inmultire stupi

Creat de gabiiasi, Februarie 26, 2017, 12:34:36 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Buna ziua as avea si eu o intrebare pentru cei cu experienta din doua familii de anul trecut si un roi din iunie anul trecut cat as putea sa-i divizez anul asta avand in vedere ca vreau sa scot si ceva miere pentru familie. Am uitat sa precizez ca familiile si roiul sunt in stupi dadant pe 10 rame. Cu stima.

gabiiasi

Scuzati intrebarea dar intre timp am gasit raspunsul la pagina 18 dat de d-l bucovineanu si anume ca o familie se poate diviza in maxim doua. Va multumesc d-l bucovineanu.

daniel1966

Daca vrei sa faci si miere,dupa rapita si salcam scoti din fiecare familie cate doua rame cu puiet si albina acoperitoare plus doua rame cu miere si pastura(bineinteles cu albina acoperitoare) si le pui in lazi noi.Ideal este sa duci cele trei familii rezultate la o distanta de cel putin 6km,dar le poti lasa si pe vatra,dar albina batrana se va intoarce la stupul mama.Ca sa intri in iarna cu familii puternice celor trei roi le dai matci imperechiate,pe care le poti cumpara de la producatorii de matci,daca isi fac singuri matcile este destul de greu sa devina familii puternice pana in toamna.Desigur aceasta este o descriere pe scurt cum poti sa-ti inmultesti stupii si sa obtii si miere,ideal este sa cauti sa te documentezi despre inmultirea prin divizare si despre inmultirea prin stolonare .Succes!

oroles

Din unul bun mai faci unul si mai scoti 5-6 kg de miere daca nu plouă ca anul trecut la mine.  Sa faci din unul trei e cam riscant.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Sunt prezentate in carti metoda de a face dintr-unul 10 (bineînțeles fără a scoate miere si carand sirop cu găleata).




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

O rată de înmulțire durabilă nu depășește în valori absolute 15-20% raportat la efectivul ieșit din iarna.
Observ că foarte mulți practicanți ai apiculturii fac înmulțiri "spectaculoase". Toamna ai ce număra, iar primăvara, pa! S-au dus.

corneliuhrom

asa cum a spus si d l tinumaftei puneti aceasta intrebare cind in stup au macar 6 rame cu puiet cp, pregatiti  roiniete [lazi ]  pt    sa faceti ce va  ti  propus   trebuie timp ,flora si albina sanatoasa, [nu trbuie sa lipseasca una din trei ,asa ca nu faceti pariu cu cel de sus ] ,, va doresc succes  :bzz: %%-.