi nu prea cred ca mai gasesti eventual la Apispuisor sau daca ai pe cineva prin america, anglia s-ar putea sa-ti gaseasca si sa-ti trimita. Pretul insa e cam piperat: http://www.bees-online.co.uk/view.asp?ID=877 sau mai mic http://www.paynesbeefarm.co.uk/varroa/pest-control/fumidil-b/

gudas valentin

Nu apare la stupi orfani sau besmetici in perioada asta ,pt ca ziua ies afara si se curata,apare diarea la stupi mentionati cand au perioade reci  mai indelungate.
Pot fi doua cauze,intoxicatie si nosema,ar mai putea fi hrana necorespunzatoare(mierea de mana ) dar la fel trebuie sa fie private ziua de zbor.


                          valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

ioanardelean55


De cind se poate incepe stimularea cu sirop de zahar ?

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Martie 21, 2012, 07:58:37 PM

De cind se poate incepe stimularea cu sirop de zahar ?


De cind avem temperaturi pozitive si noaptea .
  Deja eu am inceput cu cite 200 ml  sirop 1/1 cu protofil , ii am restrinsi acum , cum vad ca ponteaza bine  incep  sa introduc ramele ce au fost dupa diafragma si descapacite .
Numai bine  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: tassevasi din Martie 21, 2012, 08:08:46 PM
Citat din: ioanardelean55 din Martie 21, 2012, 07:58:37 PM

De cind se poate incepe stimularea cu sirop de zahar ?


De cind avem temperaturi pozitive si noaptea .
  Deja eu am inceput cu cite 200 ml  sirop 1/1 cu protofil , ii am restrinsi acum , cum vad ca ponteaza bine  incep  sa introduc ramele ce au fost dupa diafragma si descapacite .
Numai bine  :hi:
Va salut cu respect! vreau sa va spun ca sunteti un norocos mai ales pentru ca aveti o zona mult mai calduroasa acolo la D-voastra,dar sunt multumit si cu zona noastr a Bucovinei. Eu va multumesc pe aceasta cale pentru lucrurile practice pe care le impartiti cu noi, Sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

apivasmob

Va salut pe toti . O intrebare foloseste careva dintre voi hranitoare de urdinis(cele din plastic) pentru sirop?Care este riscul?Nu este riscul prea mare de a se declansa furtisag in stupina?
Sanatate tuturor apicultorilor

jonny_it

Citat din: apivasmob din Martie 23, 2012, 02:33:13 PM
Va salut pe toti . O intrebare foloseste careva dintre voi hranitoare de urdinis(cele din plastic) pentru sirop?Care este riscul?Nu este riscul prea mare de a se declansa furtisag in stupina?

Salut!
Am incercat acum 4-5 ani astfel de hranitoare. Daca faci hranirile seara dupa ce zborul a incetat sunt ok. Totusi la familiile unde pana dimineata nu iau siropul sunt 100% sanse de a se produce furtisag.
Hranirile in partea superioara a stupului sau in partea din spate a urdinisului(la stupii care au pivnita) sunt cele mai simple/bune. .. parerea mea.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: jonny_it din Martie 23, 2012, 02:41:27 PM
Citat din: apivasmob din Martie 23, 2012, 02:33:13 PM
Va salut pe toti . O intrebare foloseste careva dintre voi hranitoare de urdinis(cele din plastic) pentru sirop?Care este riscul?Nu este riscul prea mare de a se declansa furtisag in stupina?

Salut!
Am incercat acum 4-5 ani astfel de hranitoare. Daca faci hranirile seara dupa ce zborul a incetat sunt ok. Totusi la familiile unde pana dimineata nu iau siropul sunt 100% sanse de a se produce furtisag.
Hranirile in partea superioara a stupului sau in partea din spate a urdinisului(la stupii care au pivnita) sunt cele mai simple/bune. .. parerea mea.
Aprob! si eu am incercat cate modele de hanitoare exterioare dar nu-s sigure,  mai bine sunt cele folosite in interiorul stupilor,Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

apivasmob

Multumesc pentru informatiile primite.Rezum hranirea sistimularea cel mai bine in interiorul stupului. :thanks:
Sanatate tuturor apicultorilor

ioanardelean55



  UNDE E BINE SA DAM ZAPADA DE PE STUPI ? 
   
   In spatele s-au in fata lor ?  :nono: :nono: :nono:

bucovineanu

Cel mai bine e sa o lasam sa se topeasca singura  pe cea de pe capace, daca apa ce rezulta nu se scurge pe corpul stupului si sa o indepartam numai de pe scandurica de zbor. Daca totusi trebuie sa umblam in stupi e greu de ridicat capacul cu tot cu zapada.  Vom da zapada in spatele stupilor, daca stupii nu sunt aranjati pe mai multe randuri aflate la mica distanta.  De ce trebuie procedat astfel, las sa raspunda altcineva :hi:

orbanstefan64

atentie sa nu fie urdinisul infundat cu albine moarte in rest CINE o pus zapada pe stup o va si topii  :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

ioanardelean55


Sint unele modele de stupi fara bordura la capac iar zapada topindu-se incet apa rezultata intra in interior ,pe la imbinari  sau ,crapaturi  s-au cind vrem sa facem control (fie el si prin sondaj ) nu vi se pare ca zapada e incomoda pe capac , aceasi problema cind punem turte ...si in cazul asta nu e mai bine sa o dam noi jos .?